• Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

    Na etapie życia szkolnego edukacja, wyniki w nauce i osiągnięcia to ważne elementy życia ucznia i rodzica. Jednak niezwykle ważnym fundamentem tego jest zdrowie psychofizyczne! O ile dużo się mówi o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej, o tyle dopiero zaczyna się etap rozmów i nagłaśniania istoty ZDROWIA PSYCHICZNEGO. Dopiero te dwa fundamenty razem w parze, dają doskonałą podstawę do tego, by uczeń rozwijał swoje skrzydła w obszarze edukacji, rozwoju i osiągnięć. Czym jest sukces, okupiony stresem, traumą, zadowalaniem wszystkich wokół….czym są dobre stopnie, kiedy życie społeczne z rówieśnikami nie istnieje, albo zła dieta przeciąża organizm i powoduje objawy chorobowe… Jednym słowem w zdrowym ciele, zdrowy duch, a wraz z nim radość życia i większa motywacja do podejmowania wysiłku, wyzwań i chęć rozwijania swoich umiejętności i pasji! Zatem zachęcamy, by szukać inspiracji we właściwych źródłach, by szukać odpowiedzi jak zadbać o swój dobrostan, kiedy jest trudno i kiedy pojawiają się wyzwania. Poniżej kilka naszych propozycji, zapraszamy do zapoznania się

     

    1. Portal wsparcia dla młodych osób w kryzysie psychicznym https://pomorskiedlaciebie.pl/

    2. Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12 Rzecznik Praw Dziecka https://brpd.gov.pl/

    3. Ogólnopolski Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 0 116 111 116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

    4. Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Chojnicachhttps://www.nzozopus.pl/

    5. Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Chojnicach http://ppp-chojnice.pl/

    6. Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach http://opr-chojnice.pl

    7. Wykaz miejsc udzielania świadczeń w ramach nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim wykaz

  • 10 października 2023r.- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

   Zdrowie psychiczne odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu i wpływa na jego jakość, relacje z innymi ludźmi oraz naszą zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne i zasługuje na równą uwagę i opiekę.

   Co to jest zdrowie psychiczne?

   Zdrowie psychiczne to stan naszego umysłu i emocji. Obejmuje ono nasze uczucia, myśli, zachowania i sposób, w jaki radzimy sobie z codziennymi sytuacjami.

   Jak Dbać o Zdrowie Psychiczne?

   1. Rozmawiajmy o uczuciach: otwarta komunikacja pomaga zrozumieć, co się dzieje wewnętrznie, pomaga rozładować napięcie i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

   2. Promujmy aktywność fizyczną: regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne- w zdrowym ciele, zdrowy duch J

   3. Nauczmy radzenia sobie ze stresem: wykorzystujmy różne techniki, np. relaksacyjne, medytacja czy mindfulness w celu rozładowania napięcia.

   4. Wspierajmy się wzajemnie: budowanie pozytywnych relacji zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami jest niezwykle ważne w kształtowaniu umiejętności społecznych.

   Gdzie Można Szukać Pomocy?

   Jeśli ktoś ma trudności z własnym zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby szukał pomocy. Na stronie szkoły, w zakładce Zdrowie Psychiczne można znaleźć ważne informacje dotyczące miejsc udzielających pomocy w sytuacji trudnej. Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo przygotowała poradniki oraz ważne informacje dotyczące depresji:

   1. Poradnik dla młodzieży: Zrozumiec-depresje-Poradnik-dla-nastolatkow.pdf (dobrzezejestes.org)

   2. Poradnik dla nauczycieli i rodziców: Depresja-to-choroba-a-nie-gorszy-dzien-stronami-1.pdf (dobrzezejestes.org)

   3. Infografiki (zamieszczone poniżej).