• Festiwal Dyni 24.10-28.10.2022r.

      31.10.2022

      Uczniowie klas 1-8 wykazali się niesamowitą pomysłowością i w naszej szkole mogliśmy podziwiać niezwykle kreatywne wykonane przez zespoły klasowe dynie. Każda inna i wyjątkowa na swój sposób sprawiała mnóstwo radości i rozświetlała każdy dzień w szkole. W festiwalu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski wzięło udział 25 klas. Dzięki nawiązaniu współpracy z Radą Rodziców udało się uzyskać nagrody w postaci batonów dla 4 wyjątkowych dyń - jury (panie: Ewelina Niechwiadowicz i Magdalena Mączyńska) wybrały dynie klas - 2d, 3a, 5b, 8f. Był to niezwykle trudny wybór. Każda klasa otrzyma pamiątkowy dyplom. Mamy nadzieję, że do kolejnych działań proponowanych przez Samorząd Uczniowski przyłączą się wszyscy i będziemy mogli dzięki pomocy Rady Rodziców nagrodzić kolejne najbardziej aktywne zespoły klasowe.  Wszystkim biorącym udział w tej akcji dziękujemy za zaangażowanie!

       

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • Zaćmienie Słońca

      28.10.2022

      Ależ to były emocje. We wtorek 25 października w czasie dużych przerw uczniowie naszej szkoły byli bardzo zajęci spoglądaniem w niebo. Dzięki dobremu wywiadowi wiedzieliśmy, że w godzinach od 11.10 do 13.30 najbliższa nam gwiazda - Słońce - będzie w wielkim zagrożeniu. Otóż Księżyc próbował nam zasłonić widok na Słońce (jest to nazywane częściowym zaćmieniem Słońca). Właśnie to zjawisko oglądali w czasie dużych przerw nasi uczniowie. Wykorzystaliśmy archaiczny sprzęt komputerowy - dyskietki 5,25 cala z tarczą magnetyczną, przez którą można było bezpiecznie oglądać zaćmione Słońce. Pomimo złych prognoz sprzyjała nam również pogoda. Każdy, kto był ciekaw mógł obejrzeć to niezwykłe zjawisko.Następne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie 29 marca 2025. Ale będziemy też mieć w całkiem niedalekiej przyszłości zaćmienie całkowite i wtedy zrobi się zupełnie ciemno. Będzie to 7 października 2135 roku. Już dziś umawiamy się na to zaćmienie na placu przy naszej szkole.

      Do zobaczenia za 100 lat.

     • Ewakuacja próbna

      22.10.2022

      Ewakuacja oznacza opuszczenie w zorganizowany sposób miejsc niebezpiecznych i przemieszczenie się do określonego bezpiecznego rejonu. Co roku w naszej szkole ćwiczymy scenariusz ewakuacji, aby w momencie prawdziwego zagrożenia wiedzieć, jak prawidłowo postąpić.  20 października uczniowie i pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie procedury ewakuacji. Ćwiczyliśmy krok po kroku, jak należy postąpić w momencie zagrożenia. Taka próba jest bardzo ważnym elementem pracy szkoły.  Bezpieczeństwo  zawsze jest priorytetem, dlatego podejmujemy wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom.   W przypadku pożaru lub innego zagrożenia ludzie często reagują paniką, przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak się zachować. Działania prewencyjne,  jak przeprowadzenie próbnej ewakuacji, uczą nas prawidłowego reagowania i postępowania w czasie zagrożenia.

     • Magia kosmosu

      21.10.2022

       

      19 października w Bramie Człuchowskiej (Muzeum Historyczno-Etnograficzne) na najwyższej kondygnacji można było podziwiać nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie plastycznym pt. „Niebo Titiusa” ogłoszonym przez stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia, w szczególnym dla miasta roku 2022, ogłoszonym przez Radę Miasta „Rokiem Johanna Daniela Titiusa”, wybitnego chojniczanina, astronoma, przyrodnika, filozofa i naukowca.

