Warsztaty przyrodnicze Stowarzyszenie Ochrony Sów

6 marca 2020 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Ochrony Sów (SOS)oraz Zaborski Park Krajobrazowy.

W części teoretycznej, którą niezwykle interesująco przeprowadziła pani Grażyna Jaszewska, dowiedzieliśmy się, jakie gatunki sów zamieszkują tereny Polski, w których miejscach znajdują się ich stanowiska lęgowe, jaki jest związek między budową ciała a stylem życia tych niezwykłych ptaków. Poznaliśmy też zasady ochrony tych niezwykłych ptaków.

Druga część  warsztatów odbywała się w lesie – były to tzw. „wysłuchy”. Najpierw bez powodzenia próbowaliśmy wysłuchać i rozpoznać głos sóweczki – najmniejszej sowy lęgowej w Polsce. Na szczęście udało nam się nie tylko wysłuchać głosu puszczyka, ale i zobaczyć tego nocnego łowcę. Przez ok. 20 minut obserwowaliśmy, czy samica będąca w okolicy odpowie na huczenie samca, czy przybliży się do niego. Niestety nie sprawdziliśmy tego, ponieważ pogoda nie sprzyjała obserwacjom, dlatego zdecydowaliśmy się wracać do domu.

Komentarze