• Projekt eTwinning ‘Happy Christmas’

      31.12.2022

      Uczniowie klasy 6c wzięli udział w wymianie kartek świątecznych w ramach międzynarodowego projektu eTwinning. Głównym celem projektu było uświadamianie i wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej, podtrzymywanie tradycji oraz propagowanie inwencji twórczej uczniów. Własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami w języku angielskim zostały wysłane do szkoły podstawowej w Ostrawie. Koordynatorem działań naszych czeskich partnerów była pani Zuzana Pohlova, z którą współpracę nawiązali nauczyciele języka angielskiego pani Emilia Czaja-Urowska oraz pan Wojciech Urowski realizując projekt Erasmus+ „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” na Teneryfie. Uczniowie z obu szkół opisali również typowe dla każdego kraju zwyczaje i tradycje świąteczne oraz własne zainteresowania.

     • EKOLOGIA INTEGRALNA W KLASIE 8F- WARSZTATY

      31.12.2022

       

      W dniu 14 grudnia 2022r. uczniowie klasy 8f wzięli udział w warsztatach podczas których wykonywali ozdoby choinkowe. Pod okiem instruktorki młodzież stworzyła przepiękne bombki oraz ozdoby świąteczne wykorzystując przedmioty, które na co dzień można spotkać w kuchni, np. posypki do ciastek czy torebki śniadaniowe.

      Uczniowie z klasy 8f uczestniczyli kilka tygodni wcześniej w spotkaniu z o. Cordianem Szwarcem. Warsztaty były kontynuacją podjętej inicjatywy dotyczącej ekologii integralnej.

     • Spotkanie Bożonarodzeniowe

      21.12.2022

      Miłość jest siłą, która wszystko porządkuje, wszystko ustawia na swoim miejscu, wszystkiemu nadaje sens, znaczenie i ważność.

      Kolejny rok spotkania bożonarodzeniowego za nami tym razem w klimacie miłości. Uczniowie jak zwykle nie zawiedli. Dnia 20 grudnia pięknie zaprezentowali się na scenie z piosenkami i wierszami świątecznymi. Przygotowaniem uczniów do występów na scenie zajęła się Pani Ewelina i Pani Basia. Swoją cegiełkę dołożyła także Pani Magda, która wsparła nas piosenkami przygotowanymi z uczestnikami kółka wokalnego. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Udało się wszystkich widzów wprowadzić w klimat świąt. Występującym bardzo gratuluję i dziękuję za zaangażowanie oczywiście, nie zapominając o osobach odpowiedzialnych za nagłośnienie. 

      (Ewelina Niechwiadowicz)

     • Magiczny czas, czyli Festiwal Muzyczny ,,Siódemka łączy pokolenia’’ - rok szkolny 2022/2023

      19.12.2022

      15 grudnia br. w Chojnickim Centrum Kultury odbył się kolejny Festiwal Muzyczny ,,Siódemka łączy pokolenia”. Festiwal szczególny, ponieważ  szkoła obchodzi w tym roku swoje 45-lecie .Na scenie zaprezentowali się rodzice, , nauczyciele, absolwenci i obecni uczniowie naszej szkoły.

      Dochód z biletów  Festiwalu zostanie przeznaczony  na aranżację strefy relaksu dla uczniów.

      Profesjonalnie i ciekawie Koncert  poprowadzili rodzice naszych uczniów : Katarzyna Kowalczyk i Radosław Zieliński. Powitali wszystkich gorąco, a szczególnie: burmistrza Chojnic  Arseniusza Finstera, zastępcę Burmistrza Adama Kopczyńskiego, Dyrektora Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia Pana Grzegorza Czarnowskiego, Dyrektorów Chojnickiego Domu Kultury- Pana Radosława Krajewicza, Pana Łukasza Sajnaja, Pana Grzegorza Szlangę oraz  zaprzyjaźnionych Dyrektorów Chojnickich Szkół Podstawowych.  Zanim usłyszeliśmy świąteczne przeboje, głos zabrała Pani Dyrektor SP 7 Aleksandra Mroczkowska, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za pracę oraz złożyła świąteczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.  Następnie magię świąt mogliśmy poczuć dzięki następującym wykonawcom:

