REGULAMIN PRACY ŚWIETLICY

• CELE I ZADANIA ŚWIETLICY
  • Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w odrabianiu lekcji oraz w miarę możliwości odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
  • Odkrywanie i rozwijanie zainteresowań uczniów.
  • Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniu i na świeżym powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
  • Kształcenie nawyków kulturalnego zachowania.
  • Kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia.

• ZASADY OGÓLNE
  • Świetlica szkolna obejmuje opieką:
  • uczniów klas I – VIII, których rodzice zadeklarują korzystanie dziecka ze świetlicy.

Ponadto świetlica obejmuje opieką:

• uczniów nie uczęszczających na religię
  • uczniów czekających na zajęcia dodatkowe, wyrównawcze, kółka zainteresowań, autobus.
  • uczniów zwolnionych z basenu.
  • klasy w ramach zastępstw.
  • Godziny pracy świetlicy ustalane są na dany rok szkolny.
  • Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczym szkoły.
  • W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.

• ZASADY ZAPISYWANIA DO ŚWIETLICY
  • Do świetlicy uczniowie zapisywani są na podstawie karty zgłoszenia dziecka, którą rodzice wypełniają w pierwszym tygodniu września.
  • W pierwszej kolejności zapisywane są dzieci rodziców pracujących zawodowo, dzieci z rodzin niepełnych lub dysfunkcyjnych.

• ZASADY KORZYSTANIA ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ
  • Uczniowie klas I są odbierani na zajęcia i przyprowadzani przez wychowawcę po lekcjach do świetlicy,
  • Uczniowie klas II – VIII samodzielnie wychodzą na zajęcia lekcyjne oraz schodzą po skończonych lekcjach do świetlicy.
  • Podczas przebywania w świetlicy szkolnej wychowankowie zobowiązani są

do:

• zgłoszenia się do wychowawcy po przyjściu do świetlicy
  • zakładania obuwia zmiennego
  • przestrzegania kontraktu uczestnika świetlicy
  • posiadania identyfikatora.

• ZASADY ODBIORU UCZNIÓW ZE ŚWIETLICY
  • Ze świetlicy wychowankowie odbierani są przez rodziców lub osoby przez nich upoważnione na piśmie.
  • Rodzice, których dzieci odbierane są przez starsze rodzeństwo lub wracają samodzielnie wyrażają zgodę oraz oświadczenie na piśmie o ponoszeniu odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci w drodze ze szkoły do domu.
  • Dzieci powinny być odbierane ze świetlicy w wyznaczonym czasie.
  • W przypadku braku możliwości odebrania dziecka przez rodziców do ustalonej godziny, należy:
  • niezwłocznie poinformować wychowawcę świetlicy o spóźnieniu,
  • jeśli rodzic nie poinformował o swoim spóźnieniu wychowawca kontaktuje się z rodzicem telefonicznie,
  • wychowawca świetlicy ani inny pracownik szkoły nie może odprowadzać dziecka do domu.

• OBOWIĄZKI I PRAWA WYCHOWAWCY ŚWIETLICY
  • Wychowawca świetlicy odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo wychowanków od chwili zgłoszenia ich  do świetlicy przez rodziców/prawnych opiekunów/wychowawców.
  • Wychowawca prowadzi zajęcia dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów.
  • Wychowawca świetlicy ma obowiązek informować wychowawcę klasowego o zachowaniu uczniów, a wychowawca klasy ma obowiązek wziąć tę opinię pod uwagę przy wystawianiu oceny
  • Wychowawca ma obowiązek zawiadomić rodziców/opiekunów o problemach dotyczących zachowania wychowanka w świetlicy.
  • Wychowawcy świetlicy zapewniają:
  • Zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie warunki do nauki własnej, rekreacji, i rozwijania własnych zainteresowań.
  • Kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie.
  • Rozwijają zainteresowania oraz zdolności.
  • Wdrażają do samodzielnej pracy umysłowej.
  • Udzielają pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  • Organizują właściwy i kulturalny wypoczynek.
  • Współpracują i współdziałają ze szkołą, domem oraz środowiskiem lokalnym.

• OBOWIĄZKI I PRAWA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
  • Rodzice/opiekunowie mają prawo do aktywnego uczestnictwa w życiu świetlicy poprzez udział w organizowanych zbiórkach, akcjach, zajęciach.
  • Rodzice/opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godziny odbioru dziecka ze świetlicy.
  • Rodzice/opiekunowie mają obowiązek telefonicznego poinformowania szkoły lub wychowawcy świetlicy o zaistniałej wyjątkowej sytuacji, która powoduje nieodebranie dziecka na czas ze świetlicy.
  • Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do napisania oświadczenia, że jeżeli przyprowadzą dzieci przed godziną rozpoczęcia pracy świetlicy, wówczas biorą pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie swojego dziecka, które pozostanie bez opieki pedagogicznej przed rozpoczęciem pracy świetlicy.
  • Rodzic/opiekun ma obowiązek wypełnić „Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy”.
  • Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z treścią „Regulaminu świetlicy szkolnej”, pisemnego potwierdzenia i przestrzegania ujętych tam zasad.

• WYRÓŻNIENIA I KARY
  • Wyróżnienie lub upomnienie słowne przez wychowawcę.
  • Wyróżnienie lub upomnienie pisemne w formie plusów i minusów na tablicy.
  • Notatka w dzienniku świetlicy.
  • Poinformowanie rodziców/opiekunów, wychowawców ( w sytuacji koniecznej Dyrektora szkoły) o wyróżniającym się lub nagannym zachowaniu dziecka.

• DOKUMENTACJA ŚWIETLICY
  1. Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy