• Tydzień Języków Obcych w "Siódemce"

      27.02.2023

       

      Od 13 do 17 lutego w naszej szkole odbył się Tydzień Języków Obcych. Pod okiem nauczycieli uczniowie realizowali działania mające na celu wzbudzenie ich ciekawości, a zarazem chęci poznania różnorodności kulturowej ludzi z innych państw. Już pierwszego dnia zrobiło się wesoło i kolorowo. Oprócz baneru informującego o tym co interesującego czeka naszych podopiecznych w kolejnych dniach, w przestrzeni wspólnej budynku pojawiły się etykiety w języku angielskim i niemieckim. Dzieci z najmłodszych klas odkrywały barwy i symbole narodowe Zjednoczonego Królestwa, rozwiązywały quizy i tworzyły plakaty związane z poszczególnymi krajami. Było zabawnie, szczególnie podczas malowania buziek! Koleżanki i koledzy ze starszych klas podjęli się innego wyzwania. Każda spośród klas 4 - 6 przebrała się w barwy narodowe przydzielonych im uprzednio krajów :). Przerwy śródlekcyjne również miały wówczas odmienny charakter. Czas zabawy i rozmów z przyjaciółmi umilała muzyka z różnych zakątków świata. Każdy dzień był poświęcony artystom z innego państwa. Ponadto, wszystkie klasy 4 - 8 pracowały metodą projektu tworząc książeczki dotyczące wybranych krajów. Tutaj bez współpracy ani rusz! Po omówieniu tego co uczniowie już wiedzieli o danym kraju i tego czego chcieli się o nim dowiedzieć, pełni zaangażowania przystąpili do działania. Ustalili podział obowiązków, przygotowali potrzebne materiały oraz wyszukali niezbędne informacje, aby stworzyć książeczki. Tym sposobem powstały aż 22 bogate w ciekawostki prace! Każdy ze społeczności szkolnej mógł wziąć do ręki i poczytać podczas przerwy którąkolwiek chciał. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem :) Podsumowanie Tygodnia Języków Obcych odbyło się podczas uroczystej konferencji upowszechniającej realizację międzynarodowego projektu Online? Offline? Zawsze w kontakcie! w ramach programu Erasmus+. Niezmiernie cieszy nas to, że nasi uczniowie dzielą się swoją wiedzą z innymi, chętnie podejmują współpracę, są otwarci wobec odmiennych kultur, a do tego ciekawi świata!

      Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

      Zespół Nauczycieli Języków Obcych

     • Podróże kształcą

      27.02.2023

       

      Żyjemy w czasach, w których dobrostan psychiczny ludzi jest zaburzony przez natłok zadań, rozproszoną uwagę, nadmiar informacji – zjawisko to określa się jako epidemię przytłoczenia. Niezwykłe istotne jest, aby szukać rozwiązań, które pomogą odnaleźć się we współczesnym świecie zarówno dorosłym, jak i dzieciom oraz młodzieży.

      Odpowiedzi na pytanie: "Jak żyć (i uczyć!) we współczesnej rzeczywistości?" szukali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, uczestnicząc w projekcie „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” realizowanym przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej programu Erasmus+.

      Kursy, które odbywały się w malowniczych zakątkach Europy (Walencja, Palermo, Split, Nicea i Teneryfa), pozwoliły nauczycielom doskonalić umiejętności stosowania nowych technologii informatycznych, rozpoznawać czynniki ryzyka wynikające z nadużywaniem Internetu i przeciwdziałać im oraz wykorzystywać innowacyjne metody i formy nauczania oraz wychowania, Podczas zajęć – wraz z nauczycielami z innych krajów europejskich – uczestnicy warsztatów wzbogacili zarówno wiedzę teoretyczną, jak i poznali praktyczne sposoby realizacji celów projektu. Udział w kursach zaowocował licznymi działaniami realizowanymi w szkole i adresowanymi do całej szkolnej społeczności – uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Uczestniczyli oni w warsztatach i lekcjach otwartych, podczas których rozwijali kompetencje stosowania nowych technologii informatycznych (w tym do nauki języków obcych), poznawali sposoby radzenia sobie z problemami wynikającymi z nadużywania Internetu i komputera oraz uczyli się zarządzania własnym czasem zgodnie z koncepcją "The Healthy Mind Platter" ("Talerz zdrowego umysłu"). Uczniowie rozwijali swoją kreatywność i samodzielność, biorąc udział m.in. w innowacji pedagogicznej "Las leczy nas" czy też w międzynarodowym projekcie językowym e-Twinning. Wartościowym narzędziem jest ogólnodostępny padlet zawierający krótki opis narzędzi, aplikacji ułatwiających naukę, wspomagających wychowanie, kształtujących umiejętność wyszukiwania informacji, ułatwiających komunikację pomiędzy uczniami, nauczycielem – uczniem, nauczycielem – rodzicem (link do padletu znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+: https://padlet.com/darjaz123/6y9khf0nx26iri01).

