• Andrzejki 2b

            05.12.2023

            Klasa 2b wspaniale bawiła się wróżąc sobie przyszłość na klasowych Andrzejkach! Wróżby sprawiły dzieciom wiele radości i uśmiechu. Dzięki mamie Huberta mieliśmy okazję skosztować pysznych rogalików z ukrytą w środku wróżbą anrzejkową! Pyszne podziękowania należą się również Bartkowi, który upiekł dla nas babeczki!

            Pamiętając o tym, aby traktować wróżby z „przymrużeniem oka” bawiliśmy się doskonale!

            (Katarzyna Kniter)

          • Spotkanie z dr Niedbalską

            03.12.2023

            Dnia 30 listopada 2023 roku odbyło się spotkanie z Panią Iwoną Niedbalską, lekarzem pediatrą oraz psychoterapeutką. Tematem spotkania było wsparcie rodziny jako istotnego źródła czynników chroniących dla naszych uczniów.

            Podczas inspirującej prelekcji Pani Niedbalska dzieliła się cennymi spostrzeżeniami oraz swoim doświadczeniem na temat wpływu rodziny na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak budować silne więzi rodzinne oraz jakie praktyki wspierają rozwój młodych ludzi.

            Spotkanie to stanowiło ważny krok w kierunku zrozumienia roli rodziny jako bezpiecznego i stabilnego środowiska dla naszych uczniów. Dziękujemy Pani Iwonie Niedbalskiej za inspirującą prezentację oraz wszystkim uczestnikom za udział.

            Zespół ds. Wychowania i Profilaktyk

          • Projekt z geografii

            03.12.2023

            Klasy 5 realizowały z geografii projekt polegajacy na wykonaniu pagórka w barwach hipsometrycznych. Najczęściej wykorzystywano jako materiał masę solną. Były również pagórki z plasteliny. Największą furorę  zrobiły jednak pagórki z galaretki, biszkoptu, bezy, polane kolorowymi polewami, które  po dokonaniu oceny zostały przez uczniów  i nauczyciela skonsumowane. Mniam. Mniam. I tak oto w krajobrazie Polski od 30 listopada mamy o trzy wzniesienia mniej. Dzień ten przejdzie więc do historii polskiej geografii.

            (Jacek Mroczkowski)

          • Pyszne przekąski na lekcjach techniki

            30.11.2023

            Jeśli przyjdzie ktoś do Was i powie „Bonjour, jestem głodny” ugość go szybką lecz smaczną przekąską. Polecamy przepyszne ciastka francuskie. Na słodko, na słono, z warzywem sezonowym, salami, nutellą, serem lub czym masz akurat w lodówce albo… pod ręką ;) Najlepiej zawsze mieć w kuchni już gotowe ciasto francuskie - wtedy tylko wykładasz je na stół, dobierasz ulubione składniki i prędko pieczesz. Ameryki nie odkryliśmy, ale nasza skromna recenzja jest taka, że to jest po prostu znakomite!!! 😋😋😋

             

            (Ewa Czajkowska)

          • Koniec zmagań na boiskach do unihokeja

            21.11.2023

            Uczniowie klasy sportowej 6 e w październiku oraz listopadzie rywalizowali w igrzyskach dzieci w unihokeju chłopców. Zawody na szczeblu miejskim były dość wyrównane, jednak przebiegły korzystnie dla uczniów naszej szkoły, co dało awans na szczebel powiatowy. Kolejny etap okazał się być niezwykle łatwy, ponieważ tylko drużyna z naszej szkoły zgłosiła się do rozgrywek, co spowodowało awans na półfinały wojewódzkie, które odbywały się w Starej Kiszewie. Ostatni etap rozgrywek był niezwykle emocjonujący dla naszego zespołu, ponieważ w każdym meczu o wyniku decydowały ostatnie minuty. Finalnie chłopcy zdobyli trzecie miejsce a sukces ten motywuje ich do dalszej rywalizacji w kolejnych zawodach sportowych.

            Drużyna występowała w składzie : Aleksander Nartowski, Kornel Begier, Bartek Liss, Borys Czecholiński, Filip Januszewski-Kobus, Karol Borzyszkowski, Marcel Zakrzewski oraz uczeń klasy 6a Krzysztof Wardyn.

