• Warsztaty z pieczenia pizzy - klasa 3a

      10.02.2023

      Dnia 6.02.2023r. klasa 3a odbyła warsztaty z pieczenia pizzy w pizzerii Laguna. Uczniowie zanim zostali dopuszczeni do pracy, musieli zdać egzamin ze znajomosci historii pizzy, kraju jej odkrycia, znajomosci mapy Europy, składu popularnych pizz. Każde dziecko wcieliło się w rolę pizzermana, następnie śledzili każdy etap wypieku swojej własnoręcznie zrobionej pizzy. Na koniec najprzyjemniejsza cześć, czyli degustacja w miłej atmosferze, dzięki gościnności właściciela pizzerii Pana Arkadiusza Porożynskiego oraz wspaniałej ekipy pizzerii na czele z mamą naszej uczennicy Panią Justyną Ryduchowską. Dziękujemy bardzo za miły dzień.

     • Walentynki w naszej szkole.

      09.02.2023

      "Miłość jest elektrykiem" tak pisze w książkach o uczuciach Tina Oziewicz. Samorząd Uczniowski postanowił, że w lutym zwróci uwagę uczniów na uczucia, słowa, gesty a ponieważ 14 lutego wypadają Walentynki, postanowiliśmy trochę i tych młodszych jak i starszych zatrzymać i zachęcić do kupienia walentynki/kartki, żeby ją komuś bliskiemu zadedykować i przesłać pocztą walentynkową, utworzoną specjalnie na tę okazję. Uczniowie podeszli do pomysłu z zainteresowaniem. Zobaczymy, czy do 14 lutego nasza skrzynka się zapełni i tego dnia będziemy mogli wręczyć te napisane miłe, życzliwe słowa, bo takie byśmy chcieli i o takie prosimy, żeby się w tych kartkach pojawiły. 14 lutego będzie można również kupić słodkie ciasteczko i babeczkę, by zasilić nasz samorządowy budżet. Tego dnia również będzie czekała Was miła słodka drobnostka przy wejściu do szkoły. Pamiętajcie "nic dwa razy się nie zdarza", jak pisała nasz noblistka Wisława Szymborska, łapcie te chwile i cieszcie się nimi. Za piękne przygotowanie akcji dziękuję Biance, Zuzi, Anastazji. Za pomoc w  wykonaniu kartek pani Ewie Zaworskiej i Sylwii Ossowskiej oraz uczennicom Amelii i Lilce z klasy 4e .

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • PUCHATKOWE MYŚLI

      03.02.2023

      Nic tak nie rozgrzewa od środka w te jeszcze ciemne, zimowe dni jak ciepłe, życzliwe słowa. Gdzieś tam w kalendarzu jest zapisane, że w styczniu przypada Dzień Kubusia Puchatka, więc Samorząd Uczniowski postanowił, że po powrocie z ferii, wyznaczy taki dzień by każdą wchodzącą osobę do szkoły przywitać "puchatkową myślą" oraz małym co nieco, czyli przysmakiem Kubusia - miodem. I tak zrobiliśmy - dzisiaj 03.02.2023r. w piątek, każdy miał taką przyjemność.  A zdziwienia i radości było sporo. Jedni się zastanawiali w szatni: co to jest? drudzy odpowiadali - Jak to, nie wiesz? Miód - jest bardzo zdrowy, zjedz od razu cały :) a myśli Kubusia i przyjaciół ze Stumilowego Lasu  były różne:

      "– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

      – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje".

       "Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie".

       "Jaki dziś dzień – zapytał Puchatek,– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:– To mój ulubiony dzień".

      "Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić".

      Akcja ta miała na celu ocieplić serca uczniów i pracowników szkoły i chyba trochę się to udało. Dziękuję za niezawodną pomoc i przeprowadzenie akcji dziewczynkom z klasy 4 e: Amelii, Oli, Lilce oraz Agacie. 

      A kolejne akcje Samorządu już niebawem - bądźcie czujni :)

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

      03.02.2023

      02.02.2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową dla klas 6-8. Sara, Agata i Bianka  z klasy 8f przy pomocy nauczycieli - pani Natalii i pani Doroty zadbali o dekoracje. Świetnym pomysłem okazały się neonowe opaski, które każdy wchodzący na dyskotekę otrzymał. O oprawę muzyczną zadbali Jakub i Igor z klasy 8d. Chyba wszystkim obecnym zabawa się podobała, bo wszyscy wychodzili z uśmiechem na twarzy i pytali się, kiedy następna taka możliwość. Dyskoteka była bezpłatna a środki finansowe były przeznaczone z budżetu Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy za Wasze uśmiechy, radość, dobrą zabawę - są bezcenne i ważne w budowaniu Waszych szkolnych relacji. Dziękujemy również opiekunom - za dzielenie się czasem i czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem dyskoteki.