      Bezcenne okazało się dzielenie się doświadczeniami, w jaki sposób nauczyciele w różnych krajach pomagają uczniom rozwiązywać problemy wynikające z zagrożeń, które niesie dynamicznie rozwijająca się cywilizacja. Dzięki międzynarodowej współpracy i wymianie doświadczeń możliwe jest wypracowanie działań, które pozwolą dzieciom i młodzieży poradzić sobie z zagrożeniami i wykorzystać atuty, jakie niesie współczesny świat.

       

     • Konferencja podsumowująca projekt „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!”

      27.02.2023

       

      W Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach dobiega końca realizacja projektu „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej programu Erasmus+. 17 lutego odbyła się konferencja mająca na celu podsumowanie wdrożonych działań oraz wymianę doświadczeń.

      Konferencja, którą poprowadzili uczestnicy programu, stanowiła znakomitą okazję do podzielenia się zdobytą podczas pięciu mobilności wiedzą i umiejętnościami z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele instytucji związanych z oświatą, nauczyciele zainteresowani włączeniem się w program Erasmus+ oraz uczniowie uczestniczący w poszczególnych działaniach w ramach realizacji projektu. Podczas spotkania przedstawione zostały cele poszczególnych kursów oraz sposoby wykorzystania w praktyce szkolnej metod i form zaproponowanych podczas poszczególnych mobilności, m.in. warsztaty dla uczniów i ich rodziców na temat cyberprzemocy, lekcje otwarte na temat wykorzystania narzędzi interaktywnych w nauce szkolnej, innowacja o tematyce ekologicznej "Las leczy nas", projekt e-Twinning oraz ogólnodostępny Padlet stanowiący nieocenioną pomoc w nauce i wychowaniu. W programie konferencji znalazł się również praktyczny poradnik ze wskazówkami dotyczącymi przystąpienia do programu Erasmus+ (prezentacja znajduje się na stronie szkoły).

      Niewątpliwym atutem konferencji było połączenie jej z podsumowaniem "Tygodnia Języków Obcych" - innowacji wpisanej w realizację projektu w szkole . Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej można było w atrakcyjny sposób poznać nie tylko barwną i bogatą kulturę poszczególnych krajów, ale również skosztować specjałów kuchni włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy też greckiej.

      Konferencja okazała się znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między jej uczestnikami. Udział w międzynarodowym projekcie pozwala na nowo spojrzeć na problemy współczesnej oświaty oraz zdefiniować plany i potrzeby edukacyjne a także w kreatywny sposób odpowiedzieć na wyzwania stojące przed polską szkołą.

       

     • XI Powiatowy Konkurs Języka Polskiego „Z poprawną polszczyzną za pan brat”

      27.02.2023

      „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami” – napisała w wierszu Nieczytanie Wisława Szymborska, ubolewając nad coraz częściej spotykanym zjawiskiem, zgodnie z którym należy wszystko „streścić, skrócić/albo najlepiej pokazać w obrazkach”. Na przekór jednak tej nieco pesymistycznej wizji, organizatorzy XI edycji Powiatowego Konkursu Języka Polskiego „Z poprawną polszczyzną za pan brat” postanowili zaprosić młodzież z okolicznych szkół podstawowych do wspólnej zabawy i rywalizacji o tytuł mistrzów słowa. Po krótkiej spowodowanej pandemią przerwie, tym milej było spotkać się ponownie. 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, pięć drużyn spotkało się w murach Szkoły Podstawowej nr 7, by wspólnie zmierzyć się z najeżonymi trudnościami zadaniami. Wyzwanie nie było łatwe – uczestnicy musieli między innymi spróbować swoich sił w sztafecie ortograficznej, udowodnić doskonałą znajomość frazeologizmów i zasad poprawnej pisowni i ułożyć przemówienie. Podczas części zadań towarzyszyła im twórczość Aleksandra Fredry oraz Wisławy Szymborskiej. Rywalizacja była niezwykle wyrównana i zacięta i ostatecznie zakończyła się zwycięstwem drużyny, reprezentującej Szkołę Podstawową nr 8 w Chojnicach. Na drugim miejscu podium stanęli gospodarze – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, trzecie miejsce zajęła zaś reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom gratulujemy znakomitego przygotowania i dziękujemy za mile spędzony czas!