      Nagrody przypadły również uczniom naszej szkoły , a otrzymały je:

      Zofia Słominska z klasy IIb,  Wiktoria Kiedrowicz z klasy IVd, Maja Szyszka z klasy VIIIa oraz Amelia Wiśniewska z klasy VIIIf. Wiele prac zakwalifikowało się do wystawy . Wszystkie prace cieszą oko. Mienią się kolorami, zachwycają inwencją i wyobraźnią, ale też umiejętnością zakomponowania powierzchni, doborem odcieni barw i światem przedstawionym.

      Konkurs odbywał się pod patronatem Centrum Popularyzacji Kosmosu-Planetarium w Toruniu i ze wsparciem Urzędu Miejskiego.

      Opiekunami artystycznymi były P. Barbara Kin, Katarzyna Knitter oraz Violetta Klugowska

      Wystawę można oglądać w Bramie Człuchowskiej do 15 listopada.

      Wszystkim uczniom gratulujemy artystycznego sukcesu.

     • EKO - ART

      19.10.2022

      18 i 19 października uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w corocznym Powiatowym Konkursie Recytatorskim EKO-ART.

      Nagrodę i dyplom za zajęcie II miejsca otrzymała Helenka Sułkowska z klasy 2 a oraz Tymon Rogala z klasy 5b.

      Nagrodę i dyplom za zajęcie III miejsca otrzymała Michalina Trzyńska z klasy 2b.

      Nagrodę i dyplom za wyróżnienie otrzymała Klara Zientkowska z klasy 5d.

      Wyróżnienie II stopnia otrzymała Alicja Sawicka z klasy 5b i Norbert Żmienko z klasy 2c.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dziecięcy Telefon Zaufania

      19.10.2022

      DRODZY UCZNIOWIE!

       

      Jeśli potrzebujecie pomocy, chcielibyście porozmawiać anonimowo ze specjalistą to możecie skorzystać z darmowego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka lub napisać na czacie.

      Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej:

      https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

     • Ślubowanie klas pierwszych

      18.10.2022

            11. października o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość poprowadzili ich starsi koledzy z czwartej klasy. Umiejętności w recytowaniu i śpiewaniu swoich pociech dumnie obserwowali rodzice. Dyrektor szkoły Aleksandra Mroczkowska w swoim przemówieniu położyła nacisk na rolę rodzica w wychowaniu dziecka oraz zapytała pierwszaków o dotychczasowe wrażenia z pierwszego miesiąca w szkolnej ławie. Uczniowie klas pierwszych, w myśl treści przysięgi, ślubowali być pilnym i wzorowym, pomagać słabszym i należycie wypełniać obowiązki uczniowskie. Aktu ślubowania dopełniło pasowanie „magiczną” kredką. Od tego momentu, pierwszoklasiści stali się prawowitymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach. Świętowanie tego dnia nie miało końca, a mamy nadzieję, że uczniowie będą pamiętać ten wyjątkowy dzień w ich życiu przez długie lata.

     • Eko-art po kaszubsku

      17.10.2022

      Dzisiaj (17.10) w CHCK odbył się powiatowy konkurs recytatorski Eko - art po kaszubsku. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowala w kat. 1-3: Martyna Hope, która zajęła pierwsze miejsce. Natomiast w kat. 4-6 reprezentantami byli Alicja Sawicka, która zajęła 3. miejsce,  oraz Tymon Rogala, który zdobył wyróżnienie. W kat. 4-6 wystąpiło 22 uczestników, młodszej 15. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Grzybobranie 1b

      16.10.2022

      4 października klasa 1b wybrała się na warsztaty edukacyjne do siedziby edukacyjnej Parku Narodowego  Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. Tematem naszych warsztatów były grzyby, a dokładniej ich rozpoznawanie i znaczenie w przyrodzie.

      Podczas zajęć pierwszoklasiści dowiedzieli się co to są grzyby. Poznali grzyby makroskopowe a także ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Dowiedzieli się kto korzysta z grzybów w lesie i jak należy je zbierać. Poznali gatunki jadalne i ich trujące „sobowtóry”.

      Największą atrakcją naszego wyjazdu było rozpoznawanie grzybów, które uczniowie ćwiczyli w lesie podczas grzybobrania pod okiem pracownika parku.