             

            (Łukasz Łysak)

             

            Poniżej kilka zdjęć z zawodów:

          • Wizyta w Muzeum

            20.11.2023

            W ostatni piątek uczniowie klasy VI b odwiedzili Muzeum Historyczno- Etnograficzne, gdzie brali udział w warsztatach malowanie na płótnie. Po przyjemnej pracy był również czas na zwiedzenie muzeum, gdzie uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek związanych z naszym regionem.

             

            (Katarzyna Knitter)

          • XXII KASZËBSCZÉ DIKTANDO

            20.11.2023

            18.11 odbyło się w Chmielnie XXII KASZËBSCZÉ DIKTANDO. 184 uczestników rywalizowało w 6 kategoriach o tytuł Mistrza Ortografii. Znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia jest pióro z kałamarzem. Ten symbol trafił w ręce delegacji chojnickiego ZKP, ponieważ XXIII Dyktando Kaszubskie odbędzie się w naszej szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w dyktandzie "Królewiónka w Pałacu" 16.11.24. Może to właśnie Ty zostaniesz Mistrzem Kaszubskiej Ortografii?

            (Katarzyna Knitter)

          • Muzyczne sukcesy

            18.11.2023

            Z radością informujemy,że nasi uczniowie uczęszczający na kółko muzyczno-wokalne dla klas 1-3 zdobyli I miejsce w konkursie XXIII Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną "Cześć polskiej ziemi", a grupa starsza z klas 4-6 zdobyła wyróżnienie. Otrzymaliśmy puchary, dyplomy  śpiewnik piosenek patriotycznych. Konkurencja była bardzo duża, bowiem we wszystkich kategoriach wiekowych wystąpiło blisko 50 podmiotów muzycznych. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach wraz z Chojnickim Centrum Kultury, gdzie konkurs się odbywał. Gratulujemy naszym rozśpiewanym młodym artystom.

            (Magdalena Kosobucka)

          • Kółko kulinarne

            13.11.2023

            Pierwsze kółko kulinarne za nami. Na dobry początek upiekliśmy złociste chałki z górą słodkiej kruszonki. Nie musimy chyba zapewniać jak były pyszne! Efekty widać na zdjęciach, a my się dopiero rozkręcamy!

          • Narodowe Święto Niepodległości w Siódemce

            12.11.2023

            11 listopada 1918 r. uznaje się za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku minęło 105 lat od powrotu naszej Ojczyzny na mapy Europy.Z okazji tego ważnego wydarzenia zorganizowaliśmy apel, podczas którego uczniowie mogli usłyszeć wiersze i piosenki nawiązujące do naszej pięknej, ale niejednokrotnie smutnej historii. W symboliczny sposób przedstawione zostały upadek i odrodzenie Polski.Po apelach, o godzinie 11:11, społeczność szkolna zaśpiewała hymn „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.Całość szkolnych przedsięwzięć urozmaiciło przebranie uczniów i nauczycieli w barwy narodowe. Nasza szkoła była biało-czerwona.

            Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyliśmy udziałem w uroczystościach zorganizowanych przez władze powiatowe Chojnic.

             

            (Mateusz Knitter)

          • Kaszubski Eko-Art

            12.11.2023

            10 listopada w CHCK odbył się kaszubski Eko-Art. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali wiersze w języku kaszubskim i zostali wyróżnieni. W kategorii I-III Katarzyna Koczerzynska, Adam Kaszubowski i Rozalia Kiedrowicz otrzymali wyróżnienia. W kategorii IV-VI Wiktoria Ceranek otrzymała wyróżnienie, a Alicja Sawicka zajęła I miejsce. Gratulujemy udanych występów. 

             

            (ks. Sławomir Serkowski)

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Eko-Art’’

            12.11.2023

            Dnia 6 listopada br. odbył się etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego ,, Eko-Art’’ dla uczniów klas I-VI w Chojnickim Domu Kultury. Konkurs organizowany jest w ramach Dni Kultury Kaszubsko – Pomorskiej. Myśla przewodnią kolejnej edycji konkursu jest przyroda i dbałość o jej nieskazitelne piękno.