     • Darmowe książki dla szkoły

      27.02.2023

      27 lutego 2023 roku dotarła do nas wyczekiwana paczka z darmowymi książkami z Fundacji Powszechnego Czytania. Książki w dwóch językach trafiły do nas dzięki współpracy Fundacji z Wydawnictwem Nowa Era. W języku angielskim zostały dostarczone przez organizację International Book Project, natomiast w  języku ukraińskim są darem wydawców z Ukrainy. Książka cegiełka pt. „Świat jest piękny. Książka przeciwko wojnie” powstała dzięki zaangażowaniu polskich pisarzy i ilustratorów. Bardzo dziękujemy Fundacji i darczyńcom za przekazanie książek naszej szkole.

       

      (Ewelina Niechwiadowicz)

     • Walentynki w szkole

      27.02.2023

      14.02 w naszej szkole można było za sprawą Samorządu Uczniowskiego poczuć coś miłego, chociaż zdarzyły się niestety i przypadki, gdzie uczucia były niekoniecznie miłe i przyjemne, ale mamy nadzieję,że za rok unikniemy i takich sytuacji. Wszystko to za sprawą walentynkowej poczty, słodkości,które można było tego dnia kupić oraz otrzymanej przy wejściu do szkoły grze w kółko i krzyżyk do rozegrania z kimś, kogo lubimy lub labiryntu do rozwiązania. Pojawiły się też miłe życzenia dla nauczycieli. Mamy nadzieję, że te małe działania  rozświetlają was trochę od środka i dają radość. Na wiosnę również mamy parę fajnych pomysłów, włączcie się w nie aktywnie!

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • Warsztaty pieczenia pizzy

      21.02.2023

      Klasa 1b 16.02 br. miała okazję nauczyć się przygotowywać pizzę. Dzięki uprzejmości właścicieli i pracowników pizzeri Laguna uczniowie poznali tajniki pracy pizzermena, nauczyli się wałkować ciasto, dobierać składniki i w miłej atmosferze spożywali przygotowane przez siebie pizze.  W przygotowanie pizzy trzeba było włożyć dużo ciężkiej pracy i siły, ale było warto! Pizza była przepyszna! 

      Dziękujemy serdecznie właścicielom i pracownikom pizzeri Laguna za gościnę i wspaniałe warsztaty!

       

     • Ostatki u Kaszubów z 5b

      19.02.2023

      Uczniowie uczący się j.kaszubskiego w 5b poznają nie tylko tajniki tego języka, wzbogacają słownictwo, ale również wcielają w życie tradycje kaszubskie, jakimi są "ostatki". Wprawdzie nie robili pączków, ale samodzielnie przygotowali przepis na wafle, napisali go w j. kaszubskim i w Tłusty Czwartek, podzieleni na grupy, upiekli smaczne słodkości, co widać na załączonych zdjęciach.

       Ach, jaki to był dzień!!!

       

      (Barbara Kin)

     • Trzecie miejsce na Miejskich Igrzyskach Dzieci w piłce ręcznej chłopców.

      19.02.2023

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Miejskich Igrzyskach Dzieci w piłce ręcznej chłopców. Zawody odbyły się w czwartek 16.02.2023 w Szkole Podstawowej nr 8. Turniej był bardzo zacięty a uczniowie naszej szkoły mieli okazję rozegrać kilka bardzo emocjonujących meczy. Pierwszy mecz ze Szkołą Podstawową nr 1 przebiegł korzystnie dla nas i zakończył się wynikiem 5:1. W spotkaniu ze zwycięską drużyną turnieju byliśmy bliscy remisu do ostatniej minuty, jednak finalnie musieliśmy uznać wyższość gospodarzy. Natomiast w meczu o drugie miejsce byliśmy trochę podłamani porażką i nie udało nam się pokonać Szkoły Podstawowej nr 3, co poskutkowało trzecią lokatą na podium.