       

      Samorząd Uczniowski

       

      (Urszula Wirkus-Wielińska)

     • Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym CHCK "Zimowy kolaż dla Babci i Dziadka"!

      31.01.2023

      Przedstawiamy listę uczniów naszej szkoły nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie pt. „Zimowy kolaż dla Babci i Dziadka” zorganizowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka przez Chojnickie Centrum Kultury:

      KATEGORIA KLASY I –III

      II miejsce - Liliana Ryduchowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach (kl. 1b)

      Wyróżnienie - Mia Łoboda, Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach (kl. 1b)

       

      KATEGORIA KLASY IV – VI

      I miejsce- Emilia Śledź, Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach (kl. 5a)

       

      KATEGORIA KLASY VII – VIII

      I miejsce- Bartłomiej Śledź, Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach (kl. 8e)

       

      Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Uroczyste wręczenie nagród odbyło  się w niedzielę 22 stycznia 2023r. w Chojnickim Centrum Kultury. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały wyeksponowane na wystawie plenerowej na Wzgórzu Ewangelickim do końca stycznia 2023 roku.

       

      Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

     • Dzień piżamy

      18.01.2023

      Dzień piżamy W piątek, 13.01 Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas 4-8 do spędzenia nietypowo dnia w szkole - bo w piżamie. Dodatkowo, dzięki pomocy pań z kuchni, przygotował dla osób ubranych w piżamy - popcorn. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy z dużym optymizmem podeszli do naszej zaproponowanej akcji i wzięli w niej udział. Uśmiechy, które Wam towarzyszyły tego dnia są bezcenne. Tymczasem życzymy wszystkim uczniom udanych ferii, a kolejne akcje już będą na Was czekać po powrocie. Bądź na bieżąco :)

     • Świąteczny mecz

      04.01.2023

      22.12.2022r. miało miejsce w naszej szkole fantastyczne sportowe wydarzenie. Dzięki Samorządowi Uczniowskiemu udało się zorganizować mecz siatkówki wspólnie z uczniami i nauczycielami. Sędzią podczas meczu był pan Tomasz Briegmann a w skład drużyn weszli ze strony uczniów: Anna Zbielska, Wiktoria Stoltmann, Magdalena Szmaglińska, Julia Błocińska, Bianka Jażdzewska, Sara Cieślik, Kacper Sznajder, Wojtek Szmagliński natomiast ze strony nauczycieli: pani Kinga Jamrógiewicz, pani Anna Pelowska, pan Wojciech Urowski, pan Adam Dzięcielski, pan Piotr Grunau oraz pan Łukasz Łysak. W meczu udział wzięły klasy, które zadbały o świąteczne okno w salach. Dziękujemy grającym za odwagę i fantastyczny oraz emocjonujący mecz. Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się zorganizować takie sportowe wydarzenie w naszej szkole.

     • Projekt eTwinning ‘Happy Christmas’

      31.12.2022

      Uczniowie klasy 6c wzięli udział w wymianie kartek świątecznych w ramach międzynarodowego projektu eTwinning. Głównym celem projektu było uświadamianie i wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej, podtrzymywanie tradycji oraz propagowanie inwencji twórczej uczniów. Własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami w języku angielskim zostały wysłane do szkoły podstawowej w Ostrawie. Koordynatorem działań naszych czeskich partnerów była pani Zuzana Pohlova, z którą współpracę nawiązali nauczyciele języka angielskiego pani Emilia Czaja-Urowska oraz pan Wojciech Urowski realizując projekt Erasmus+ „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” na Teneryfie. Uczniowie z obu szkół opisali również typowe dla każdego kraju zwyczaje i tradycje świąteczne oraz własne zainteresowania.

     • EKOLOGIA INTEGRALNA W KLASIE 8F- WARSZTATY

      31.12.2022

       

      W dniu 14 grudnia 2022r. uczniowie klasy 8f wzięli udział w warsztatach podczas których wykonywali ozdoby choinkowe. Pod okiem instruktorki młodzież stworzyła przepiękne bombki oraz ozdoby świąteczne wykorzystując przedmioty, które na co dzień można spotkać w kuchni, np. posypki do ciastek czy torebki śniadaniowe.

      Uczniowie z klasy 8f uczestniczyli kilka tygodni wcześniej w spotkaniu z o. Cordianem Szwarcem. Warsztaty były kontynuacją podjętej inicjatywy dotyczącej ekologii integralnej.