     • Eliminacje Eko-Art

      16.10.2022

      10 października odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Eko-Art 2022. Zadaniem uczestników z klas I-III było pamięciowe opanowanie i wyrecytowanie jednego utworu, który tematycznie miał być związany ze środowiskiem naturalnym człowieka, pięknem przyrody i jej ochroną. Natomiast zadaniem jury, w skład którego wchodziły panie: Katarzyna Kniter, Marta Podolska, Ewelina Niechwiadowicz oraz Justyna Pitroch, wyłonienie 3 zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, przeliczeniu punktów, jury zdecydowało:

      I miejsce Norber Żmienko kl. 2c

      II miejsce Michalina Trzynska kl.2b

      III miejsce Helena Sułkowska kl.2a

      Wyróżnienia

      Zuzanna Theis kl.1b

      Katarzyna Koczerzynksa kl.2b

      Barbara Szyca kl.2b

      Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.

     • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      14.10.2022

      "Nauczyciele są dla społeczeństwa trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegają talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu." Olga Tokarczuk 

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował życzenia oraz upominek - własnoręcznie zrobioną zakładkę - którą otrzymał tego dnia każdy pracownik naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu podziękowali za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację. Podziękowali za każdy uśmiech, dobre słowo, za pomoc w odkrywaniu w czym jesteśmy najlepsi i za pokazywanie, że się liczymy i jesteśmy ważni.  

     • Siódemka na grzybach!

      10.10.2022

      W dniu 8.10.2022r. Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki zorganizowało dla całej społeczności szkolnej wspólne wyjście na grzyby. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Czersk mogliśmy spotkać się w Leśnictwie Olszyny. Pogoda była piękna, humory dopisywały, a i grzybów w lesie nie brakowało. Weseli grzybiarze wychodzili z lasu zadowoleni ze swoich zbiorów. Na każdego uczestnika czekała ciepła herbatka i słodki poczęstunek. Dziękujemy za miłą atmosferę i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia na kolejnych akcjach!

     • Pomóżmy Filipowi

      09.10.2022

      Szanowni Państwo.

      Uczeń naszej szkoły- Filip niedawno przeszedł udar. Wymaga codziennej rehabilitacji, która pomoże mu wrócić do sprawności.

      Ośmiolatek chciałby jak najszybciej móc wrócić do szkoły, do kolegów. Spotykać się z nimi na placu zabaw, zagrać w piłkę.

      Codziennie dzielnie ćwiczy, żeby to osiągnąć.

      Rehabilitacje niestety są kosztowne, zachęcamy do wsparcia i udostępniania zbiórki.

      Opis leczenia i link do zrzutki znajdą Państwo poniżej.

      Pamiętajmy, dobro zawsze wraca.

     • My się pracy nie boimy

      09.10.2022

       

      Tak wypowiadali się jednogłośnie wszystkie dzieci uczące się języka kaszubskiego w naszej szkole, gdy usłyszeli propozycję wyjazdu na tradycyjne zbieranie ziemniaków na pole jednego z gospodarstw rolnych w Małych Chełmach. 1 października wszyscy chętni uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w ciekawej, a jednocześnie pracowitej wycieczce po Kaszubach „Śladami Jana Karnowskiego”. Tradycją stało się nawiedzenie grobu naszego patrona na cmentarzu w Brusach oraz obelisku jemu poświęconego. Potem pojechaliśmy do wsi Czarnowo, miejsca jego urodzenia . Następnie  poszliśmy z wiaderkami  na pole zbierać ziemniaki. Mogliśmy też zobaczyć nowoczesny sprzęt do zbierania ziemniaków – kombajn. Ku zdziwieniu dorosłych większe zainteresowanie wśród dzieci miało ręczne zbieranie. Kolejna atrakcja wycieczki to zbieranie grzybów w pobliskim lesie. Na koniec była „zapłata”:  za wykonaną pracę  każdy mógł sobie zabrać wiaderko ziemniaków. Nie zabrakło też dla każdego uczestnika kawałka drożdżówki, którą przygotował jeden z uczniów . Wszyscy wrócili pełni wrażeń, zadowolenia i ogromnej satysfakcji .

