Drogie dzieci!
Przed Wami wiele ciekawych zabaw, gier oraz zajęć rozwijających wasze uzdolnienia i zainteresowania m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, integracyjne, ruchowe itd.
W sympatycznej i przyjaznej atmosferze będziecie mogły korzystać z naszej pomocy w odrabianiu zadań domowych. Ale przede wszystkim będzie to miejsce gdzie spotkacie się i pobawcie z innymi kolegami i koleżankami. Tutaj czas płynie bardzo szybko. Już niebawem się o tym przekonacie.
Czekamy na Was po rozpoczęciu nowego roku szkolnego codziennie od 6:30 do 16:30.
Do zobaczenia!
Wychowawcy:
Brzezińska-Cielepa Ewa
Drewek Robert
Mączyńska Magda
Osowska Sylwia
Linki do pobrania plików
Procedury przyjmowania dzieci do świetlicy szkolnej
REGULAMIN PRACY ŚWIETLICY
ZASADY OGÓLNE
- Świetlica szkolna obejmuje opieką: uczniów klas I – III, których rodzice zadeklarują korzystanie dziecka ze świetlicy i zostaną do niej przyjęci na dany rok szkolny.
Ponadto świetlica obejmuje opieką:
- a) uczniów nie uczęszczających na religię
- b) uczniów czekających na zajęcia dodatkowe, wyrównawcze, kółka zainteresowań, autobus.
- uczniów zwolnionych z basenu
- klasy w ramach zastępstw.
- Godziny pracy świetlicy ustalane są na dany rok szkolny. W roku szkolnym 2020/2021 świetlica jest czynna w godz. 6.30-16.30 (dziecko musi być odebrane do godz. 16.30). Do świetlicy przychodzą tylko uczniowie do niej zapisani lub korzystający doraźnie wskazani w pkt. 1.
- Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczym szkoły.
W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.
- Świetlica dysponuje pomieszczeniami wskazanymi przez Dyrektora szkoły, zajęcia mogą jednak odbywać się też w innych pomieszczeniach jak i na terenie szkoły.
- Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci do świetlicy.
- Liczba dzieci przypadająca na jednego wychowawcę nie może przekraczać 25 osób.
ZASADY ZAPISYWANIA DO ŚWIETLICY
- Do świetlicy uczniowie zapisywani są na podstawie karty zgłoszenia dziecka, którą rodzice wypełniają w czasie trwania rekrutacji
- Świetlica szkolna zapewnia opiekę uczniom, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu do szkoły, z rodzin niepełnych i zaniedbanych wychowawczo lub w innych okolicznościach wymagających zapewnienia uczniowi opieki w szkole
- Wszelkie informacje nt. zapisów dzieci znajdują się w procedurze zapisu dziecka do świetlicy szkolnej.
ZASADY KORZYSTANIA ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ
- Dzieci z klas 1 czekający na zajęcia są odbierane przez wychowawcę i przyprowadzane po skończonych lekcjach.
- Uczniowie klas II – III na zajęcia szkolne dochodzą oraz wracają ze świetlicy samodzielnie .
- Podczas przebywania w świetlicy szkolnej wychowankowie zobowiązani są do:
- a) dbania o bezpieczeństwo swoje i innych,
- b) aktywnego uczestniczenia w zajęciach świetlicowych,
- c) zgłaszania do wychowawców wszelkich niedyspozycji i wypadków,
- d) dbania o porządek i czystość,
- e) szanowania gier, przyborów i całego wyposażenia świetlicy – świadome zniszczenie sprzętu zobowiązuje do odkupienia zniszczonego przedmiotu,
- f) każdorazowego zgłaszania wszelkich wyjść ze świetlicy,
- g) obowiązek zgłoszenia się do wychowawcy po przyjściu do świetlicy,
- h) zakładania obuwia zmiennego,
- i) nieprzynoszenia wartościowych przedmiotów,
- j) przestrzegania kontraktu uczestnika świetlicy.
CELE I ZADANIA ŚWIETLICY
- Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w odrabianiu lekcji oraz w miarę możliwości odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
- Odkrywanie i rozwijanie zainteresowań uczniów.
- Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniu i na dworze, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
- Kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego.
- Kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia.
ZASADY ODBIORU UCZNIÓW ZE ŚWIETLICY
- Zasady regulujące przyprowadzanie i odbieranie dzieci ze świetlicy zamieszczone są w Procedurze postępowania dotyczącej zasad przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej.