     • Spotkanie Bożonarodzeniowe

      21.12.2022

      Miłość jest siłą, która wszystko porządkuje, wszystko ustawia na swoim miejscu, wszystkiemu nadaje sens, znaczenie i ważność.

      Kolejny rok spotkania bożonarodzeniowego za nami tym razem w klimacie miłości. Uczniowie jak zwykle nie zawiedli. Dnia 20 grudnia pięknie zaprezentowali się na scenie z piosenkami i wierszami świątecznymi. Przygotowaniem uczniów do występów na scenie zajęła się Pani Ewelina i Pani Basia. Swoją cegiełkę dołożyła także Pani Magda, która wsparła nas piosenkami przygotowanymi z uczestnikami kółka wokalnego. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Udało się wszystkich widzów wprowadzić w klimat świąt. Występującym bardzo gratuluję i dziękuję za zaangażowanie oczywiście, nie zapominając o osobach odpowiedzialnych za nagłośnienie. 

      (Ewelina Niechwiadowicz)

     • Magiczny czas, czyli Festiwal Muzyczny ,,Siódemka łączy pokolenia’’ - rok szkolny 2022/2023

      19.12.2022

      15 grudnia br. w Chojnickim Centrum Kultury odbył się kolejny Festiwal Muzyczny ,,Siódemka łączy pokolenia”. Festiwal szczególny, ponieważ  szkoła obchodzi w tym roku swoje 45-lecie .Na scenie zaprezentowali się rodzice, , nauczyciele, absolwenci i obecni uczniowie naszej szkoły.

      Dochód z biletów  Festiwalu zostanie przeznaczony  na aranżację strefy relaksu dla uczniów.

      Profesjonalnie i ciekawie Koncert  poprowadzili rodzice naszych uczniów : Katarzyna Kowalczyk i Radosław Zieliński. Powitali wszystkich gorąco, a szczególnie: burmistrza Chojnic  Arseniusza Finstera, zastępcę Burmistrza Adama Kopczyńskiego, Dyrektora Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia Pana Grzegorza Czarnowskiego, Dyrektorów Chojnickiego Domu Kultury- Pana Radosława Krajewicza, Pana Łukasza Sajnaja, Pana Grzegorza Szlangę oraz  zaprzyjaźnionych Dyrektorów Chojnickich Szkół Podstawowych.  Zanim usłyszeliśmy świąteczne przeboje, głos zabrała Pani Dyrektor SP 7 Aleksandra Mroczkowska, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za pracę oraz złożyła świąteczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.  Następnie magię świąt mogliśmy poczuć dzięki następującym wykonawcom:

      Piosenkę ,,Prezent na te święta” zaśpiewały Pani Magdalena Kosobucka, nauczyciel logopeda naszej szkoły wraz z córką Zosią Kosobucką, w  piosence pt. „Rockin' around the Christmas tree” usłyszeliśmy  Panią Joannę Radomską wraz z córką Alicją, piosenkę pt. ,, Feliz Navidad”  zaśpiewały Pani Alicja Gűnther z córką Antoniną, w piosence  z repertuaru Majki Jeżowskiej pt: „Kochany panie Mikołaju”  usłyszeliśmy Romę Cajtel – nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z najmłodszą uczestniczką – Anielką,, ,,Kolędę dla nieobecnych’’ zaśpiewała Pani Joanna Domaros-  Gierszewska z synem Tymoteuszem Gierszewskim, piosenkę,, Z kopyta kulig rwie’’ z repertuaru Skaldów zaśpiewali Pani Ewa Kwiatkowska i Sebastian Sikorski, ,, Zaśnieżone miasta’’ usłyszeliśmy  w wykonaniu Pani Natalii Lubińskiej i uczennicy Nadii Szark, ,,Walking in a winter wonderland’’ zaśpiewały Nadia Piernicka z ciocią Aleksandrą Ciesielską, nauczycielka Magdalena Mączyńska z uczennicą Amelia Rapp  wykonały piosenkę,, Święta w nas’’, ,, Dzień jeden w roku” zaśpiewała Pani Kinga Dalke wraz z uczennicami: Julią Czaplewska, Anną Zbielską, Lilianą Trzcińską, Pani Sylwia Nowak z córka Niną śpiewały piosenkę ,, Kto wie’’, ,,Święty czas’’ wykonały Pani Magda Ubowska z uczennica Jadwigą Brzozową.