      Piosenkę ,,Prezent na te święta” zaśpiewały Pani Magdalena Kosobucka, nauczyciel logopeda naszej szkoły wraz z córką Zosią Kosobucką, w  piosence pt. „Rockin' around the Christmas tree” usłyszeliśmy  Panią Joannę Radomską wraz z córką Alicją, piosenkę pt. ,, Feliz Navidad”  zaśpiewały Pani Alicja Gűnther z córką Antoniną, w piosence  z repertuaru Majki Jeżowskiej pt: „Kochany panie Mikołaju”  usłyszeliśmy Romę Cajtel – nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z najmłodszą uczestniczką – Anielką,, ,,Kolędę dla nieobecnych’’ zaśpiewała Pani Joanna Domaros-  Gierszewska z synem Tymoteuszem Gierszewskim, piosenkę,, Z kopyta kulig rwie’’ z repertuaru Skaldów zaśpiewali Pani Ewa Kwiatkowska i Sebastian Sikorski, ,, Zaśnieżone miasta’’ usłyszeliśmy  w wykonaniu Pani Natalii Lubińskiej i uczennicy Nadii Szark, ,,Walking in a winter wonderland’’ zaśpiewały Nadia Piernicka z ciocią Aleksandrą Ciesielską, nauczycielka Magdalena Mączyńska z uczennicą Amelia Rapp  wykonały piosenkę,, Święta w nas’’, ,, Dzień jeden w roku” zaśpiewała Pani Kinga Dalke wraz z uczennicami: Julią Czaplewska, Anną Zbielską, Lilianą Trzcińską, Pani Sylwia Nowak z córka Niną śpiewały piosenkę ,, Kto wie’’, ,,Święty czas’’ wykonały Pani Magda Ubowska z uczennica Jadwigą Brzozową.

      Następnie wystąpili przyjaciele  naszej szkoły, ludzie z pasją, ogromnym talentem wokalnym i wielką charyzmą, czyli trio wokalne w osobach: Ewa Kwiatkowska, Aleksandra Ciesielska i Sebastian Sikorski w utworze: „Do They Know It's Christmas”. Na scenie mogliśmy też podziwiać dwóch utalentowanych muzyków: Mateusza Buse i wcześniej słyszanego Sebastiana Sikorskiego w mini recitalu świątecznym. Były to utwory: : „Last Christmas” i „Thank God It’s Christmas”,a do piosenki z repertuaru zespołu Queen  pt: „Love of my live’’ zatańczyła Weronika Siegmiller z „Akademii Tańca – Piętro Wyżej’’. Weronika jest naszą absolwentką.

      Ogromną i miłą niespodzianką okazał się występ nauczycieli z naszej  szkoły, którzy przygotowali na tę ważną uroczystość piosenkę. I to jaką… To piosenka z repertuaru Marka Grechuty. Autorem muzyki był Jan Kanty Pawluśkiewicz, tekst napisał sam Grechuta.

      „Dni, których nie znamy” koncertowo wykonali: Magdalena Kosobucka, Michał Dalke, Magdalęna  Ubowska, Roma Cajtel, Magdalena Mączyńska, Natalia Lubińska, Kinga Dahlke. Na fortepianie zagrał Mateusz Buse, a  na flecie poprzecznym – Sylwia Osińska.

      Ważną rolę w festiwalu odegrały dzieci i młodzież śpiewające w chórku : Wiktoria Gólska, Martyna Piesik, Alicja Radomska, Antonina Gűnther, Tymoteusz Gierszewski, Nadia Szark, Nadia Piernicka, Amelia Rapp, Anna Zbielska, Nina Nowak, Jadwiga Brzozowa, Magdalena Jażdziewska, Klara Zientkowska -pod batutą pani Sylwii Osińskiej, która jest dobrym duchem  i   organizatorką tego wspaniałego koncertu.

      Chcemy podziękować widzom za przybycie i hojność, wykonawcom - za profesjonalizm i pasję, z jaką śpiewali,  nauczycielom - za zaangażowanie w przygotowanie festiwalu, sponsorom - za wsparcie materialne. Osobne podziękowania należą się także  Panu Burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi za owocną współpracę  ze szkołą  i wsparcie przez wiele lat oraz za pomoc - pracownikom i dyrekcji Chojnickiego Centrum Kultury. To były niezapomniane chwile!

       

       

      (Marietta Klinger)

     • „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!”

      18.12.2022

      Rzeczywistość, w której obecnie żyjemy, znacznie się zmieniła od czasów pandemii. Co jakiś czas pojawiają się sygnały dotyczące przejścia w szkołach na nauczanie zdalne. Coraz bardziej ważne staje się zatem nabywanie i doskonalenie zarówno kompetencji stosowania nowych technologii informatycznych, jak i skutecznej pomocy dzieciom i młodzieży borykającym się z problemami wynikającymi z nadużywania Internetu i komputera.

