Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

Prezes zarządu

Aleksandra Mroczkowska

Wiceprezes Zarządu

Mariola Wirkus

Członek Zarządu

Monika Hoffmann

Sekretarz

Kamila Szulc

Skarbnik

Janusz Wiśniewski

 

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SIÓDEMKI

Ul. Tuwima 2,

89-600 Chojnice

NIP: 555 211 09 18

Nr konta: 51814600030000050220000010

 

    S. P. S. jest organizacją o charakterze charytatywnym, którego misją są działania na rzecz polepszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej zwłaszcza w zakresie organizowania, inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach na rzecz środowiska szkolnego. W ramach prowadzonej działalności S. realizuje zadania pożytku publicznego.

 

Logo stowarzyszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki powstało z inicjatywy uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Chojnicach jako efekt udziału w Ogólnopolskim Projekcie „Szkoła współpracy”, którego podstawowym założeniem było autentyczne zaangażowanie  wszystkich podmiotów w życie szkoły i miasta. Działania zainicjowane w ramach Projektu są kontynuowane w ramach działalności Stowarzyszenia od chwili jego zarejestrowania, tj. od 24 kwietnia 2016 r.

Stowarzyszenie jest organizacją o charakterze charytatywnym, którego misją są działania na rzecz polepszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży.  Nadrzędnym celem  Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej, zwłaszcza w zakresie organizowania, inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Adresatem podejmowanych działań jest społeczność szkolna – dzieci młodzież, ich rodzice oraz nauczyciele – oraz mieszkańcy osiedla, na którym położona jest szkoła. Działalność Stowarzyszenia obejmuje m.in. organizowanie imprez kulturalnych, artystycznych, rekreacyjno-sportowych, w tym o charakterze środowiskowym – organizowanie imprez integracyjnych (zajęcia otwarte: zawody sportowe, spływy kajakowe, rajdy rowerowe i piesze, lekcje otwarte), festynów (Festyn Ekologiczny w czerwcu 2019r.), kiermaszów (Jarmark Bożonarodzeniowy w grudniu 2019r.), propagowanie zdrowego trybu życia (akcje, np. „Śniadanie daje moc”), propagowanie i  organizowanie wymiany międzykulturowej, w szczególności poprzez organizację wyjazdów, warsztatów (w celu pozyskania funduszy na planowany wyjazd młodzieży angliści prowadzili kursy językowe dla rodziców i mieszkańców osiedla), motywowanie  rodziców  do  działań  na  rzecz  polepszania  warunków kształcenia, rozwoju i wypoczynku dzieci i młodzieży- powstanie siłowni na świeżym powietrzu w 2018 r., działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (organizacja Balu Przyjaciół Siódemki), wsparcie środowiska lokalnego w odnawianiu terenów objętych klęską po nawałnicy w 2017 roku- wspólne sadzenie lasu organizowane  w październiku 2018r. i w kwietniu 2019r.

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w przeprowadzone działania, udało się zebrać fundusze na zakup szafek dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, związaną z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa (wywołującego COVID-19) działania Stowarzyszenia Przyjaciół Siódemki są mocno ograniczone. Udało się jednak zrealizować projekt kalendarza na 2021 rok z pracami plastycznymi uczniów naszej szkoły.


Jarmark Bożonarodzeniowy

15 grudnia dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 śpiewały podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.  Usłyszeliśmy kolędy oraz pastorałki w wykonaniu dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz ze Szkoły Podstawowej.  Brawom nie było końca.


 

Bal Siódemki

Karnawał to czas radości, wspólnej zabawy i miło spędzonego czasu. W naszej szkole stało się już tradycją wspólne obchodzenie karnawału. W tym roku, dnia 1 lutego 2020 roku, już poraz czwarty bawiliśmy się na BALU SIÓDEMKI organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki dla rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej szkoły. Jak to już mamy w zwyczaju, podczas balu bawiliśmy się znakomicie, miło spędziliśmy czas w doborowym towarzystwie przy skocznej muzyce i przepysznych potrawach. Nie zabrakło pociągów, kółeczek, „tańców odbijanych”, ani nawet „Kaczuch”, czy kankana! Jednym słowem nogi same rwały się do tańca, a siedzenie przy stole miało dwie przyczyny: krótką przerwę
w muzyce albo po prostu chwilowe zmęczenie!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną, wyśmienitą zabawę i  zapraszamy na kolejną w przyszłym roku!!! 😉Do zobaczenia!

IMG_7075

 


 