      Następnie wystąpili przyjaciele  naszej szkoły, ludzie z pasją, ogromnym talentem wokalnym i wielką charyzmą, czyli trio wokalne w osobach: Ewa Kwiatkowska, Aleksandra Ciesielska i Sebastian Sikorski w utworze: „Do They Know It's Christmas”. Na scenie mogliśmy też podziwiać dwóch utalentowanych muzyków: Mateusza Buse i wcześniej słyszanego Sebastiana Sikorskiego w mini recitalu świątecznym. Były to utwory: : „Last Christmas” i „Thank God It’s Christmas”,a do piosenki z repertuaru zespołu Queen  pt: „Love of my live’’ zatańczyła Weronika Siegmiller z „Akademii Tańca – Piętro Wyżej’’. Weronika jest naszą absolwentką.

      Ogromną i miłą niespodzianką okazał się występ nauczycieli z naszej  szkoły, którzy przygotowali na tę ważną uroczystość piosenkę. I to jaką… To piosenka z repertuaru Marka Grechuty. Autorem muzyki był Jan Kanty Pawluśkiewicz, tekst napisał sam Grechuta.

      „Dni, których nie znamy” koncertowo wykonali: Magdalena Kosobucka, Michał Dalke, Magdalęna  Ubowska, Roma Cajtel, Magdalena Mączyńska, Natalia Lubińska, Kinga Dahlke. Na fortepianie zagrał Mateusz Buse, a  na flecie poprzecznym – Sylwia Osińska.

      Ważną rolę w festiwalu odegrały dzieci i młodzież śpiewające w chórku : Wiktoria Gólska, Martyna Piesik, Alicja Radomska, Antonina Gűnther, Tymoteusz Gierszewski, Nadia Szark, Nadia Piernicka, Amelia Rapp, Anna Zbielska, Nina Nowak, Jadwiga Brzozowa, Magdalena Jażdziewska, Klara Zientkowska -pod batutą pani Sylwii Osińskiej, która jest dobrym duchem  i   organizatorką tego wspaniałego koncertu.

      Chcemy podziękować widzom za przybycie i hojność, wykonawcom - za profesjonalizm i pasję, z jaką śpiewali,  nauczycielom - za zaangażowanie w przygotowanie festiwalu, sponsorom - za wsparcie materialne. Osobne podziękowania należą się także  Panu Burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi za owocną współpracę  ze szkołą  i wsparcie przez wiele lat oraz za pomoc - pracownikom i dyrekcji Chojnickiego Centrum Kultury. To były niezapomniane chwile!

       

       

      (Marietta Klinger)

     • „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!”

      18.12.2022

      Rzeczywistość, w której obecnie żyjemy, znacznie się zmieniła od czasów pandemii. Co jakiś czas pojawiają się sygnały dotyczące przejścia w szkołach na nauczanie zdalne. Coraz bardziej ważne staje się zatem nabywanie i doskonalenie zarówno kompetencji stosowania nowych technologii informatycznych, jak i skutecznej pomocy dzieciom i młodzieży borykającym się z problemami wynikającymi z nadużywania Internetu i komputera.

      Te umiejętności zdobywali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach – uczestnicy projektu „Online? Offline? Zawsze w kontakcie!” realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej programu Erasmus+. Podczas pięciu kursów metodycznych, które odbyły się w Walencji, Palermo, Splicie, Nicei i na Teneryfie nie tylko doskonalili swój warsztat w zakresie nowych technologii, ale również uczyli się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać niekorzystnym skutkom  nadużywania Internetu i cyberprzemocy wśród młodzieży. Nauczyciele mieli również okazję wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami kursów, a ponieważ w warsztatach uczestniczyli nauczyciele z całej Europy, wymiana okazała się niezwykle owocna.

      Niewątpliwym atutem projektów unijnych jest możliwość poznania kultury i piękna krajów, w których odbywają się kursy. A Europa niezmiennie zachwyca architekturą miast, urodą natury, bogactwem smaków, zapachów i kolorów.

      „Obecnie wykorzystujemy zdobytą podczas kursów wiedzę i doświadczenia w kreowaniu modelu nowej szkoły na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim ucznia – świadomie i odpowiedzialnie poruszającego się zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie; następnie nauczyciela – kreatywnego, twórczo  korzystającego z zasobów nowych technologii; szkoły – otwartej na nowe wyzwania a także potrzeby uczniów i rodziców w stale zmieniającej się rzeczywistości. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, m.in. prowadząc warsztaty oraz lekcje otwarte, a już dziś zapraszamy na podsumowującą realizację projektu konferencję, która odbędzie się 17 lutego przyszłego roku”– mówi koordynatorka projektu Emilia Czaja-Urowska.

