• Wycieczka do "Ścierniska"

      13.12.2021

      Klasy 1 a i 1 e spotkały się z Mikołajem w osadzie "Ściernisko". Dzieci szukały prezentu, pisały list do Mikołaja, piekły pierniczki, które później ozdabiały, oglądały i karmiły zwierzęta z zaprzęgu św. Mikołaja. Wspólnie śpiewaliśmy świąteczne piosenki i kolędy oraz bawiliśmy się i tańczyliśmy z Mikołajem i Panią Mikołajową. To był dzień pełen atrakcji.

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

      12.12.2021

      3 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

      Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

      W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

       

      „POMOCNE DŁONIE SĄ PIĘKNE”

       

      Grudzień to wyjątkowy miesiąc – w tym miesiącu pochylamy się nad tematyką dotyczącą praw dziecka. Ale zanim o prawach  znaleźliśmy  chwilę na godzinie wychowawczej i porozmawialiśmy na temat niepełnosprawności, chorób przewlekłych rówieśników.  Szacunek, zrozumienie, empatia – miały stać się przewodnią myślą spotkania/rozmowy na ten ważny społecznie temat.

      Uczniowie klas 1-3 obejrzeli krótki film  - „Duże sprawy w małych głowach”  poruszający problem niepełnosprawności intelektualnej. Zwrócili również uwagę, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej, możemy spotkać się z niepełnosprawnością ruchową,  osobami niewidomymi, niesłyszącymi czy tez borykającymi się z różnymi chorobami przewlekłymi – jak np. cukrzyca. Mogli zajrzeć także do książki dostępnej w naszej szkolnej bibliotece „ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” – w której zawarto wiele przykładów dzieci mierzących się z różnymi niepełnosprawnościami i informacji o tym, jak sobie radzą na co dzień.

      Uczniowie klasa 4-8 – obejrzeli wzruszający film dokumentalny „Zobacz we mnie człowieka” –poruszający problem niepełnosprawności ruchowej

      Uczniowie zastanawiali się jak mogą pomóc i jacy mogą być dla osób z niepełnosprawnościami i wypisali swoje pomysły na dłoniach z papieru  i przykleili je do drzewka „Pomocne dłonie są piękne” , które znajduje się na parterze szkoły.

      Takie społeczne akcje są niesamowicie ważne, ponieważ pokazują naszym uczniom, że mimo różnic, każdy z nas przed wszystkim jest człowiekiem i każdemu z nas zależy na szacunku, empatii i równości.

     • Sukces „trzech wspaniałych”

      01.12.2021

      „Trzech wspaniałych” czytelników literatury anglojęzycznej: Milena Hope, Marcel Lemańczyk oraz Mikołaj Pałubicki (uczniowie klasy 7b) przeszło do kolejnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego The Bookers - Reading Adventure, który miał miejsce w naszej szkole w czwartek 25 listopada. Przygotowania nie należały do łatwych ponieważ w dwa tygodnie należało przeczytać 40 stron w języku angielskim. Zwycięzcy poznali fabułę dramatu Williama Shakespeare’a pt. ”King Lear” oraz noweli science-fiction Isaak’a Asimov’a pt. ”I, robot”.

      Gratulacje i powodzenia w kolejnych szrankach.

     • „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”

      28.11.2021

      26 listopada w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach odbyła się promocja publikacji albumowej „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach.Autorką publikacji jest pedagog sztuk wizualnych, nauczycielka naszej szkoły, Violetta Klugowska.W albumie znajdują się licznie obrazy naszych uczniów, w wieku od 7 do 14 lat.