      Poniżej zdjęcie Reprezentantów naszej szkoły oraz zdjęcie z przebiegu turnieju:

       

      (Łukasz Łysak)

     • ‘’PRZYJAŹŃ BŁĘKITU Z CZERWIENIĄ”

      16.02.2023

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki zaprasza całą społeczność szkolną: dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i absolwentów szkoły, do wzięcia udziału w wystawie z okazji 45- lecia SP nr 7 w Chojnicach, pod hasłem:

      ‘’PRZYJAŹŃ BŁĘKITU Z CZERWIENIĄ”

      Głównym założeniem projektu wspartego przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach, w ramach konkursu ofert, jest integracja całej społeczności szkolnej oraz aktywizacja do wspólnego przeżywania święta szkoły. Wystawa ma charakter konkursu.

      Prosimy o składanie prac plastycznych do koordynatora projektu Violetty Klugowskiej oraz do Karoliny Tyborskiej, do dnia 15 kwietnia.

      Poniżej zamieszczamy regulamin tego wydarzenia. ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!


      Regulamin konkursu


     • Spotkanie z rodzicami

      15.02.2023

      Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców uczniów klas ósmych na spotkanie dotyczące procedur egzaminacyjnych. Odbędzie się ono w nowej sali gimnastycznej 23.02 o godzinie 16:30. Prosimy o podpisywanie listy obecności na zebraniu u wychowawców.

     • Drzwi Otwarte

      15.02.2023

      Dyrekcja i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach zapraszają Rodziców i Dzieci na Drzwi Otwarte Szkoły, które odbędą się 2 marca (czwartek) 2023 roku o godzinie 16.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.

      Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty szkoły, programu oraz zajęć dodatkowych.

      W programie między innymi:

      - spotkanie z Panią Dyrektor i nauczycielami,

      - prezentacja multimedialna,

      - zapoznanie z ofertą edukacyjną,

      - zwiedzanie szkoły przez przyszłych pierwszoklasistów,

      - możliwość zapisu do klasy pierwszej.

      Serdecznie zapraszamy!

     • Warsztaty z Marcinem z lasu

      13.02.2023

      W  miniony  piątek, (10.02.) naszą szkołę odwiedził Marcin Kostrzyński - miłośnik przyrody,  fotograf, autor książek przyrodniczych, znany wielu dzieciom  z kanału Youtube jako Marcin z Lasu. Pan  Marcin podzielił się z uczniami unikalnymi  filmami z mieszkańcami  naszych lasów w roli  głównej oraz opowiadał o zwyczajach zwierząt leśnych. Okazuje się, że w lesie całkiem dużo się dzieje! Pana Marcina serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy ponownie w przyszłym roku z nowymi opowieściami!

     • Bal karnawałowy

      10.02.2023

      Dnia 9 lutego 2023 r. klasy 1-3 uczestniczyły w balu karnawałowym. Uczniowie uczestniczyli w zabawach karnawałowych zorganizowanych na terenie szkoły przez swoich wychowawców na sali gimnastycznej i w klasach. Nie zabrakło dobrej zabawy, wspólnego tańca, układów tanecznych. Dzieci przebrały się pomysłowo i kreatywnie, w szkole dzięki ich przebraniom było kolorowo i bajkowo. Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji balu.  

     • Wizyta dziennikarzy

      10.02.2023

      3 lutego uczniowie klasy 1b i 2b gościli u siebie  dziennikarzy - panią Paulinę i Damiana Szmaglinskich, którzy opowiedzieli nam o swoim zawodzie.

      Małżeństwo dziennikarzy obecnie mieszka i pracuje w Warszawie – pani Paulina jest prezenterką w radio Warszawa, pan Damian dziennikarzem w telewizji TVP1.

      Pan Damian pochodzi z Chojnic i jest absolwentem naszej szkoły!

      Dzięki nim poznaliśmy tajniki pracy dziennikarza – w radio i  w telewizji, dowiedzieliśmy się jakie predyspozycje i cechy powinien mieć dziennikarz. Obejrzeliśmy materiał z "Wiadomości", który relacjonował pan Damian oraz mieliśmy okazję udzielić mu wywiadu!

      Bardzo dziękujemy za cenną lekcję na temat zawodu dziennikarza!