       

      (Alina Jaruszewska)

     • Świąteczne okno - zadanie Samorządu Uczniowskiego

      15.12.2022

       

      Samorząd Uczniowski na czas oczekiwania świąt zainicjował działanie "Świąteczne okno" - akcja miała na celu zmobilizowania się zespołów klasowych i przygotowania dekoracji w swojej sali lekcyjnej. Z poziomu klas 4-8 udział wzięło 17 klas, natomiast z klas 1-3 włączyło się 5 klas. 

      Dzięki współpracy z Radą Rodziców, otrzymaliśmy na ten cel słodkości i zdecydowaliśmy się nagrodzić wszystkie klasy, które przyłączyły się do tego działania, jednak szczególnie przypadły do naszego serca okna w salach i wykonane przez klasy:

      sala 301 - klasa 4a / klasa 7b

      sala 207 - klasa 4c

      sala 307 - klasa 8f

      sala 415 - klasa 5c

      sala 208 - klasa 5d

      sala 206 - klasa 6a

      sala 3 - klasa 6d

      sala306 - klasa 7a

      sala 200 - klasa 1e/2d

      sala 100 - klasa 1b/2b

       

      Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie i chęć realizacji pomysłu. Mamy nadzieję, że chociaż trochę sprawiło Wam ono radości i pozwoliło zacząć cieszyć się czasem świątecznym.

       

     • Występ na jarmarku bożonarodzeniowym

      13.12.2022

      W niedzielę 11 grudnia br. uczniowie naszej szkoły wystąpili na Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Promocję Regionu Chojnickiego na rynku naszego miasta. Uczniowie z kółka muzycznego dla klas 1-3 oraz klas 4-6, a także soliści - Anna Zbielska i nasz absolwent Sebastian Sikorski zaprezentowali współczesne utwory świąteczne oraz tradycyjne polskie kolędy.  Uczniom akompaniowali nasi nauczyciele- Magdalena Kosobucka i Mateusz Buse, a przed sceną młodym artystom kibicowali rodzice i dyrekcja szkoły.

     • Mikołajki

      12.12.2022

      W Mikołajki uczniowie klas I-III uczestniczyli w seansie filmowym w CHCK. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Bella i Sebastian” a wszystko dzięki uprzejmości Rady Rodziców naszej szkoły oraz Samorządu Osiedla, którzy ufundowali uczniom bilety do kina. Uczniowie miło i przyjemnie spędzili Mikołajkowy czas w kinie!

      Ponadto cały dzień był dla nas dniem pełnym wrażeń i magii. Zachęcamy do obejrzenia naszej mikołajkowej fotorelacji!

     • 1 c i 3 c w pracowni Świętego Mikołaja

      07.12.2022

      06.12 Klasa 1c i 3c wraz z paniami Moniką Mankiewicz , Justyną Pitroch i Joanną Miłkowską wybrały się do Manufaktury Rozwoju i Radości do Pracowni Świętego Mikołaja. Razem z elfami zaczęliśmy przygodę od poznania historii o Świętym Mikołaju i napisaniu do niego listu. Następnie musieliśmy zdobyć zaufanie elfów poprzez wykonanie zadań i zagadek. Pomocnicy Mikołaja podzielili się z nami przepisami na pachnące mydełka, które mogliśmy zabrać na pamiątkę. W słomianym zaciszu, otuleni dźwiękiem gitary, przy unoszącym się zapachu goździków i pomarańczy pośpiewaliśmy z Mikołajem zimowe piosenki. Nasyciliśmy brzuszki upieczonymi kiełbaskami nad ogniskiem oraz rozgrzaliśmy się aromatyczną, zimową herbatką. Wróciliśmy w cudownym, świątecznym nastroju, pachnącymi prezentami i pamiątkowymi zdjęciamy z Mikołajem.

     • Mikołajki

      06.12.2022

      Dzisiaj u nas w szkole dało się poczuć atmosferę zbliżających świąt a to za sprawą naszego Samorządu Uczniowskiego. Zaproponowane działania, by w ten dzień ubrać czapkę mikołaja lub  coś czerwonego/zielonego sprawiły, że w naszej szkole zapanowała przyjemna atmosfera a wizyta Mikołaja w salach lekcyjnych sprawiła wiele radości - tutaj dziękujemy niezastąpionej Radzie Rodziców za słodkości. Tego dnia można było również zaopatrzyć się w pysznego pierniczka - roboty własnej przedstawicieli SU. Dzięki tej akcji, uzyskaliśmy środki na realizację kolejnych pomysłów/działań.  W przyszłym tygodniu na spotkaniu trójek klasowych podsumujemy konkurs na świąteczne okno - cieszymy się z Waszego zaangażowania.