      „….Niniejsza publikacja wskazuje sposoby rozwijania w dzieciach wyjątkowych umiejętności będących jednymi z kompetencji przyszłości. Jest poradnikiem dla nowoczesnego nauczyciela, który buduje potencjał uczniów, ich kreatywność oraz innowacyjne myślenie.” -Anita Przybyszewska Pietrasiak, doradca metodyczny plastyki CKU TODMi DNw Toruniu

      Promocji towarzyszyła wystawa wybranych prac plastycznych naszych uzdolnionych uczniów. Emilia Grabowska z klasy VII uświetniła spotkanie występem muzycznym. Zagrała na flecie „Taniec klaunów”,kompozycję Ernesto Kohlera.

      Wszystkim dzieciom, autorom prac gratulujemy i żywimy nadzieję, że nie przestaną malować.

      Album jest finałem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Burmistrza dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

      https://wydawnictwonaprzyklad.pl/ksi%C4%85%C5%BCki

      fot.A.Knitter

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

      28.11.2021

      21 listopada 2021 roku obchodzimy

       „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”.

       

      HASŁO W TYM ROKU SZKOLNYM – DZIEŃ ŻYCZLIWYCH – DNIEM SZCZĘŚLIWYCH.


      Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta, pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

              Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka zaczęliśmy od akcji „Cukierek z pozytywną myślą” – przy wejściu do szkoły w poniedziałek 22.11.2021r. uczniowie mogli się poczęstować takim i rozpocząć dzień od myślenia czym jest życzliwość.

      W klasach uczniowie wypracowywali wspólnie z wychowawcami hasła promujące życzliwość, które zostały zawieszone na drzwiach klas. W świetlicy szkolnej powstało „Słoneczko życzliwych słów i pozdrowień”.

      Mamy nadzieję, że promowanie życzliwości w naszej szkole przyczyni się do dbania o dobre relacje z kolegami/koleżankami i nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły. Miłe słowa, gesty mogą wracać do nas jak „odbijane piłki” i sprawić, że dzięki nim ludzie będą mieli lepsze humory i samopoczucie. Dziękuję Wszystkim za włączenie się do akcji.

     • „Wyczytany” sukces Kaszubów z Siódemki

      24.11.2021

       

      Jesteśmy ogromnie dumni z kolejnego sukcesu uczniów uczących się języka kaszubskiego. Dnia 24 listopada w Swornychgaciach odbył się  Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Mésterbëlnégòczëtaniô”w języku kaszubskim. Dwie uczennice z klasy 2b : Elena Musolf oraz Martyna Hoppe świetnie przeczytały fragmenty wierszy Ewy Warmowskiej. Martynka zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 1-3 i tym samym zapewniła sobie udział w regionalnym etapie tego konkursu w Wejherowie, który odbędzie się 10 grudnia .

       Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !

     • Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

      24.11.2021

      W dniu 19 listopada 2021 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie rozstrzygnięto pierwszy etap XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej odbywającego się w tym roku pod hasłem Inwazyjne gatunki obce. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II i III szkół podstawowych z powiatu chojnickiego. Był to etap plastyczny. Jury składające się z pracowników Parku Narodowego „Bory Tucholskie” postanowiło nagrodzić: 
      -  Oliwię Arndt z kl. II d, której opiekunem jest pani Dorota Pestka.
      W związku z tym do drugiego etapu XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej zakwalifikowała się drużyna z klasy 2 d z naszej szkoły. II etap konkursu odbędzie się 8 grudnia 2021 r.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas drugiego etapu! 
       

     • Warsztaty dla Aleksa

      22.11.2021

      18 listopada odbyły się w szkole warsztaty plastyczne, podczas których aktywni rodzice  wraz ze swoimi dziećmi szyli z kolorowego filcu ozdoby świąteczne. Spotkanie służyło integracji środowiska rodzinnego ze szkołą. Było okazją do wspólnej pracy i wprowadzenia w nastrój przedświąteczny, który otwiera serca dla ludzi znajdujących się w potrzebie. Wszystkie wytwory: serduszka, gwiazdki, choinki,  powstałe podczas warsztatów zostaną przekazane na szkolny kiermasz,  z którego dochód zostanie przekazany dla Aleksa walczącego z SMA.

