• Wycieczka do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie.

      29.10.2023

       

      24 października uczniowie klasy 1F wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie.

      Podczas zajęć edukacyjnych pt. „Pory roku…” uczniowie dowiedzieli się jak to się dzieje, że mamy dzień i noc, a także dlaczego zmieniają się pory roku, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w poszczególnych miesiącach oraz pochodzenie ich nazw. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, ale także wykazali się szeroką wiedzą w zakresie zmian jakie zachodzą w przyrodzie.

      Miłą niespodzianką okazał się również spacer po Zagrodzie Pokazowej Zwierząt, podczas którego uczniowie wzbogacili wiedzę na temat starych ras zwierząt gospodarskich, a także zwierząt, które w wyniku wypadków oraz specjalistycznego leczenia nie poradziłyby sobie na wolności.

      Bardzo dziękujemy Pani Annie Szulta za wspaniałe spotkanie i upominki.

     • 2 b poznaje budowę warstwową lasu

      25.10.2023

      Klasa 2 b wybrała się 19.10.23 r. do Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie na warsztaty przyrodnicze pt. Budowa warstwowa  lasu.

      Zajęcia pozwoliły uczniom poznać warstwy lasu, rośliny i zwierzęta tam żyjące a także dowiedzieć się jakie zależności są miedzy nimi.

      Niebywałą atrakcją było dodatkowo zwiedzanie zagrody pokazowej zwierząt gdzie zobaczyliśmy zwierzęta należące do starych ras zwierząt gospodarskich objętych programem ochrony zasobów genetycznych: owce świniarki, bydło białogrzbiete i koniki polskie. W Zagrodzie przebywają też zwierzęta dzikie rodzimych gatunków (obecnie: bielik, gołębie, kruki, kawki, sroka, myszołowy i pustułki), które odbyły leczenie w specjalistycznych ośrodkach lecz z różnych względów nie mogą zostać wypuszczone na wolność.

      Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody!

      (Katarzyna Kniter)

     • MasterChef Junior

      24.10.2023

      Uczniowie klasy 3 d z radością przyjęli wyzwanie matematyczno - kulinarne. Musieli poradzić sobie z odmierzeniem odpowiedniej wagi składników, czasu wyrośnięcia ciasta czy pieczenia pizzy, a także wyliczeniem odpowiedniej ilości ciasta - tak, aby starczyło dla wszystkich.

      Po przygotowaniu ciasta mogli przystąpić do tarcia sera, krojenia składników, przygotowania swojej ulubionej pizzy i co najważniejesze,  do degustacji. Udało się!  Wszystkim bardzo smakowało!

      Trzecioklasiści już mają pomysły na kolejne rewolucje kuchenne :)

     • Kameleon

      24.10.2023

      Uczniowie klasy 2 c,2 e i 3 d biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym KAMELEON.

      Projekt polega na przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych poza salą lekcyjną.

      Istotą tego projektu jest zamiana szkolnej ławki na las, łąkę, ogród czy park.

      Projekt składa się z 12 propozycji zadań do wykonania. KAMELEON towarzyszy uczniom w trakcie ich  wykonywania.

      Pierwsze działania już za uczestnikami projektu.

     • Szkolny etap konkursu Eko-Art dla klas 4-8

      22.10.2023

      Nie od dziś wiadomo, iż uczniowie naszej szkoły mogą pochwalić się niezwykłymi umiejętnościami recytatorskimi. Co roku potwierdzają to sukcesy odniesione przez nich w powiatowym konkursie Eko-Art. W tym roku w szkolnym etapie tego konkursu zaprezentowało się piętnaścioro uczniów z klas 4-8. Ich brawurowa interpretacja wierszy znanych polskich poetów sprawiła, iż jury, reprezentowane przez panią Joannę Bet-Lewińską i panią Marię Guzelak-Robaszkiewicz, stanęło przed bardzo trudną decyzją. Ostatecznie jednak w dalszym etapie konkursu reprezentować naszą szkołę będą:

      W kategorii klas 4-6:

      - Marta Garbacka z klasy 6 d

      - Tymon Rogala z klasy 6 b

      - Klara Zientkowska z klasy 6 d

      W kategorii klas 7-8:

      - Nadia Szark z klasy 8 a

      - Antonina Topolewska z klasy 8 a

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i świetnych występów, natomiast za uczestników, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu trzymamy kciuki, życząc im sukcesu!