     • Warsztaty z pieczenia pizzy - klasa 3a

      10.02.2023

      Dnia 6.02.2023r. klasa 3a odbyła warsztaty z pieczenia pizzy w pizzerii Laguna. Uczniowie zanim zostali dopuszczeni do pracy, musieli zdać egzamin ze znajomosci historii pizzy, kraju jej odkrycia, znajomosci mapy Europy, składu popularnych pizz. Każde dziecko wcieliło się w rolę pizzermana, następnie śledzili każdy etap wypieku swojej własnoręcznie zrobionej pizzy. Na koniec najprzyjemniejsza cześć, czyli degustacja w miłej atmosferze, dzięki gościnności właściciela pizzerii Pana Arkadiusza Porożynskiego oraz wspaniałej ekipy pizzerii na czele z mamą naszej uczennicy Panią Justyną Ryduchowską. Dziękujemy bardzo za miły dzień.

     • Walentynki w naszej szkole.

      09.02.2023

      "Miłość jest elektrykiem" tak pisze w książkach o uczuciach Tina Oziewicz. Samorząd Uczniowski postanowił, że w lutym zwróci uwagę uczniów na uczucia, słowa, gesty a ponieważ 14 lutego wypadają Walentynki, postanowiliśmy trochę i tych młodszych jak i starszych zatrzymać i zachęcić do kupienia walentynki/kartki, żeby ją komuś bliskiemu zadedykować i przesłać pocztą walentynkową, utworzoną specjalnie na tę okazję. Uczniowie podeszli do pomysłu z zainteresowaniem. Zobaczymy, czy do 14 lutego nasza skrzynka się zapełni i tego dnia będziemy mogli wręczyć te napisane miłe, życzliwe słowa, bo takie byśmy chcieli i o takie prosimy, żeby się w tych kartkach pojawiły. 14 lutego będzie można również kupić słodkie ciasteczko i babeczkę, by zasilić nasz samorządowy budżet. Tego dnia również będzie czekała Was miła słodka drobnostka przy wejściu do szkoły. Pamiętajcie "nic dwa razy się nie zdarza", jak pisała nasz noblistka Wisława Szymborska, łapcie te chwile i cieszcie się nimi. Za piękne przygotowanie akcji dziękuję Biance, Zuzi, Anastazji. Za pomoc w  wykonaniu kartek pani Ewie Zaworskiej i Sylwii Ossowskiej oraz uczennicom Amelii i Lilce z klasy 4e .

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • PUCHATKOWE MYŚLI

      03.02.2023

      Nic tak nie rozgrzewa od środka w te jeszcze ciemne, zimowe dni jak ciepłe, życzliwe słowa. Gdzieś tam w kalendarzu jest zapisane, że w styczniu przypada Dzień Kubusia Puchatka, więc Samorząd Uczniowski postanowił, że po powrocie z ferii, wyznaczy taki dzień by każdą wchodzącą osobę do szkoły przywitać "puchatkową myślą" oraz małym co nieco, czyli przysmakiem Kubusia - miodem. I tak zrobiliśmy - dzisiaj 03.02.2023r. w piątek, każdy miał taką przyjemność.  A zdziwienia i radości było sporo. Jedni się zastanawiali w szatni: co to jest? drudzy odpowiadali - Jak to, nie wiesz? Miód - jest bardzo zdrowy, zjedz od razu cały :) a myśli Kubusia i przyjaciół ze Stumilowego Lasu  były różne:

      "– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

      – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje".

       "Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie".

       "Jaki dziś dzień – zapytał Puchatek,– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:– To mój ulubiony dzień".

      "Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić".

      Akcja ta miała na celu ocieplić serca uczniów i pracowników szkoły i chyba trochę się to udało. Dziękuję za niezawodną pomoc i przeprowadzenie akcji dziewczynkom z klasy 4 e: Amelii, Oli, Lilce oraz Agacie. 

      A kolejne akcje Samorządu już niebawem - bądźcie czujni :)

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

      03.02.2023

      02.02.2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową dla klas 6-8. Sara, Agata i Bianka  z klasy 8f przy pomocy nauczycieli - pani Natalii i pani Doroty zadbali o dekoracje. Świetnym pomysłem okazały się neonowe opaski, które każdy wchodzący na dyskotekę otrzymał. O oprawę muzyczną zadbali Jakub i Igor z klasy 8d. Chyba wszystkim obecnym zabawa się podobała, bo wszyscy wychodzili z uśmiechem na twarzy i pytali się, kiedy następna taka możliwość. Dyskoteka była bezpłatna a środki finansowe były przeznaczone z budżetu Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy za Wasze uśmiechy, radość, dobrą zabawę - są bezcenne i ważne w budowaniu Waszych szkolnych relacji. Dziękujemy również opiekunom - za dzielenie się czasem i czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem dyskoteki.

       

      Samorząd Uczniowski

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)