      Szczególne podziękowania składamy Pani Teresie Rocławskiej, która przekazała na kiermasz zbiór ozdób wykonanych poza warsztatami.

      Dziękujemy Wszystkim obecnych, dzieciom, mamom, babciom i dziadkom, którzy przyłączyli się do naszej szkolnej akcji.

     • MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W AKCJI !!!

      21.11.2021

       

      Drodzy uczniowie od października tego roku reaktywował się Mały Samorząd klas I-III. Jest to świetna inicjatywa ponieważ energia i zapał do działania jest tutaj wśród uczniów ogromny. Już w tak krótkim czasie udało nam się przeprowadzić świetne akcje tj.:

      1. 5.12021r. DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      Tego dnia wszyscy uczniowie przebrali się za bohaterów bajek dla dzieci. Efekt był wspaniały, kiedy to kolorowe postacie mijaliśmy na korytarzach. Dodatkowo każda klasa musiała zaśpiewać piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa. Na koniec wybrana osoba z klasy miała okazję przystąpić do konkursu o znajomości bohaterów z bajek. To był naprawdę wspaniały dzień!!!

      1. 10.11.2021r. DLA ALEKSA KUPUJCIE SŁODKOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Ta akcja przeszła Nasz najśmielsze oczekiwania. Wybrani uczniowie z klasy upiekli babeczki, ciasteczka udekorowane barwami biało-czerwonymi. Słodkości były sprzedawane na przerwach a dochód został przeznaczony na leczenie małego Aleksa.

       

      1. 10.11.2021r. OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Zadanie dla klas polegało na ubraniu się w barwy narodowe czyli biało-czerwone. Dodatkowo klasa miała zrobić sobie zdjęcie z kartami tworząc dużą flagę Polski. Tutaj również wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania.

       

      Mamy już w planach kolejne akcje, które z pewnością też świetnie wypadną!!!!

     • Warsztaty edukacyjne 2d

      21.11.2021

      19 listopada br. klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w siedzibie edukacyjnej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. Tematyka zajęć dotyczyła opakowań wielokrotnego użytku. Podczas zajęć uczniowie poznali historię opakowań, rolę jaką pełniły dawniej i dziś. Klasa dowiedziała się również jak ważnym aspektem dla ochrony środowiska jest używanie torb wielorazowego użytku zamiast jednorazowych. W czasie warsztatów każdy uczeń ozdobił bawełnianą torbę i wykonał na niej rysunek według własnego pomysłu. 

     • Warsztaty "Papier czerpany"

      21.11.2021

      Klasa 3 d 16.11.2021 r. uczestniczyła w warsztatach plastycznych pt. Papier czerpany w centrum edukacyjnym PNBT w Chocińskim Młynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzieli się dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznali cały proces powstawania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie zrobił kartkę papieru z makulatury w różnym kształcie, którą ozdobił i zabrał ze sobą.

      To były fascynujące warsztaty!

     • Zebrania z rodzicami

      18.11.2021

      Zebrania z rodzicami odbędą się 2.12 ( czwartek) online według poniższego harmonogramu.

       

      Harmonogram spotkań:

      16.30- spotkanie z wychowawcą online dla klas:1d,1e,3a, 3d, 3e, 4d, 4e, 5a, 5b, 5d, 7c, 7d, 7e, 7f, 8a, 8b, 8c, 8d, 8e.

       

      17.15- spotkanie z wychowawcą online dla klas: oddziały przedszkolne, 1a, 1b, 1c, 2b, 2c, 2d, 3b, 3c, 4a, 4b, 4c, 5c, 6a, 6b, 7a, 7b.

       

       

     • Egzaminy próbne

      15.11.2021

      15 listopada 2021 roku w naszej szkole rozpoczęły się egzaminy próbne. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają zadania matematyczne i językowe.  Do egzaminów właściwych jest jeszcze trochę czasu, by skupić się na rzeczach, które wymagają większej uwagi  i wytężonej pracy. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w dalszych częściach egzaminów próbnych.