OBOWIĄZKI I PRAWA WYCHOWAWCY ŚWIETLICY
- Wychowawca świetlicy odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo wychowanków od chwili zgłoszenia ich do świetlicy przez rodziców/prawnych opiekunów/wychowawców do chwili rozpoczęcia oraz zakończenia zajęć lekcyjnych do czasu ich przekazania rodzicom/prawnym opiekunom/wychowawcom.
- Wychowawca prowadzi zajęcia dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów.
- Wychowawca świetlicy ma obowiązek informować wychowawcę klasowego o zachowaniu uczniów, a wychowawca klasy ma obowiązek wziąć tę opinię pod uwagę przy wystawianiu oceny z zachowania.
- Wychowawca ma obowiązek zawiadomić rodziców/opiekunów o problemach mających miejsce podczas zajęć w świetlicy.
- Wychowawcy świetlicy zapewniają:
- a) Zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie warunki do nauki własnej, rekreacji, i rozwijania własnych zainteresowań.
- b) Kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie
- c) Udzielają pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
- d) Organizują właściwy i kulturalny wypoczynek.
OBOWIĄZKI I PRAWA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
- Rodzice/opiekunowie mają prawo do aktywnego uczestnictwa w życiu świetlicy poprzez udział w organizowanych zbiórkach, akcjach, zajęciach.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są przestrzegać odbioru dziecka do godziny zakończenia pracy w świetlicy.
- Rodzice/opiekunowie mają obowiązek telefonicznego poinformowania szkoły lub wychowawcy świetlicy o zaistniałej wyjątkowej sytuacji, która powoduje nieodebranie dziecka na czas ze świetlicy.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do napisania oświadczenia, że jeżeli przyprowadzą dzieci przed godziną rozpoczęcia pracy świetlicy, wówczas biorą pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie swojego dziecka, które pozostanie bez opieki pedagogicznej przed rozpoczęciem pracy świetlicy.
- Rodzic/opiekun ma obowiązek wypełnić „Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy”.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z treścią „Regulaminu świetlicy szkolnej”, pisemnego potwierdzenia i przestrzegania ujętych tam zasad.
WYRÓŻNIENIA I KARY
- Wyróżnienie i upomnienie słowne przez wychowawcę.
- Wyróżnienie i upomnienie pisemne w formie plusów i minusów na tablicy.
- Notatka w dzienniku świetlicy.
- Poinformowanie rodziców/opiekunów, wychowawców ( w sytuacji koniecznej Dyrektora szkoły) o wyróżniającym się jak i nagannym zachowaniu dziecka.
- W sytuacji, gdy uczeń sprawia problemy wychowawcze, nie reaguje na uwagi wychowawcy, naraża zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych dzieci, rodzice będą wzywani do natychmiastowego odebrania dziecka ze świetlicy. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, będzie brane pod uwagę wykreślenie ucznia ze świetlicy.
DOKUMENTACJA ŚWIETLICY
- Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.
- Roczny plan pracy świetlicy.
- Dziennik zajęć.
- Dziennik obecności.
Aneks nr 1 do regulaminu świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Jana Karnowskiego nr 7 w Chojnicach
Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii SARSCoV-19.
Wchodzi w życie 1.09.2020
- Na zajęcia świetlicowe może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej w dwóch salach dydaktycznych. Należy unikać zmiany pomieszczeń oraz wymiany uczniów w grupach świetlicowych.
- Należy tak organizować i koordynować zajęcia, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra). W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
- W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk- przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie ze świeżego powietrza, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przynosimy do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
- W świetlicy szkolnej dostępne są tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych, umywalki i kranu oraz sprzętu sportowego.
- Wyznaczony pracownik szkoły informuje wychowawcę świetlicy, które dziecko idzie do domu. Rodzic/opiekun prawny oczekuje na dziecko w przedsionku szkoły lub w wyznaczonym do tego miejscu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w przeznaczonym do tego pomieszczeniu zachowując dystans minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie niezwłocznie informuje rodzica/opiekun prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- W razie konieczności kontakt rodzica/opiekuna prawnego z nauczycielem odbywa się przez dziennik elektroniczny lub na numer telefonu podany przez rodzica/opiekuna prawnego w karcie zapisu.
Stworzono na podstawie: wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Państwowego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020r.
Jesień w świetlicy