Higienistka stomatologiczna

Spotkanie z ciekawym gościem w świetlicy

W poniedziałek 13 maja 2019 r. odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Żak, która gościła w naszej świetlicy w ramach cyklu spotkań „Poznajemy ciekawe zawody”. Pani Kasia posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w gabinecie stomatologicznym, jako asystentka stomatologiczna jak również, jako higienistka. Dzieci dowiedziały się, czym różnią się między sobą te dwa zawody. Pani Kasia wyjaśniła, że do zadań asystentki należy min. przygotowanie gabinetu oraz narzędzi do przyjęcia pacjenta, natomiast higienistka stomatologiczna zajmuje się przeprowadzaniem niektórych zabiegów dentystycznych takich jak: lakowanie, czy skaling.

Podczas naszego spotkania nie zabrakło także pogadanki na temat higieny jamy ustnej. Pani Kasia zaprezentowała jak poprawnie myć zęby zarówno szczoteczką manualną jak i elektryczną. Do pokazu posłużył plastikowy model szczęki zębowej. Nasz gość wspomniał również, czym należy się kierować dobierając odpowiednią szczoteczkę, czy pastę do mycia zębów. Dzieci doskonale wiedziały ile razy w ciągu dnia należy myć zęby. Ponadto pani Kasia zwróciła uwagę jak ważna w walce z chorobą zębów jest właściwa dieta ograniczająca jedzenie cukrów oraz przypomniała o regularnym przeglądzie jamy ustnej przynajmniej raz w roku w gabinecie stomatologicznym. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem dzieląc się własnymi doświadczeniami.

Serdecznie dziękujemy pani Kasi za miłe spotkanie i cenne wskazówki, które na pewno wykorzystamy w praktyce.