     • Narodowe Święto Niepodległości

      14.11.2021

      11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości, a w tym roku przypadła 103. rocznica powrotu Polski na mapy Europy.

       

      Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach wzięła udział w kilku wydarzeniach upamiętniających święto.

       

      9 listopada zawitał do nas Pan Leszek Bolibok, który grając na instrumentach i śpiewając, odwoływał się do polskiej historii, przedstawiając pieśni i piosenki patriotyczne. Uczniowie mieli okazję zaśpiewać, ale również dobrze bawić się, przyklaskując w rytm prezentowanych utworów.

      #SzkołaDoHymnu

      10 listopada wzięliśmy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wstali i w czasie lekcji w salach odśpiewali cały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wydarzenie zostało urozmaicone śpiewem naszych uczennic poprzez szkolny radiowęzeł, dzięki czemu melodia i słowa pięknego polskiego hymnu niosły się po szkolnych korytarzach.


      Film


      11 listopada reprezentanci naszej placówki wzięli udział w powiatowych obchodach święta. Poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach upamiętniających wydarzenia i bohaterów sprzed ponad 100 lat. Pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu Hitlerowskiego złożyliśmy kwiaty, a następnie delegacje przeszły w kierunku pomnika Chrystusa Króla, po czym udały się w kierunku bazyliki, gdzie odbyła się msza święta w intencji naszej Ojczyzny. W wydarzeniu udział wzięli włodarze powiatu i miasta oraz przedstawiciele wielu różnych instytucji i środowisk społecznych.     • Zawody tenisa stołowego

      09.11.2021

      W dniu 08.11.2021r. w naszej szkole odbyły się drużynowe zawody w tenisa stołowego. Reprezentacje szkół rozegrały zawody w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzieży. 

      W klasyfikacji generalnej w grupie młodszej poszczególne miejsca zajęły szkoły:

      1 miejsce dziewczęta SP nr 7

      2 miejsce  dziewczęta SP nr 5

      1 miejsce chłopcy SP nr 5 

      2 miejsce chłopcy SP nr 3

      3 miejsce chłopcy SP nr 7 

      4 miejsce chłopcy SP nr 8

      Klasyfikacja w grupie młodzieży:

      1 miejsce dziewczęta SP nr 5 

      2 miejsce dziewczęta SP nr 7

      1 miejsce chłopcy SP nr 5

      2 miejsce chłopcy SP nr 3 

      3 miejsce chłopcy SP nr 7 

      4 miejsce chłopcy SP nr 8

      Wszystkim gratulujemy! 

     • Mały Samorząd Uczniowski w akcji - Dzień Postaci z Bajek.

      08.11.2021

       

       5 listopada jest  „Dniem Postaci z Bajek”. Wszyscy kochamy bajki i ci mali i ci duzi, które nie tylko przedstawiają nam pewne historie, ale uczą pozytywnych zachowań i pokazują nam jakimi wartościami powinniśmy kierować się w życiu.

      Z okazji takiego wspaniałego dnia Mały Samorząd Uczniowski , którego opiekunem jest pani Magdalena Mączyńska  przy współpracy z panią Eweliną Niechwiadowicz zorganizowali konkurs ze znajomości bajek dla klas 1-3. Wszystkie dzieci przyszły w tym dniu pięknie przebrane. Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem nie zabrakło pogody ducha, a ich przebrania  rozświetliły ten ponury dzień. 

      Zwycięzcami konkursu zostali:

      1 miejsce: Kalina Zielińska z klasy 1 c i Malwina Rudnik z 2 a

      2 miejsce: Rozalia Bukowska 3 b, Paulina Mocek 3 d i Ignacy Sochan 3 a.

                                                                           Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy z laureatom.