      (Maria Guzelak-Robaszkiewicz)

     • Babeczki

      22.10.2023

       

      Dziś temat słodki jak nasze BABECZKI! 🧁 Na ostatniej lekcji techniki z niewielu składników i jednolitego, gładkiego ciasta o delikatnej strukturze wyczarowaliśmy muffiny jakich świat jeszcze nie widział 😁 Bomba kaloryczna? Nie! bomba smaku! Polecamy na poobiedni deser, podwieczorek i drugie śniadanie - można je przygotować wcześniej, wziąć ze sobą rano i cieszyć się przekąską podczas zabieganego dnia. Zobaczcie poniżej co przygotowali nasi cukierniczy mistrzowie 🧑‍🍳

     • Grzybobranie

      22.10.2023

      Dnia 21 października 2023r. w Leśniczówce w Czersku odbyło się grzybobranie organizowane przez Nadleśnictwo Czersk dla społeczności szkolnej. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, uczestnicy tego wydarzenia nie dali za wygraną i z ogromnym zapałem przystąpili do zbierania grzybów.

      To wyjątkowe spotkanie nie tylko przyniosło plony w postaci różnych gatunków grzybów, ale także dostarczyło uczestnikom mnóstwo radości i wspólnych chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Po zbieraniu grzybów wszyscy udali się na chwilę odpoczynku, podczas którego mieli okazję skosztować pysznej, rozgrzewającej zupy oraz delektować się aromatyczną kawą i smacznym ciastem.

      Na zakończenie dnia, by podziękować uczestnikom za ich trud i zaangażowanie, Nadleśnictwo Czersk przygotowało drobne upominki, które z pewnością przypomną wszystkim o tej wyjątkowej przygodzie grzybobrania w otoczeniu przyrody. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wspólny czas na świeżym powietrzu i chęć uczestnictwa mimo niesprzyjającej aury.

       

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

     • Plastyczne recepty na zdrowie na medal!

      17.10.2023

      Nasze uczennice stworzyły przepiękne recepty na zdrowie i zdobyły nagrody w konkursie plastycznym „Recepta na zdrowie”. Konkurs zorganizowany był przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa.

       

       

      I miejsce - Nicola Feder kl. 3 b      (op. Magdalena Mączyńska)

      II miejsce - Mia Łoboda kl. 2 b      (op. Katarzyna Kniter)

      III miejsce - Michalina Trzyńska kl. 3 b      (op. Magdalena Mączyńska)

       

      Uczennice odebrały nagrody książkowe i upominki podczas X Nocy w Bibliotece, której tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „Zdrowo zaczytani”.

      Ogromne brawa!

      (Katarzyna Kniter)

     • Wakacyjne wspomnienia nagrodzone!

      17.10.2023

      Troje naszych uczniów zostało nagrodzonych w konkursie plastycznym "Wspomnienie z Wakacji" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Chojnice- Tu Bije Moje Serce”.

       

      WYNIKI:

      Michalina Trzyńska kl. 3 b – III miejsce (op. Magdalena Mączyńska)

      Zuzanna Theis kl. 2 b – wyróżnienie (op. Katarzyna Kniter)

      Filip Kiedrowski kl. 2 b – wyróżnienie (op. Katarzyna Kniter)

       

      Uczniowie wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród w szkole muzycznej a  w nagrodę otrzymali gry planszowe.

      Serdecznie gratulujemy!

       

      (Katarzyna Kniter)

     • Zapiekanki

      14.10.2023

      Mniam mniam! W tym tygodniu wszystkie szkolne korytarze prowadziły do naszej kuchni, a w niej rozbudzały zmysły apetyczne zapiekanki. Nie uwierzycie, ale na KRAKOWSKIM KAZIMIERZU nie ma takich zapiekanek jak u nas w SIÓDEMCE: chrupiące na zewnątrz, mięciutkie w środku, z takimi dodatkami , na które każdy z uczniów miał ochotę. Jak widzicie " kucharzenie" staje się naszą pasją! BON APPETIT😍

       

      (Ewa Czajkowska)

     • Wolontariat

      14.10.2023

      Za nami kolejny tydzień, kiedy wolontariusze oraz dzieci z grup przedszkolnych wspomogli wypiekami akcję "Siepomaga"! Słodkości jak zwykle rozeszły się bardzo szybko. 

       Z dotychczasowych sprzedaży we wrześniu i październiku, wraz ze zbiórką u rodziców na zebraniu, zebraliśmy łącznie 6.788,96 zł i 2 euro. Dobro wraca!!!

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

      Iwona Hinc

     • Festyn jesienny w ,,Siódemce’’

      11.10.2023

      10 października br. w nowej sali gimnastycznej po raz pierwszy zorganizowano festyn jesienny. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji: zabawy integracyjne i sportowe oraz zupa z dyni, stoisko z przetworami, pysznym ciastem, lemoniadą. Przygotowano urocze stoliki w kawiarence, aby wszystkiego skosztować  na miejscu.  Można było sobie zrobić tatuaż, warkoczyki, ale też wziąć udział w loterii. Był też kiermasz używanych zabawek, książek i gier. 