      Te umiejętności zdobywali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach – uczestnicy projektu „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej programu Erasmus+. Podczas pięciu kursów metodycznych, które odbyły się w Walencji, Palermo, Splicie, Nicei i na Teneryfie nie tylko doskonalili swój warsztat w zakresie nowych technologii, ale również uczyli się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać niekorzystnym skutkom  nadużywania Internetu i cyberprzemocy wśród młodzieży. Nauczyciele mieli również okazję wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami kursów, a ponieważ w warsztatach uczestniczyli nauczyciele z całej Europy, wymiana okazała się niezwykle owocna.

      Niewątpliwym atutem projektów unijnych jest możliwość poznania kultury i piękna krajów, w których odbywają się kursy. A Europa niezmiennie zachwyca architekturą miast, urodą natury, bogactwem smaków, zapachów i kolorów.

      „Obecnie wykorzystujemy zdobytą podczas kursów wiedzę i doświadczenia w kreowaniu modelu nowej szkoły na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim ucznia – świadomie i odpowiedzialnie poruszającego się zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie; następnie nauczyciela – kreatywnego, twórczo  korzystającego z zasobów nowych technologii; szkoły – otwartej na nowe wyzwania a także potrzeby uczniów i rodziców w stale zmieniającej się rzeczywistości. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, m.in. prowadząc warsztaty oraz lekcje otwarte, a już dziś zapraszamy na podsumowującą realizację projektu konferencję, która odbędzie się 17 lutego przyszłego roku”– mówi koordynatorka projektu Emilia Czaja-Urowska.

       

      (Alina Jaruszewska)

     • Świąteczne okno - zadanie Samorządu Uczniowskiego

      15.12.2022

       

      Samorząd Uczniowski na czas oczekiwania świąt zainicjował działanie "Świąteczne okno" - akcja miała na celu zmobilizowania się zespołów klasowych i przygotowania dekoracji w swojej sali lekcyjnej. Z poziomu klas 4-8 udział wzięło 17 klas, natomiast z klas 1-3 włączyło się 5 klas. 

      Dzięki współpracy z Radą Rodziców, otrzymaliśmy na ten cel słodkości i zdecydowaliśmy się nagrodzić wszystkie klasy, które przyłączyły się do tego działania, jednak szczególnie przypadły do naszego serca okna w salach i wykonane przez klasy:

      sala 301 - klasa 4a / klasa 7b

      sala 207 - klasa 4c

      sala 307 - klasa 8f

      sala 415 - klasa 5c

      sala 208 - klasa 5d

      sala 206 - klasa 6a

      sala 3 - klasa 6d

      sala306 - klasa 7a

      sala 200 - klasa 1e/2d

      sala 100 - klasa 1b/2b

       

      Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie i chęć realizacji pomysłu. Mamy nadzieję, że chociaż trochę sprawiło Wam ono radości i pozwoliło zacząć cieszyć się czasem świątecznym.

       

     • Występ na jarmarku bożonarodzeniowym

      13.12.2022

      W niedzielę 11 grudnia br. uczniowie naszej szkoły wystąpili na Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Promocję Regionu Chojnickiego na rynku naszego miasta. Uczniowie z kółka muzycznego dla klas 1-3 oraz klas 4-6, a także soliści - Anna Zbielska i nasz absolwent Sebastian Sikorski zaprezentowali współczesne utwory świąteczne oraz tradycyjne polskie kolędy.  Uczniom akompaniowali nasi nauczyciele- Magdalena Kosobucka i Mateusz Buse, a przed sceną młodym artystom kibicowali rodzice i dyrekcja szkoły.

     • Mikołajki

      12.12.2022

      W Mikołajki uczniowie klas I-III uczestniczyli w seansie filmowym w CHCK. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Bella i Sebastian” a wszystko dzięki uprzejmości Rady Rodziców naszej szkoły oraz Samorządu Osiedla, którzy ufundowali uczniom bilety do kina. Uczniowie miło i przyjemnie spędzili Mikołajkowy czas w kinie!

      Ponadto cały dzień był dla nas dniem pełnym wrażeń i magii. Zachęcamy do obejrzenia naszej mikołajkowej fotorelacji!

