• Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie 3 b

      15.02.2022

      8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji nasza klasa uczestniczyła w pogadance z panią pedagog, podczas której dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z Internetu i jakie zagrożenia można w nim spotkać.

      Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu wzięliśmy także  udział w Konferencji Asów Internetu - online- w  lekcji "W krainie życzliwosci" - w trakcie zajęć mówiliśmy o tym jak ważna jest życzliwość i kierowanie do siebie dobrych słów, zarówno w świecie realnym jak i tym wirtualnym. Mamy nadzieję,że ta lekcja zostanie jak najdłużej w głowach naszych dzieci. Efektem podsumowującym zajecia było stworzenie klasowych Dobralonów - gdzie dzieci umieściły dobre słowa. 

     • „Wiedza pozwala dobrze wybrać” – ścieżki edukacyjne, możliwości wyboru szkoły ponadpodstawowej w powiecie chojnickim.

      11.02.2022

      W dniach 7-8.02.2022r. odbyły się spotkania online dla wszystkich uczniów klas 8 w ramach lekcji doradztwa zawodowego z doradcą zawodowym panią Aliną Urbańską z Szkolnego Ośrodka Kariery przy Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z punktacją w postępowaniu rekrutacyjnym, sposobami przeliczania punktów z punktowanych przedmiotów, możliwościami kształcenia w powiecie chojnickim – typami szkół oraz wiedzą o tym, co mogą dalej zrobić po ukończeniu liceum, technikum czy szkoły branżowej.

      10.02.2022r. z kolei odbyło się spotkanie online dla rodziców uczniów klas 8.  Wcześniej rodzice i uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na temat procedur egzaminu ósmoklasisty.

      Podczas spotkania zostały ponownie przedstawione informacje, które otrzymali uczniowie. Mam nadzieję, że pozwoli to podjąć dyskusje w domach co dalej po szkole podstawowej i mądrze zaplanować każdemu uczniowi taką ścieżkę edukacyjną o jakiej marzy i w której będzie się na 100 procent spełniał. Dziękuję za udział w spotkaniach.

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

      08.02.2022

      Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 8 lutego i jest obchodzony w większości placówek oświatowych w Europie. Od początków pandemii coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami.Badania nad higieną cyfrową, wykazały, że w okresach nauki zdalnej polskie dzieci korzystają z internetu średnio „6 godzin lub więcej” dziennie. Co trzecie z nich poświęca na media tyle samo czasu w tygodniu, jak i w weekendy.

      Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

      Tylko, jak zabrać się za to w zabieganej codzienności pełnej obowiązków?

      Dobrze jest zacząć od wprowadzenia domowych zasad ekranowych. Zapoznaj się z rekomendowanymi limitami konsumpcji mediów w zależności od wieku i sprawdź, na ile już się do nich stosujecie. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny cyfrowej i wyjaśnij rzeczowo, dlaczego ważne jest, by wolny czas wypełniały różnorodne aktywności,w tym: ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

      Określcie wspólnie pory dnia wolne od mediów cyfrowych. Traktuj pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie – wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Dziecko, które wie, że jego zdanie zostało uwzględnione, będzie w większym stopniu przestrzegać wspólnych ustaleń.

      Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące rodzinnych zasad ekranowych można znaleźć w ulotce oraz artykule „Domowa edukacja medialna”.

     • 102. rocznica włączenia Chojnic do Polski

      01.02.2022

      W poniedziałek, 31 stycznia 2022 r., obchodziliśmy 102. rocznicę włączenia Chojnic do Polski. Tego dnia delegacja złożona z uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez władze miejskie. Najpierw złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na ul. 31 stycznia, przy Bramie Człuchowskiej, a następnie udaliśmy się na mszę świętą do pobliskiej Bazyliki Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

      Jakie wydarzenie upamiętniamy 31 stycznia? 

      Gdy w XVII w. przez liczne wojny została zdeptana XVI-wieczna potęga Rzeczpospolitej, naród polski się nie podniósł. Wewnętrzna słabość i podział społeczny, podzielone elity rządzące krajem i niechętne reformom, upadek gospodarczy i wpływ zewnętrznych podmiotów prowadziły do upadku. Polska w 1795 r. przestała istnieć, a na mapy Europy wróciła dopiero w 1918 r. po licznych, ale nieudanych próbach zmiany sytuacji w powstaniu kościuszkowskim (1794), powstaniu listopadowym (1830-1831), powstaniu krakowskim i Wiośnie Ludów (1846-1848), powstaniu styczniowym (1863-1864) i w I wojnie światowej (1914-1918). Najczęściej mówi się o 123 latach niewoli w przypadku państwa, ale dla Chojnic było to ponad 147 lat, gdyż nasze miasto polskie przestało być już w 1772 r., gdy nastąpił pierwszy rozbiór, a wróciło do Ojczyzny ponownie w 1920 r. Wtedy, 31 stycznia 1920 r., pułkownik Stanisław Wrzaliński na czele 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej wjechał do Chojnic i wypowiedział następujące słowa: Przejmuję miasto Chojnice jako cząstkę ziemi polskiej i da Bóg, na wieki nią pozostanie.