      Festyn wszystkim się spodobał, przybyło wiele osób, często całe rodziny. 

      Środki uzyskane w trakcie festynu będą przeznaczone na strefę relaksu dla klas I-III oraz na leczenie pani Moniki Stefankiewicz. 

      Dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i otwarte serca, które są dowodem na to, że tworzymy jedną społeczność szkolną, dzięki której takie przedsięwzięcia odnoszą sukces. 

      Państwa obecność w takich wydarzeniach dodaje skrzydeł do dalszych działań :) 

      (Marietta Klinger) 

     • Ślubowanie w ,, Siódemce’’

      11.10.2023

      Uroczyste ślubowanie klas pierwszych odbyło się 10 października br. Przybyłych gości serdecznie powitały Aleksandra Granowska i Martyna Hope.

      Następnie głos zabrała pani Dyrektor Aleksandra Mroczkowska, która powiedziała, że uczniowie powinni godnie reprezentować naszą szkołę i być dumni z tego, że do niej chodzą, a wiedza powinna być podróżą po wielu dziedzinach nauki.

      Następnie dzieci złożyły przysięgę na sztandar szkoły, potem pani Dyrektor każdego ucznia pasowała wspaniałą magiczną kredką.

      W części artystycznej wysłuchaliśmy wierszyków pt. ,,Uczeń z Siódemki’’ oraz piosenkę pt.,, Pierwszaki’’. Na koniec uroczystości każdy wychowawca wręczył swoim uczniom pamiątkowe dyplomy, medale i książki.

      Uroczystość przygotowały panie Monika Glock i Marta Podolska.

      Życzymy pierwszakom wielu sukcesów!

       

      Marietta Klinger

     • 10 października 2023r.- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

      09.10.2023

       

      Zdrowie psychiczne odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu i wpływa na jego jakość, relacje z innymi ludźmi oraz naszą zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne i zasługuje na równą uwagę i opiekę.

      Co to jest zdrowie psychiczne?

      Zdrowie psychiczne to stan naszego umysłu i emocji. Obejmuje ono nasze uczucia, myśli, zachowania i sposób, w jaki radzimy sobie z codziennymi sytuacjami.

      Jak Dbać o Zdrowie Psychiczne?

      1. Rozmawiajmy o uczuciach: otwarta komunikacja pomaga zrozumieć, co się dzieje wewnętrznie, pomaga rozładować napięcie i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

      2. Promujmy aktywność fizyczną: regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne- w zdrowym ciele, zdrowy duch J

      3. Nauczmy radzenia sobie ze stresem: wykorzystujmy różne techniki, np. relaksacyjne, medytacja czy mindfulness w celu rozładowania napięcia.

      4. Wspierajmy się wzajemnie: budowanie pozytywnych relacji zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami jest niezwykle ważne w kształtowaniu umiejętności społecznych.

      Gdzie Można Szukać Pomocy?

      Jeśli ktoś ma trudności z własnym zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby szukał pomocy. Na stronie szkoły, w zakładce Zdrowie Psychiczne można znaleźć ważne informacje dotyczące miejsc udzielających pomocy w sytuacji trudnej. Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo przygotowała poradniki oraz ważne informacje dotyczące depresji:

      1. Poradnik dla młodzieży: Zrozumiec-depresje-Poradnik-dla-nastolatkow.pdf (dobrzezejestes.org)

      2. Poradnik dla nauczycieli i rodziców: Depresja-to-choroba-a-nie-gorszy-dzien-stronami-1.pdf (dobrzezejestes.org)

      3. Infografiki (zamieszczone poniżej).

     • Zapraszamy na grzybobranie!

      09.10.2023

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki wspólnie z Nadleśnictwem Czersk organizuje grzybobranie dla całej społeczności szkolnej, które odbędzie się w sobotę 21.10.2023r. o godzinie 10:00.

      Spotykamy się na parkingu przy leśniczówce Olszyny (link poniżej).

      Na zaangażowanych grzybiarzy będzie czekała, ciepła zupa, kawa oraz słodki poczęstunek przy ognisku (można przywieźć swoje kiełbaski). Przewidywany koniec spotkania: 12:00-12:30.

      Bardzo proszę o potwierdzenie przybycia najpóźniej do środy u 18.10.2023 r. do godziny 12.00. Zgłoszenia przyjmuję poprzez e- dziennik Synergia Librus (Patrycja Zmuda Trzebiatowska- nauczyciel/ pedagog).

