Pożegnanie klas 3 Gimnazjum

 

Biblijna przypowieść o talentach stała się punktem wyjścia dla wystąpienia przygotowanego przez Panią Dyrektor z okazji pożegnania klas III Gimnazjum. Aluzja do wymienionego wyżej tekstu ewangelicznego nie była przypadkowa. W gruncie rzeczy bowiem każdy z nas otrzymał jakiś talent. Pani Dyrektor zachęciła przysłuchujących się jej uczniów – absolwentów Gimnazjum, by – podobnie jak pozytywni bohaterowie paraboli, której autorstwo tradycyjnie przypisuje się Jezusowi – „obracali” posiadanymi umiejętnościami „Obracali”, czyli na miarę swoich najlepszych możliwości ‘rozwijali je i pomnażali’. Przekonywała, że zaniedbywane zdolności niszczeją, tracą na wartości, tak jak talent zakopany w ziemi przez gnuśnego sługę ze wspomnianej przypowieści.

Największym błędem byłoby, gdyby uczniowie kończący naukę w naszym Gimnazjum pogrzebali talenty, którymi dysponują. Na szczęście ryzyko, że tak się stanie, że sprawy przybiorą taki właśnie obrót, jest niewielkie. Bardziej prawdopodobny wydaje się raczej scenariusz, że w niedalekiej przyszłości usłyszymy na przykład o fizyku, Timie albo że za sprawą Bartka i Szymona mecze piłki nożnej staną się prawdziwymi widowiskami. Życzymy Wam powodzenia! Spodziewamy się, że Alicja i Zosia napiszą książki, które okażą się bestsellerami, a członkowie szkolnego koła teatralnego jeszcze nieraz zachwycą nas na scenie. Spełniajcie swoje marzenia, zróbcie użytek z talentów, które posiadacie! Pamiętajcie, że wszyscy jesteście wyjątkowi. Nie pozwólcie sobie, by ktokolwiek Wam wmówił, że jest inaczej.

Niezależnie od tego, jaką wybierzecie dla siebie drogę, my – nauczyciele – zawsze będziemy dumni z tego, że przez ostatnie 3 lata byliście częścią naszej szkolnej społeczności!

Wszystkiego dobrego!

Krzysztof Kraszewski

Komentarze