     • Wnuczek Nikodem z nagrodą!

      24.01.2022

      Uczeń klasy 3d Nikodem Trzebiński został wyróżniony w  konkursie plastycznym "Babcia i Dziadek- moi bohaterowie" organizowanym przez Chojnickie Centrum Kultury z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      Na konkurs wpłynęło aż 307 prac plastycznych. Jury oceniło wysoki poziom prezentowanych prac, pomysłowość oraz ciekawe i twórcze wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Projekt „Zdrowa 7” – „Ciepłe i sycące dania rozgrzewające”

      24.01.2022

      Styczeń to miesiąc, w którym rozpoczynamy realizację naszych celów, planów czy też całkiem nowych przedsięwzięć. Jeśli spędzacie choć odrobinę wolnego czasu w kuchni, może podejmiecie wyzwanie i podzielicie się swoim ulubionym przepisem (+zdjęciem pracy) na coś wyjątkowego, co zagości u was w tym miesiącu na stole. My jako propozycję przesyłamy linki do pysznej pieczonej fety autorstwa Rozkosznego -https://www.rozkoszny.pl/pieczona-feta-z-miodem-i-sezamem/, czy też niesamowitej foccacii z Jadłonomi –https://www.jadlonomia.com/przepisy/focaccia-rewolucyjna/ - niech te przepisy staną się inspiracją oraz motywacją do spotkań z najbliższymi przy stole.

       

      Czekamy niecierpliwie na Wasze propozycje: zdrowa7@sp7chojnice.pl

       

      Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z przepisu nie swojego autorstwa , podajemy autora oraz zamieszczamy swoje dane.

     • Z wizytą w Ratuszu

      24.01.2022

       

      19 stycznia 2022r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią w ramach realizacji innowacji „Chojnice – maja mała ojczyzna” wybrali się na wycieczkę do  chojnickiego Ratusza, celem poznania, co kryje wewnątrz piękny, zabytkowy budynek. Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie dzięki ciekawemu opowiadaniu jednego z pracowników Ratusza, Panu Przemysławowi. Przybliżył całą historię tego obiektu, jego funkcji dawniej i obecnie, a co najważniejsze dzieci mogły zobaczyć niemalże każdy zakątek budynku. Ponadto odwiedzili biuro p. Burmistrza, Wiceburmistrza, piękną salę konferencyjną, poznali symbolikę zwierząt na elewacji budynku i inne ciekawostki.

      Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem i niektórzy zapewniali , że będą chcieli w przyszłości zasiadać na pięknych krzesłach w sali konferencyjnej i podejmować same dobre decyzje dla miasta. 

     • Spotkanie noworoczne

      23.01.2022

      Opłatek chleb miłości, przyjaźni, pojednania. W dniu wigilii rodziny dzieląc się tym chlebem, zapominają o trudnych, przykrych wydarzeniach i napełniają swoje serca pokojem i radością. Jednak to tylko od nas samych zależy czy to będzie tylko jeden dzień, czy jednak będziemy te wartości pielęgnować przez 365 dni w roku. Właśnie to przesłanie przekazali uczestnicy  projektu spotkania noworocznego „Spadł śnieg opłatek miłości” swoim kolegom i koleżankom w dniu 18 stycznia 2022 roku. Udział w projekcie wzięli uczniowie klasy 8a, 8c, 8d, 7a, 7b, 7d, 6a, 6b, 4b, 3b,3c, 1b a opiekunami projektu była pani Barbara Piekarska i Ewelina Niechwiadowicz 

     • Sukcesy uczniów Siódemki

      23.01.2022

      Jest nam niezmiernie miło poinformować o sukcesach naszych uczniów w eliminacjach I i II etapu konkursów chemicznych. Antoni Peno z klasy 8d zakwalifikował się do III etapu  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Antoni Peno i Dominik Jażdżewski z 8c awansowali do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz do III etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej. Na drugim etapie Pomorskiej Ligi Zadaniowej reprezetował nas również Igor Stefankiewicz z klasy 8d.Serdecznie gratulujemy chłopakom. Życzymy Wam wytrwałości w przygotowywaniach do finałowych etapów i trzymamy za Was kciuki.