      Link z pinezką do miejsca zbiórki: https://www.google.com/maps/place/Le%C5%9Bnictwo+Olszyny.+Nadle%C5%9Bnictwo+Czersk/@53.849808,17.7527584,11z/data=!4m14!1m8!3m7!1s0!2zNTPCsDQ5JzA1LjkiTiAxN8KwNDgnMTYuMSJF!3b1!7e2!8m2!3d53.8182996!4d17.8044662!3m4!1s0x47026bdd39a17da3:0xd54a548f2a862243!8m2!3d53.8180527!4d17.8037285

       

      Patrycja Zmuda Trzebiatowska

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

     • Wycieczka do "Zielonego Pałacu"

      08.10.2023

      6 października uczniowie klasy III d uczestniczyli w żywej lekcji historii w Męcikale. Przy Pomniku Partyzantów Gryfa Pomorskiego na trzecioklasistów czekali partyzanci - członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gryfa Pomorskiego " Cis" Męcikał, wśród których był kolega z klasy  - Jaś wraz z mamą i bratem.

      Partyzanci przybliżyli historię miejsca, wraz z uczniami uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów i znicza.

      Trzecioklasiści mieli okazję odbyć musztrę żołnierską. Była również nauka bandażowania, próba rzutu granatem i wspólny piknik przy dźwiękach akordeonu.


      Dziękujemy Jasiowi, jego mamie i członkom Stowarzyszenia Miłośników Gryfa Pomorskiego " Cis" Męcikał za poświęcony czas i cenną lekcję historii.

     • Rik tiki! Naleśniki!

      07.10.2023

      Na ostatnich zajęciach techniki na tapet wzięliśmy NALEŚNIK.

      Jaki jest perfekcyjny🥞? Wiadomo!

      Musi być nie za gruby, nie za cienki, rumiany, delikatny i przy tym mieć chrupiące brzegi.

      My już znamy sekretny przepis na TEN ideał i nawet klątwa pierwszego naleśnika nie jest nam straszna! 😁

      To teraz co? Można zajadać klasycznie „na sucho”, z konfiturą, mascarpone, owocami, nutellą, twarogiem, zapiekać z farszem i beszamelem, przygotować krokiety, a nawet zrobić naleśnikowy tort…Możliwości jest wiele - czyli dla każdego coś dobrego :-)

      A teraz zagadka: co lubi leśnik?

      Odpowiedź już znasz!😁😁😁

       

      (Ewa Czajkowska)

     • „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

      07.10.2023

      Nauczyciele „Siódemki” już po raz drugi będą mieli okazję szkolić się w międzynarodowym gronie. Napisany przez Anitę Krawczyk, Emilię Czaję - Urowską i Karolinę Tyborską projekt „W zdrowym ciele, zdrowy duch” został zatwierdzony do realizacji W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Projekt dofinansowany będzie ze środków budżetu państwa oraz środków UE.

      W szkole powstaje zespół projektowy, którego zadaniem będzie zorganizowanie procesu rekrutacji, zaplanowanie mobilności, przygotowanie kulturowe i językowe uczestników .

      Kinga Orłowska i Karolina Tyborska uczestniczyły w spotkaniu dla Beneficjentów rozpoczynających realizację przedsięwzięć w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”, w trakcie którego zapoznały się z najważniejszymi postanowieniami umowy, obowiązkami beneficjentów, zasadami przeprowadzenia procesu rekrutacji, upowszechniania działań czy raportowaniem.

      Projekt „W zdrowym ciele, zdrowy duch” będzie realizowany od 3.12.2023 r. do 2.04.2025 r. Celem działań projektowych będzie:

      1. Włączenie do programu zajęć założeń edukacji outdoorowej.

      2. Podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie propagowania zdrowego stylu życia.

      3. Zwiększenie kwalifikacji kadry w dziedzinie ekologii i znalezienie skutecznych sposobów na wdrażanie nawyków ekologicznych.

      4. Poszukiwanie skutecznych metod i sposobów na włączenie dostępnych narzędzi ICT do zajęć outdoorowych.

      5. Poznanie i wdrożenie w codzienne zajęcia technik relaksacyjnych i ćwiczeń skupiania uwagi.

     • 2 b poznaje pracę kierowcy

      07.10.2023

      Klasa 2b miała okazje zapoznać się zawodem kierowcy zawodowego dzięki uprzejmości taty naszego ucznia Bartka – pana Jacka Szczęsnego.

      Pan Jacek opowiedział drugoklasistom o tym na czym polega jego praca, opowiedział wiele ciekawostek dotyczących ciężarówki, pokazał kabinę kierowcy, silnik i poszczególne części ciężarówki.

      Dzieci miały również okazję własną siłą podnieść kabinę ciężarówki, co sprawiło im wiele frajdy!

      Bardzo dziękujemy za ciekawą i cenną lekcję!

      (Katarzyna Kniter)