            Wszyscy mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych interpretacji wierszy autorów znanych, jak i tych mniej popularnych. Cieszy fakt, że mamy tylu miłośników poezji!

            Nasi uczniowie w kat. kl. IV-VI godnie zaprezentowali naszą szkołę i zdobyli wyróżnienia:

            1. Wyróżnienie I kategorii – Tymon Rogala z kl.6b

            2. Wyróżnienie II kategorii- Marta Garbacka i Klara Zientkowska z kl.6d.

            W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowali i zdobyli następujące nagrody:

            - Norbert Żmienko kl. 3 c – III msc (op. Magdalena Ubowska)

            - Helena Sułkowska kl. 3 a – wyróżnienie I stopnia (op. Bożena Szmaglińska)

            - Zuzanna Theis kl. 2 b - wyróżnienie II stopnia (op. Katarzyna Kniter)

             

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy !

             

            (Marietta Klinger i Katarzyna Kiniter)

          • Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego "Eko-Art 2023”

            05.11.2023

             

             

            30  października 2023 r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego „Eko – Art 2023”. Wzięli w nim udział  uczniowie z klas I-III, którzy zaprezentowali utwory poetyckie o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.

             

                      Komisja konkursowa w składzie: Magdalena Mączyńska, Justyna Pitroch i Ewelina Niechwiadowicz oceniła dobór repertuaru, dykcję, wyraz artystyczny i  interpretację utworów. Uczestnicy wykazali się znakomitymi umiejętnościami recytatorskimi!

             

            Do kolejnego powiatowego etapu konkursu, który  odbędzie się 6 listopada 2023 r. w Chojnickim Centrum Kultury, zakwalifikowali się:

             

            · Norbert Żmienko kl. 3c, wiersz Jana Brzechwy „Sowa”

            · Zuzanna Theis kl. 2b, wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony Słowik”

            · Helena Sułkowska  - kl. 3 a, wiersz A. Wałaszka „Kura biznesmenka”

             

            Wyróżnienia otrzymali:

             

            - Tomasz Jażdżewski kl. 2c

            - Leon Wierzgacz kl. 2c

            - Michalina Trzynska kl. 3b

            - Zuzanna Kępa kl. 3c

             

             Wszyscy uczestnicy konkursu, laureaci i wyróżnieni otrzymali drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym konkursu!

            (Katarzyna Kniter)

          • Inscenizacja "Dziadów" w klasach 7 c i 7 d

            30.10.2023

            " Glucho wszędzie, cicho wszędzie...co to będzie, co to będzie...", a było bardzo kreatywnie.Klasy 7c i 7d na lekcjach języka polskiego prezentowały swoje umiejętności aktorskie. Po zapoznaniu się z życiorysem Adama Mickiewicza, uczniowie zinscenizowali " Dziady"- utwór, który zdecydowanie należy poznać teatralnie. Obrzędowi dziadów przewodniczył Guślarz( w tych rolach Paweł i Dawid), który czuwał nad kolejnością przywoływanych duchów. Do Siódemki przybyły następujące duchy: Józio i Ròzia, Widmo Złego Pana oraz pasterka Zosia. Grozę i mrocznych charakter wprowadzał chór, który wzorcowo cytował wieszcza narodowego. Obie klasy śpiewająco poradziły sobie z najsłynniejszym polskim dramatem romantycznym.

             

            (Kamila Szulc)

          • Wycieczka do skansenu

            29.10.2023

            Dnia 25.10.2023 r. klasy 1b i 1e wybrały się na wycieczkę do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Spacerując po terenie, zwiedziliśmy starą szkołę, w której można było zobaczyć „oślą ławkę” i „kozę”, dawny kościół z zabytkowymi krzyżami i kapliczkami, chałupy wiejskie, rzemieślnicze oraz szlachecki dworek. Dodatkową atrakcją był drewniany kościół z 1700 r. wybudowany bez użycia gwoździa. Podczas wycieczki podziwialiśmy zabytkową zabudowę dawnej kaszubskiej wsi oraz piękno przyrody. Dzieci miały możliwość własnoręcznie wykonać malowidło ze wzorem kaszubskim na szkle oraz zakupić pamiątki w sklepiku. 

            Mimo deszczowej pogody wycieczka się udała i wszyscy wrócili w radosnych nastrojach.