     • Grzybobranie

      06.10.2022

      Zapraszamy na wielkie grzybobranie!

       

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki wspólnie z Nadleśnictwem Czersk organizuje grzybobranie dla całej społeczności szkolnej, które odbędzie się w najbliższą sobotę (8.10.2022r.) o godzinie 9:45.

      Spotykamy się na parkingu przy leśniczówce Olszyny (link poniżej).

      Na zaangażowanych grzybiarzy będzie czekała, ciepła zupa, kawa oraz słodki poczęstunek przy ognisku (można przywieźć swoje kiełbaski). Przewidywany koniec spotkania: 12:00-12:30.

      Bardzo proszę o potwierdzenie przybycia najpóźniej do piątku 7.10.2022r. do godziny 12.00. Zgłoszenia przyjmuję poprzez e- dziennik Synergia Librus (Patrycja Zmuda Trzebiatowska- nauczyciel).

      Link z pinezką do miejsca zbiórki: https://www.google.com/maps/place/Le%C5%9Bnictwo+Olszyny.+Nadle%C5%9Bnictwo+Czersk/@53.849808,17.7527584,11z/data=!4m14!1m8!3m7!1s0!2zNTPCsDQ5JzA1LjkiTiAxN8KwNDgnMTYuMSJF!3b1!7e2!8m2!3d53.8182996!4d17.8044662!3m4!1s0x47026bdd39a17da3:0xd54a548f2a862243!8m2!3d53.8180527!4d17.8037285

      Patrycja Zmuda Trzebiatowska

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

     • Dzień Chłopaka w naszej szkole

      02.10.2022

      Samorząd Uczniowski zaproponował całej spolecznosci szkolnej, aby uczcić święto braci i założyć muszkę lub krawacik. Nasi nauczyciele jak i uczniowie z chęcią przystąpili do tego zadania i w ten sposób mogliśmy oglądać wiele kolorowych muszek oraz krawatów. Niektórzy uczyli się wiązać krawat a świetlica szkolna za sprawą Pań Ewy i Sylwii zaproponowała dzieciom zrobienie własnej kolorowej muszki. Efekty można podziwiać na zdjęciach. Już nie możemy się doczekać kolejnej propozycji ze strony naszego nowego SU.

     • Zmień Szkołę! Chodź na wybory! - wybory w naszej szkole 30.09.2022r.

      02.10.2022

      W naszej szkole została powołana Szkolna Komisja Wyborcza - w skład, której weszły: Milena Hope, Klaudia Jażdżewska, Amelia Begier kl. 8b oraz Natasza Placinta kl. 8a. Dziewczyny dzień wcześniej wspólnie z opiekunem przygotowały karty do głosowania oraz miejsce i urnę wyborczą. W piątek od godziny 8.00 rozpoczęły się wybory do naszego Samorządu Uczniowskiego. O godzinie 11.00 zakończyliśmy wybory i przeliczyliśmy głosy. Tym samym dowiedzieliśmy się, że reprezentantami naszego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023 zostają: Jan Przytarski - przewodniczący, Sara Cieślik - zastępca, Bianka Jażdżewska - sekretarz. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim pozostałym kandydatom - Krzysiowi, Oskarowi, Nadii. Każdy z nich fantastycznie przygotował się do kampanii wyborczej oraz debaty. Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy pracować, aby udało nam się zrealizować zaproponowane uczniom pomysły podczas kampanii. 

     • Spotkanie z bratem Cordianem

      02.10.2022

      W związku z nadchodzącą Niedzielą św. Franciszka (dzień poświęcony trosce o stworzenie) w naszej szkole gościliśmy  brata Cordiana. Brat zwrócił nam uwagę na światowy kryzys ekologiczny i społeczny. Przedstawił nam argumenty zachęcające  do “globalnej solidarności” i dzielenia się otrzymanymi  talentami w obronie stworzenia, którego jesteśmy częścią. Z rozmów uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie talent i zaangażowanie pomaga nam w naprawianiu szkód spowodowanych przez ludzi w odniesieniu do przyrody. Spotkanie wzbudziło w nas potrzebę troski o nasze wspólne dobro, jakim jest świat (nasz dom).