     • "Bliskie spotkanie z wilkiem" klasy 2c

      18.01.2022

      14 stycznia klasa 2c wybrała się do PNBT na "Bliskie spotkanie z wilkiem". Uczniowie dowiedzieli się do jakiej gromady i rodziny należą wilki. Zdziwili się kiedy usłyszeli, że wilk od nosa do ogona ma aż do 200cm oraz jego umaszczenie może być w kolorze rudym. Dzieci wypowiadały się na temat różnicy pomiędzy psem a wilkiem. Zauważyli cechy charakterystyczne takie jak: zawsze sterczące uszy, jasne policzki,długie kończyny czy wąska klatka piersiowa. Omówili także tropy tego ciekawego ssaka oraz mieli okazję zobaczyć jego czaszkę oraz kły. Zajecia zakończyły się pracą plastyczno-techniczną.

     • Olimpusek

      16.01.2022

      Dnia 12 stycznia br. 70 uczniów klas 1-3 wzięło udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek sesji zimowej. Uczniowie rozwiązywali test (sprawdzian zintegrowany) polegający na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. 

      13 stycznia br. uczniowie uczestniczyli w Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego, który pozwolił uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. 

      Z niecierpliwością czekamy na wyniki! Z nadzieją na sukcesy naszych uczniów!

     • Wycieczka klasy 4 a

      16.01.2022

      12.01.2022 r. uczniowie klasy 4a naszej szkoły wybrali się korzystając ze środków komunikacji publicznej do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach, gdzie wzięli udział w warsztatach wypieku chleba „Sworzyńskiego”. Jest to jedna z propozycji, którą WDK ma w swojej stałej ofercie. Na zajęciach instruktorzy prowadzący zajęcia zdradzili nam recepturę wypieku chleba, którą ongiś stosowano na obszarze południowych Kaszub. W trakcie zajęć dzieci miały również możliwość wysłuchania prelekcji na temat tradycji wypieku oraz szacunku, jakim należy darzyć chleb. Po wstawieniu samodzielnie przygotowanych chlebów do pieca, cała klasa wybrała się na niedługi spacer po miejscowości. Podczas spaceru uczniowie mogli zobaczyć m.in. jezioro Karsińskie, rzekę Brdę i przejść przez tamtejszy sławny „Kozi mostek”. Po spacerze zwiedziliśmy również Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Na zakończenie warsztatów, oprócz pieczywa, każdy z uczestników otrzymał certyfikat „Małego Piekarza” wraz z przepisem, który z pewnością wykorzystamy  w naszych domowych wypiekach.

     • Jasełka po kaszubsku

      02.01.2022

      Uczniowie klasy 1b uczący się języka kaszubskiego przedstawili historię Bożego Narodzenia po kaszubsku. Dzieci świetnie wcielili się w odgrywane role , wspaniale mówili i śpiewali po kaszubsku. Barwne stroje, piękna scenografia, muzyka sprawiły, że wszyscy odbiorcy tego przedstawienia w pełni poczuli klimat świąteczny.

     • Koncert kolęd

      19.12.2021

      Czas świąteczny to czas kolędowania. Aby tradycji stało się zadość uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach po raz kolejny zagościli na chojnickim rynku, wesoło śpiewając. Mimo mroźnej, zimowej aury atmosfera była ciepła i radosna, a zgromadzona publiczność nie mogła się oprzeć świątecznemu podśpiewywaniu.

       

      Rafał Lew-Kiedrowski

     • "Siódemka łączy pokolenia" na Jarmarku Bożonarodzeniowym

      17.12.2021

      12 grudnia na chojnickim rynku odbył się koncert pt. „Siódemka łączy pokolenia”. Tym razem szkolna społeczność pospieszyła na pomoc Aleksowi. Jak przystało na bożonarodzeniowy jarmark, w repertuarze znalazły się piosenki zimowe i świąteczne.

      Pani Joanna Radomska i Alicja Radomska - mama z córką wykonały piosenkę pt. „Rockin around the Christmas Tree”. Kinga Dahlke – nauczyciel SP nr 7 ze swoją uczennicą Rozalią Bukowską zaśpiewały utwór „Przekażcie sobie znak pokoju”. Pani Ewa Kwiatkowska przypomniała przebój Skaldów „Z kopyta kulig rwie” a na bis – „Konika na biegunach” – piosenkę, której brawurowe wykonanie pamiętamy z pierwszej edycji festiwalu. W chórku śpiewały Alicja Radomska, Klara Zientkowska oraz Rozalia Bukowska. Koncert przygotowała pani Sylwia Osińska.

      Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertu!

       

      Sylwia Osińska