Wykopki

W sobotę 12 października uczniowie z klas 2b oraz 5c pojechali wraz z nauczycielami p. Barbarą Kin oraz p. Patrycją Rudnik na wycieczkę z języka kaszubskiego. Trasa wycieczki obejmowała: Lichnowy – Brusy – Czarnowo – Małe Chełmy. Uczniowie podziwiali piękno Kaszub.

Na początku naszej wyprawy udaliśmy się do gospodarstwa rolnego, które jest w Lichnowach. Dzieci zobaczyły oborę, w której zastosowano najnowocześniejsze metody chowu krów. Poznały nazwy maszyn rolniczych. Dowiedziały się o pracy rolnika. Uczniowie mieli możliwość czynnego gromadzenia i doskonalenia słownictwa kaszubskiego związanego z gospodarstwem. Następnie odwiedziliśmy miejsce urodzenia patrona szkoły – Jana Karnowskiego oraz miejsce jego pochówku. Na cmentarzu w Brusach odmówiliśmy wspólnie modlitwę za duszę Jana Karnowskiego, ponieważ kilka dni wcześniej przypadała rocznica jego urodzin.  Później pojechaliśmy do miejscowości Małe Chełmy.  Główną atrakcją wyjazdu było zbieranie ziemniaków, czyli tzw. wykopki. Po „ciężkiej” pracy przyszła pora na chwilę relaksu. W nagrodę za zbieranie ziemniaków, pracowitość i wytrwałość każdy uczestnik wycieczki otrzymał kartofle (które mógł zabrać do domu) oraz słodką niespodziankę. Dzieci były radosne i zadowolone.

Pobyt na Kaszubach Południowych zaliczamy do bardzo udanych ze względu na piękną pogodę i mile spędzony czas na łonie natury. Uczniowie mogli wzbogacić swoje kaszubskie słownictwo, jak i zdobyć nowe doświadczenia.