• Spotkanie nauczycieli języka kaszubskiego w Siódemce.

      26.09.2022

      21 września gościliśmy w progach naszej szkoły nauczycieli z różnych stron Kaszub uczących języka kaszubskiego. Wzięli oni udział w zorganizowanym w Siódemce warsztatowym spotkaniu metodycznym dla nauczycieli języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów. Spotkaniu przewodniczyła p. metodyk Felicja Baska – Borzyszkowska, która w ciekawy sposób zwróciła uwagę na różne metody i formy pracy z uczniami, jakie można stosować na lekcjach kaszubskiego. Ponadto również nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami, pomysłami, pomocami dydaktycznymi, które na co dzień wykorzystują na swoich zajęciach. Gościem specjalnym spotkania był Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

     • Kaszubi z Siódemki znów podróżują

      26.09.2022

      24 września uczniowie z klasy 3b i 5 uczący się języka kaszubskiego wraz z nauczycielkami Marią Synak oraz Barbarą Kin odbyli wycieczkę autokarową do Będomina, do Muzeum Hymnu Narodowego oraz do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. W Będominie uczniowie dokładniej mogli poznać życie twórcy Mazurka Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, historię powstania hymnu i jego znaczenie dla Polaków w czasie zaborów i obecnie. Na koniec pobytu w Będominie odśpiewaliśmy pod ogromnym Dębem Wybickiego hymn Polski oraz kaszubski. Równie ciekawie było w Muzeum Kolejnictwa, gdzie pani przewodnik ze szczegółami opowiedziała o rozwoju i znaczeniu kolejnictwa na naszych terenach. Dzieci mogły podziwiać dawne modele lokomotyw, pociągów sanitarnych. Największą atrakcja okazał się przejazd drezyną oraz kolejką lilipucią. Nie mogło tez zabraknąć zdjęcia z Remusem, bohaterem kaszubskiej epopei, znajdującym na rynku Kościerzyny. Na koniec posililiśmy się w restauracji „Mięsny Jeż”. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń, planując kolejne wyjazdy po pięknych Kaszubach.

     • Indywidualne poradnictwo zawodowe - spotkanie rodziców z doradcą zawodowym

      26.09.2022

      22.09.2022 r. wychowawcy klas 8 wraz z rodzicami wzięli udział w spotkaniu przygotowanym przez nauczyciela doradztwa zawodowego z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Chojnicach - panią Karoliną Pestką. Podczas spotkania zostały omówione następujące tematy: na czym polega indywidualna porada, jak postępować w sprawie nowego orzeczenia na kolejny etap edukacyjny - uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,  uczniowie z problemami zdrowotnymi-opinia wspierająca, postępowanie w sprawie młodocianych pracowników. Rodzice usłyszeli też, że rekrutacja,wybór szkoły jest procesem i bardzo ważne jest by dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka taki typ szkoły, który będzie najlepszy dla niego. Szereg ważnych informacji zawsze można też znaleźć w zakładce doradztwo zawodowe na stronie naszej szkoły.

       

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

      04.09.2022

      01.09.2022r. o godz.8.00 w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dla wszystkich uczniów z klas pierwszych.

      Pani Dyrektor Aleksandra Mroczkowska powitała wszystkich rodziców, uczniów z klas pierwszych, grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły, życząc miłej nauki w naszej szkole oraz wielu ciekawych wrażeń. Pani  Dyrektor powiedziała, że tego dnia obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

      Następnie uczniowie z klasy 3d oraz 4a zaprezentowali część artystyczną : recytowali wiersze, zaśpiewali piosenkę o nowym roku szkolnym oraz przekazali kilka dobrych rad swoim młodszym kolegom z pierwszych klas. Po występach pierwszoklasiści  spotkali się z wychowawczyniami w wyznaczonych salach.

      Życzymy wszystkim uczniom  udanego i wspaniałego roku szkolnego!

       

      Marietta Klinger

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      04.09.2022

      1 września wraz z początkiem roku szkolnego obchodziliśmy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji uczniowie klas 2-8 po spotkaniach organizacyjnych ze swoimi wychowawcami udali się na spacer do miejsc pamięci w różnych miejscach w Chojnicach.

      Wielu uczniów pod opieką nauczycieli poszło do Doliny Śmierci, gdzie już na początku wojny zbrodniarze hitlerowscy pogrzebali w masowych i nieoznaczonych grobach swoje ofiary, których szczątki zostały w późniejszych latach wydobyte podczas badań archeologicznych. Więcej o ówczesnych wydarzeniach uczniowie mogli usłyszeć od nauczyciela historii.

      Niektóre grupy udały się pod Pomnik Orła Białego przy ul. Gdańskiej, a także pod pomnik upamiętniający poległych nauczycieli znajdujący się przy ul. 31 Stycznia. W tym ostatnim miejscu nasi nauczyciele złożyli kwiaty, aby uczcić pamięć ofiar.

       

      Mateusz Knitter