Wykopki!

W sobotę 6 października uczniowie z klas 1 b oraz 2 d pojechali wraz z nauczycielami p. Barbarą Kin, p. Patrycją Rudnik oraz p. Kingą Dahlke na wycieczkę z języka kaszubskiego. Trasa wycieczki obejmowała, jak co roku: Brusy – Czarnowo – Małe Chełmy. Uczniowie podziwiali piękno Kaszub.

Na początku naszej wyprawy udaliśmy się do miejsca urodzenia patrona szkoły – Jana Karnowskiego oraz miejsca jego pochówku. Na cmentarzu w Brusach odmówiliśmy wspólnie modlitwę za duszę Jana Karnowskiego, ponieważ kilka dni wcześniej przypadała rocznica jego urodzin.

Następnie pojechaliśmy do miejscowości Małe Chełmy. Tam uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem tradycyjnego gospodarstwa rolnego. Widzieli zwierzęta hodowlane, takie jak: krowy, świnie, kury, kaczki, gęsi, psy, koty. Mogli także zobaczyć budynki, w których mieszkają wcześniej wymienione zwierzęta, czyli oborę, kurnik i stodołę. Zapoznali się z wyglądem i zastosowaniem maszyn rolniczych.

Uczniowie mieli możliwość czynnego gromadzenia i doskonalenia słownictwa kaszubskiego związanego z gospodarstwem.

Główną atrakcją wyjazdu było zbieranie ziemniaków, czyli tzw. wykopki, które okazało się niezapomnianym doświadczeniem i wielką przygodą. Większość uczniów po raz pierwszy zobaczyła ogromne pole, na którym traktor z kopaczką wykopuje ziemniaki, które następnie trzeba zbierać w kosze uplecione z gałęzi jałowca.

Po „ciężkiej” pracy przyszła pora na chwilę relaksu.

W nagrodę za zbieranie ziemniaków, pracowitość i wytrwałość każdy uczestnik wycieczki otrzymał kartofle, które mógł zabrać do domu. Dzieci były radosne i zadowolone.

Pobyt na Kaszubach Południowych zaliczamy do bardzo udanych ze względu na piękną pogodę i mile spędzony czas na łonie natury. Uczniowie mogli wzbogacić swoje kaszubskie słownictwo, jak i zdobyć nowe doświadczenia.

Komentarze