,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

DCIM100MEDIADJI_0042.JPG

Biblioteka jest czynna  w poniedziałek, wtorek  –  10.30 -16.30

środa, czwartek, piątek  – 7.20 – 13.20

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI W CZASIE PANDEMII

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z BEZPŁATNYCH PODRĘCZNIKÓW I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

W naszej szkole księgozbiór czytelnikom  wypożyczany jest elektronicznie. W związku z tym konieczne jest posiadanie identyfikatorów (e-legitymacji). Regulamin przewiduje, że jednocześnie można wypożyczyć 3 książki na okres trzech tygodni. W razie potrzeby bibliotekarz udziela prolongaty i pozwala lektury trzymać w domu do czasu jej omówienia. Uczestnicy konkursów też mają przywileje. Mogą wypożyczyć tyle książek, ile potrzebują.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2019 zakupiono 814 nowości wydawniczych o łącznej wartości 15.000 zł. Wśród zakupionych nowości znalazły się także audiobooki lektur. Miłośnicy książek mają w czym wybierać. Wszystkie nowości wydawnicze zostały zakupione  na podstawie propozycji Rady Rodziców, rodziców uczniów, samorządu uczniowskiego i uczniów – miłośników książek,  Biblioteki Miejskiej i księgarni, które przysyłały oferty z nowościami wydawniczymi.   Dzięki dotacji nasz księgozbiór liczy już osiemnaście tysięcy i jest  bogaty w lektury, literaturę dla dzieci i młodzieży, księgozbiór popularnonaukowy, zbiór słowników i encyklopedii.

Biblioteka, to nie tylko zbiór książek, jak mówi definicja. Dzisiejsza biblioteka to centrum informacji. Księgozbiór podręczny uzupełniają dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Szkolna mediateka jest bogata w nagrania kilkudziesięciu audycji edukacyjnych emitowanych przez „Telewizję Edukacyjną”. Część zbiorów znajduje się w gabinetach: biologicznym i historycznym.

Biblioteka jest czynnym uczestnikiem życia szkoły. Podejmuje wiele działań mających na celu promowanie czytelnictwa oraz przybliżenie uczniom wartości, które przekazał nam patron.

Ważnym wydarzeniem jest coroczne pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

Codzienność biblioteki to  zaspokajanie wszystkich potrzeb czytelniczych, udzielanie wszelkich poszukiwanych informacji, zachęcanie wszystkich uczniów do czytania i myślenia.

Ważnym zadaniem bibliotekarza wymagającym sporo zaangażowania i czasu  jest wyposażanie uczniów w  darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe.

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

Marek Tulliusz Cycero

Serdecznie zapraszam. Bibliotekarz : Ewelina Niechwiadowicz