Apel podsumowujący II semestr

Nadszedł długo oczekiwany moment! Skończył się kolejny rok szkolny. Na apelu podsumowującym II semestr Pani Dyrektor wyróżniła wszystkich tych, którzy przez ostatnie 10 miesięcy dwoili się i troili, by osiągnąć sukces w nauce i sporcie. Gratulacjom nie było końca.
Ostatnia lekcja

Choć tegoroczni absolwenci gimnazjum odbyli setki – jeśli nie tysiące – lekcji, to tę jedną z całą pewnością na długo zachowają w pamięci. Dlaczego? Miała ona bowiem niecodzienną oprawę i nietypowy przebieg. O ile tradycyjną lekcję – do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, bo od tej reguły w praktyce szkolnej nie ma raczej wyjątków – prowadzi jeden nauczyciel, a w zajęcia zaangażowane jest stosunkowo wąskie grono (jeden zespół klasowy), o tyle na dzisiejszej lekcji obecne było całe ciało pedagogiczne, wszyscy uczniowie klas trzecich oraz ich rodzice. Zajęciom przewodniczyła Pani Dyrektor, Aleksandra Mroczkowska. Na samym początku, zgodnie ze standardami oceniania kształtującego, Pani Dyrektor przedstawiła cel lekcji i umiejętności, które pomogą w jego osiągnięciu. Po czynnościach wstępnych przeszła do meritum.
Z przygotowanego przez nią wystąpienia gimnazjaliści dowiedzieli się m. in. jaka jest różnica między mądrością a wiedzą, dlaczego sukcesy należy przyjmować z pokorą, a niepowodzenia – z podniesioną głową. Na zakończenie Pani Dyrektor przytoczyła zebranym maksymę, z której prawdziwością nie da się polemizować: „wiedzę zdobywamy od innych, ale mądrości uczymy się sami”.
Gdy wybrzmiał ostatni dzwonek i dobiegła końca ostatnia lekcja, trzecioklasiści otrzymali z rąk wychowawców świadectwa, a gros z nich dyplomy i nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce oraz sporcie. Tuż przed rozstaniem ze społecznością szkolną absolwenci gimnazjum dali niezapomniany popis swoich umiejętności recytatorskich, jak również wokalnych.
Z murami Zespołu Szkół nr 7 żegnali się wyraźnie wzruszeni.
Łzy trudno było powstrzymać również wtedy, kiedy na scenę wyszły Panie: Bożena Ichnowska i Bożena Jażdżewska. Obie, po 36 latach pracy, przechodzą emeryturę. Dla nich lekcja, o której mowa wyżej, również była ostatnia.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne składają zarówno gimnazjalistom, jak i swoim odchodzącym na zasłużony odpoczynek koleżankom po fachu, życzenia wszelkiej pomyślności, radości i zadowolenia na nowej drodze życia.

Krzysztof Kraszewski

Komentarze