Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

Agnieszka Rolbiecka

Skarbnik
Janusz Wiśniewski

S. P. S. jest organizacją o charakterze charytatywnym, którego misją są działania na rzecz polepszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej zwłaszcza w zakresie organizowania, inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach na rzecz środowiska szkolnego.
W ramach prowadzonej działalności S. realizuje zadania pożytku publicznego.

Logo stowarzyszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki powstało z inicjatywy uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Chojnicach jako efekt udziału w Ogólnopolskim Projekcie „Szkoła współpracy”, którego podstawowym założeniem było autentyczne zaangażowanie  wszystkich podmiotów w życie szkoły i miasta. Działania zainicjowane w ramach Projektu są kontynuowane w ramach działalności Stowarzyszenia od chwili jego zarejestrowania, tj. od 24 kwietnia 2016 r.

Stowarzyszenie jest organizacją o charakterze charytatywnym, którego misją są działania na rzecz polepszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży.  Nadrzędnym celem  Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej, zwłaszcza w zakresie organizowania, inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Adresatem podejmowanych działań jest społeczność szkolna – dzieci młodzież, ich rodzice oraz nauczyciele – oraz mieszkańcy osiedla, na którym położona jest szkoła. Działalność Stowarzyszenia obejmuje m.in. organizowanie imprez kulturalnych, artystycznych, rekreacyjno-sportowych, w tym o charakterze środowiskowym – organizowanie imprez integracyjnych (zajęcia otwarte: zawody sportowe, spływy kajakowe, rajdy rowerowe i piesze, lekcje otwarte), festynów (Festyn Ekologiczny w czerwcu 2016r.), kiermaszów (Jarmark Bożonarodzeniowy w grudniu 2016r.), propagowanie zdrowego trybu życia (akcje, np. „Śniadanie daje moc”), propagowanie i  organizowanie wymiany międzykulturowej, w szczególności poprzez organizację wyjazdów, warsztatów (w celu pozyskania funduszy na planowany wyjazd młodzieży angliści prowadzą kursy językowe dla rodziców i mieszkańców osiedla), motywowanie  rodziców  do  działań  na  rzecz  polepszania  warunków kształcenia, rozwoju i wypoczynku dzieci i młodzieży (w 2016r. w wyniku kilkumiesięcznej akcji rodzice urządzili miejsce do rekreacji w otoczeniu szkoły, a obecnie opracowują projekt siłowni na świeżym powietrzu), działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (Bal Przyjaciół Siódemki w lutym 2017r.).

„Zdrowie weź w swe ręce, zaufaj Siódemce”

Zakończyła się II edycja zorganizowanego przez Tesco oraz Fundację Tesco Dzieciom programu na lokalny projekt społeczny „Decydujesz pomagamy”. Ideą konkursu było wspieranie aktywności w społecznościach lokalnych w różnych sferach życia: ożywiania przestrzeni publicznej, edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia i promocji aktywnego trybu życia. Zdrowy styl życia dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Chojnicach nie jest efektem chwilowej mody, ale sposobem na ciekawe, przynoszące ogromną satysfakcję spędzanie czasu, stąd pomysł wzięcia udziału w projekcie.

W 145 mikroregionach 410 lokalnych organizacji zgłosiło 700 projektów, na które przez miesiąc głosowali mieszkańcy danego regionu, wrzucając żetony w sklepach Tesco. Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki  przygotowało projekt „Zdrowie weź w swoje ręce – zaufaj Siódemce” obejmujący organizację  Festynu  Ekologicznego  na terenie szkoły, podczas którego można było m.in. skosztować  smakołyków  zdrowej kuchni, zamienić  makulaturę na drzewko i aktywnie wypocząć  w gronie najbliższych. W  trakcie festynu pozyskiwaliśmy środki na założenie siłowni na wolnym powietrzu, z której korzystać będą członkowie społeczności szkolnej i lokalnej.

Na nasz projekt oddano 19855 głosów, dzięki czemu został uznany jako najlepszy w 12. mikroregionie, który obejmował Chojnice i Człuchów. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku odbyło się 8 maja w lokalnym sklepie Tesco. Stowarzyszenie wygrało grant w wysokości 5 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup urządzeń siłowni na boisku szkoły.

Mówi się, że każda zabawa  ma swój kres. Tymczasem, mimo że sam projekt już się zakończył, zabawa tak naprawdę dopiero się zaczyna! Tak więc: „Zdrowie weź w swe ręce, zaufaj Siódemce” i  ruszaj na siłownię!

Zobacz film

Zwycięzcy mikroregionu

Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki w III edycji zorganizowanego przez Tesco oraz Fundację Tesco Dzieciom programu na lokalny projekt społeczny „Decydujesz pomagamy” – tym razem pod hasłem : „Z ciemności jest teatr”.

Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Siódemki realizowany pod kierunkiem polonistek pani Patrycji Rudnik i pani Danki Połom pt. ”Z ciemności jest teatr” został zakwalifikowany do głosowania w sklepach Tesco w ramach III edycji akcji „Decydujesz, pomagamy”  wspierającej inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności.

Na projekt można głosować w sklepach w Chojnicach i Człuchowie!

(Chojnice ul. Sukienników 5, 14 lutego 24B, Człuchów ul. Kasztanowa 5).

Głosowanie rozpoczyna się 3 października i potrwa do 31 października 2017r.

Celem projektu jest stworzenie baśniowego spektaklu wykonanego w konwencji Czarnego Teatru. Widowisko teatralne adresowane będzie do rodzin z dziećmi, młodzieży oraz wszystkich, którzy są sympatykami teatru.

Zapraszamy do głosowania! Liczy się każdy żeton!