FESTIWAL MUZYCZNY  SIÓDEMKA ŁĄCZY POKOLENIA – 5 grudnia 2019r.
5 grudnia w Chojnickim Centrum Kultury odbył się Festiwal Muzyczny Siódemka łączy pokolenia.
Został on zainicjowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki, działające przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach. Celem festiwalu było pozyskane pieniędzy na plac zabaw dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Muzyczną podróż przez różne pokolenia i style poprowadzili Agata Malinowska i Piotr Grunau. Wszystkim wokalistom towarzyszył uczniowski chór pod opieką p. Sylwii Osińskiej. W pierwszej części koncertu zaprezentowali się kolejno: Marta Andrejczuk i p. Agnieszka Buchwald (Najtrudniejszy pierwszy krok), Wojciech Gorzynski i p. Monika Lica-Gorzynska  (Szukaj mnie), Matylda Hamerska i p. Sylwia Hamerska (Dont Go Breaking my heart),  6 – latek Piotr Zakryś i p.Anna Górnowicz (Que sera, sera), Aleksandra Czarnowska, Aleksy Uske i p. Monika Rudzińska (Remedium), Paweł Kiedrowski  i Sylwia Osińska (Cant Help Falling In love) oraz Wiktoria Hamerlik i p. Magdalena Schmidt-Sołtysińska (Mr.Postman). Następnie tańce klasyczne i latynoskie zaprezentowali Alicja Radomska i Mikołaj Lorek oraz Paulina Stoltmann i Błażej Januszewski.
W drugiej części festiwalu wystąpili: Marceli Malinowski i p. Marek Hackert (Magiczne słowa), Nadia Szefler i p. Katarzyna Maliska (Za krokiem krok), Tymoteusz Sochan i p. Marcin Sochan (Autostop), Anna Zbielska i p. Weronika Glazik (Miłość ostatnich dni), Cyprian Podolski i p. Ewa Kwiatkowska (Konik), Agata Drewczyńska i p. Adriana Drewczyńska (Zapamiętaj). W finale Emilia Grabowska, Anna Kiżewska i p. Magdalena Ubowska zaśpiewały przebój grupy Pectus, Jeden moment – do wykonania tego utworu dołączyli wszyscy wykonawcy festiwalu. Zaś na bis zostali wywołani Ewa Kwiatkowska z wnuczkiem Cyprianem, by ponownie z wigorem zaśpiewać z widownią wspomnianego już Konika.
Warto dodać, że znakomita większość naszych młodych solistów śpiewała również w chórku, w którym występowały także: Zuzanna Kołodziejczyk, Julia Wałdoch, Milena Ruc, Zuzanna Wiśniewska, Maja Lenz.
DZIĘKUJEMY wszystkim – nauczycielom, rodzicom, uczniom, instytucjom oraz partnerom prywatnym za zaangażowanie, dzięki któremu nasz festiwal miał tak sprawny i profesjonalny przebieg.

 

 

„Zdrowie weź w swe ręce, zaufaj Siódemce”

Zakończyła się II edycja zorganizowanego przez Tesco oraz Fundację Tesco Dzieciom programu na lokalny projekt społeczny „Decydujesz pomagamy”. Ideą konkursu było wspieranie aktywności w społecznościach lokalnych w różnych sferach życia: ożywiania przestrzeni publicznej, edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia i promocji aktywnego trybu życia. Zdrowy styl życia dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Chojnicach nie jest efektem chwilowej mody, ale sposobem na ciekawe, przynoszące ogromną satysfakcję spędzanie czasu, stąd pomysł wzięcia udziału w projekcie.

W 145 mikroregionach 410 lokalnych organizacji zgłosiło 700 projektów, na które przez miesiąc głosowali mieszkańcy danego regionu, wrzucając żetony w sklepach Tesco. Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki  przygotowało projekt „Zdrowie weź w swoje ręce – zaufaj Siódemce” obejmujący organizację  Festynu  Ekologicznego  na terenie szkoły, podczas którego można było m.in. skosztować  smakołyków  zdrowej kuchni, zamienić  makulaturę na drzewko i aktywnie wypocząć  w gronie najbliższych. W  trakcie festynu pozyskiwaliśmy środki na założenie siłowni na wolnym powietrzu, z której korzystać będą członkowie społeczności szkolnej i lokalnej.

Na nasz projekt oddano 19855 głosów, dzięki czemu został uznany jako najlepszy w 12. mikroregionie, który obejmował Chojnice i Człuchów. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku odbyło się 8 maja w lokalnym sklepie Tesco. Stowarzyszenie wygrało grant w wysokości 5 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup urządzeń siłowni na boisku szkoły.

Mówi się, że każda zabawa  ma swój kres. Tymczasem, mimo że sam projekt już się zakończył, zabawa tak naprawdę dopiero się zaczyna! Tak więc: „Zdrowie weź w swe ręce, zaufaj Siódemce” i  ruszaj na siłownię!

 

Na karty historii Siódemki wpisuje się także spektakl pt. Calineczka w wykonaniu koła teatralnego Na razie bez nazwy w reżyserii p. Patrycji Rudnik i p. Danki Połom.

W październiku 2017 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki z projektem „Z ciemności jest teatr” zostało laureatem III edycji programu „Decydujesz pomagamy” zorganizowanego przez  Tesco oraz Fundację Tesco Dzieciom. Dzięki głosom oddanym na nasze przedsięwzięcie udało się wygrać  5000 złotych i przygotować spektakl – adaptację baśni Hansa Christiana Andersena ukazanej w konwencji czarnego teatru.

Pokaz premierowy odbył się 28 lutego w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i okazało się tak interesujące, że koło teatralne zostało zaproszone do wystąpienia przed szerszą publicznością w ramach współpracy z Chojnickim Centrum Kultury. Calineczkę wystawiono 16 marca na auli w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach. Tej odsłonie towarzyszyły wielkie emocje, ponieważ przewagę na widowni stanowiły dzieci, a one są najszczerszymi odbiorcami kultury. I ten występ należy zaliczyć do udanych. Widzowie gratulowali reżyserkom, a dzieci po przedstawieniu rzuciły się na aktorów, by zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia.

13 grudnia podczas Spotkań z Rodzicami, odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny na który ozdoby, kartki świąteczne i nie tylko przygotowywali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły. Dzięki hojności i otwartym sercom udało nam się zarobić     1027,06 zł.          Wszystkim serdecznie  dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

btr