     • 1 c i 3 c w pracowni Świętego Mikołaja

      07.12.2022

      06.12 Klasa 1c i 3c wraz z paniami Moniką Mankiewicz , Justyną Pitroch i Joanną Miłkowską wybrały się do Manufaktury Rozwoju i Radości do Pracowni Świętego Mikołaja. Razem z elfami zaczęliśmy przygodę od poznania historii o Świętym Mikołaju i napisaniu do niego listu. Następnie musieliśmy zdobyć zaufanie elfów poprzez wykonanie zadań i zagadek. Pomocnicy Mikołaja podzielili się z nami przepisami na pachnące mydełka, które mogliśmy zabrać na pamiątkę. W słomianym zaciszu, otuleni dźwiękiem gitary, przy unoszącym się zapachu goździków i pomarańczy pośpiewaliśmy z Mikołajem zimowe piosenki. Nasyciliśmy brzuszki upieczonymi kiełbaskami nad ogniskiem oraz rozgrzaliśmy się aromatyczną, zimową herbatką. Wróciliśmy w cudownym, świątecznym nastroju, pachnącymi prezentami i pamiątkowymi zdjęciamy z Mikołajem.

     • Mikołajki

      06.12.2022

      Dzisiaj u nas w szkole dało się poczuć atmosferę zbliżających świąt a to za sprawą naszego Samorządu Uczniowskiego. Zaproponowane działania, by w ten dzień ubrać czapkę mikołaja lub  coś czerwonego/zielonego sprawiły, że w naszej szkole zapanowała przyjemna atmosfera a wizyta Mikołaja w salach lekcyjnych sprawiła wiele radości - tutaj dziękujemy niezastąpionej Radzie Rodziców za słodkości. Tego dnia można było również zaopatrzyć się w pysznego pierniczka - roboty własnej przedstawicieli SU. Dzięki tej akcji, uzyskaliśmy środki na realizację kolejnych pomysłów/działań.  W przyszłym tygodniu na spotkaniu trójek klasowych podsumujemy konkurs na świąteczne okno - cieszymy się z Waszego zaangażowania.

     • Promocja książki V. Klugowskiej "Sztuka czarno-biała"

      04.12.2022

      Zapraszamy na promocję nowej książki "Sztuka czarno-biała. Grafika dziecka" Violetty Klugowskiej, nauczycielki sztuki. Książka wydana przez toruńską oficynę wydawniczą Na przykład, jest efektem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Burmistrza miasta Chojnice dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieki nad zabytkami. To niezbędnik dla nauczycieli plastyki, edukatorów sztuki, którzy szukają inspiracji do pracy twórczej z dziećmi w zakresie grafiki warsztatowej. W książce znajduje się wiele cennych informacji o historii grafiki, najważniejszych technikach, które z powodzeniem można wdrożyć na warsztatach i zajęciach dla mniej i bardziej zaawansowanych, młodych artystów. Uzupełnieniem treści jest bogaty katalog przykładów dzieł małych twórców - adeptów grafiki artystycznej uczniów naszej szkoły.

      Spotkanie promocyjne odbędzie się 9 grudnia o godzinie 17.00 w podziemiach kościoła gimnazjalnego.

     • Sukcesy uczniów Siódemki w eliminacjach konkursów chemiczno – fizycznych

      04.12.2022

      Serdecznie gratulujemy naszym młodym naukowcom sukcesów w eliminacjach konkursów o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim.

      Krzysztof Jażdżewski kl. 8f

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Chemii
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Fizyki

      Jakub Radomski kl. 8f

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Chemii

      Zuzanna Chamier Cieminska kl. 8e

      Awans do II etapu:

      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)

      Zuzanna Podgórska kl. 8e

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

      Bianka Jażdżewska kl. 8f

      Wyróżnienie na II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Wpływie Energetyki na Środowisko – Z Energią dla Klimatu

      Trzymamy za Was kciuki w kolejnych etapach. POWODZENIA ;)

      Jażdżewska Daria

     • Kiermasz świąteczny

      04.12.2022

      W dniu 1 grudnia, podczas zebrań z rodzicami odbył się kiermasz świąteczny, który małymi krokami wprowadził nas w atmosferę świąt. Kartki świąteczne, ręcznie robione dekoracje, ozdoby choinkowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród rodziców, nauczycieli i obsługi szkoły. Podczas kiermaszu udało się zebrać 1380,90 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na aranżację przestrzeni szkolnej dla uczniów.

      Wszystkim zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy.

       

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki