Zebrania z rodzicami odbędą się 1.12 ( czwartek) według poniższego harmonogramu.
Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 1.12 o godzinie 15.45 w stołówce szkolnej.
Zebrania z rodzicami odbędą się 1.12 ( czwartek) według poniższego harmonogramu.
Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 1.12 o godzinie 15.45 w stołówce szkolnej.
23.11.2022r. uczniowie klasy 8b wzięli udział w ciekawym spotkaniu online z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów z Gdańska. Był to dobry moment by podsumować zebrane informacje z zajęć doradztwa zawodowego. Podczas warsztatu uczniowie mogli podzielić się informacjami w czym są dobrzy,lub dowiedzieć się jak inni ich postrzegają. Skupili się na obszarach "Co brać pod uwagę wybierając szkołę - preferencje,predyspozycje, jakie szkoły mam do wyboru oraz rynek pracy.
Pracowaliśmy też na teorii Hollanda - dowiadując się jaki mamy typ preferencji i jaki zawód najlepiej z nim współgra. Klasa świetnie się odnalazła podczas warsztatów i współpracowała z dużą motywacją.
Centrum Rozwoju Talentów Centrum Rozwoju Talentów to miejsce stworzone w Gdańsku dla wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnego doradztwa kariery. Priorytetem jest pomoc w budowaniu mocnych stron, wspieranie rozwoju talentów oraz uczenie umiejętności, które podnoszą wiarę we własne siły. Siedziba Centrum jest w Gdańsku. Strona internetowa to: centrumtalentow.pl
W Centrum Talentow można umówić się na spotkanie indywidualne z doradcą zawodowym ma ono na celu poznanie swoich mocnych stron i talentów oraz zdobycie wiedzy o możliwościach edukacyjnych: szkołach, uczelniach i rekrutacji. Spotkanie takie pozwala zaplanować ścieżkę kariery - pomaga wybrać odpowiednią szkołę, kierunek studiów lub profil zawodowy. Bezpłatny proces doradczy składa się z co najmniej dwóch spotkań stacjonarnych w Centrum lub online. Wystarczy wybrać dogodny termin i zarezerwować pierwszą wizytę. Doradztwo przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży szkolnej (od 7 klasy szkoły podstawowej, pod opieką rodziców).
Zawsze w razie potrzeby można skorzystać z pomocy w szkole, ale i też miejsc wskazanych w Chojnicach, podczas spotkania z rodzicami:
1. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Chojnice - doradca zawodowy pani Karolina Pestkę
2. Szkolny Ośrodek Kariery - doradca zawodowy pani Alina Urbańska
21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, których zadaniem jest wywołanie w nas pozytywnych emocji. I to zadanie udało nam się wykonać - uczniowie wchodzący do szkoły zostali poczęstowani tego dnia cukierkiem zawierającym pozytywną/życzliwą myśl - zdziwienie i radość towarzyszyły temu małemu, zwykłemu gestowi. To święto ma to do siebie, że staje się okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej, wszystko zależy od tego, na ile się w to przedsięwzięcie zaangażujemy - tutaj nie do końca nam wyszło zadanie z przygotowaniem zespołów do założenia określonego elementu garderoby czy też określonego koloru.Mimo to warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.W pochmurny listopadowy dzień jest to dobry moment by też zwrócić uwagę by zrobić coś dobrego dla kogoś innego - z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował Drzewko dobrych uczynków - chętni uczniowie mogli odbić swoją dłoń z zamysłem zrobienia czegoś dobrego dla kogoś innego. Powstało również Drzewko Życzliwych Słów i Pozdrowień, którego celem jest zachęcenie zespołów klasowych do dyskusji nt. życzliwości oraz podzielenia się właśnie dobrym słowem lub pozdrowieniem.Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców w szczególności pani Kornelii Żywickiej za wsparcie naszych działań i sfinansowanie słodkości na ten dzień. Wiemy, że możemy liczyć na wsparcie naszych działań i jest to niezwykle dla nas ważne. Dziękujemy :)
Samorząd Uczniowski
Całą społeczność szkolną zachęcamy do włączenia się w akcję Mikołajkową - szczegóły niebawem!
Uczniowie naszej szkoły w listopadzie mieli okazję zmagać się przy stołach do ping ponga. Po pierwszym turnieju na szczeblu miejskim kwalifikację do zawodów powiatowych zdobyły aż trzy drużyny. Dwie pierwsze drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców młodzieży szkolnej oraz drużyna dziewcząt w kategorii dzieci.
Kolejny etap rozgrywek okazał się być zdecydowanie bardziej wymagający dla zawodników i zawodniczek naszej szkoły. Po wielu emocjonujących i zaciętych spotkaniach drużyna dziewcząt w kategorii dzieci zajęła trzecie miejsce. Chłopcy w kategorii młodzieży szkolnej podobnie jak dziewczynki zajęli trzecie miejsce. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy do rywalizacji przy tenisowym stole za rok.
Składy zespołów:
Igrzyska Dzieci w kat. Dziewcząt: Nadia Szark, Magdalena, Szmaglinska , III miejsce w powiecie
Igrzyska młodzieży w kat. Chłopców: Natanael Biernacki, Parys Lubiński, III miejsce w powiecie
Łukasz Łysak
W listopadzie w naszej szkole odbywały się zarówno miejskie jak i powiatowe Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców.
Zespoły rozgrywały swoje mecze systemem każdy z każdym, a gościliśmy szkoły: SP3, SP 1, SP8, a na poziomie powiatu : Nieżychowice, Nową Cerkiew i Charzykowy. W rozgrywkach miejskich nie mieliśmy sobie równych, wygrywając wszystkie mecze w swoich kategoriach.
Odrobinę gorzej było już w rozgrywkach powiatowych, gdzie zwycięstwo odniosły trzy z czterech naszych drużyn, a jednym punktem w drużynie młodszych chłopców lepsza była drużyna z Charzyków.
Gry obfitowały w niezwykłe emocje, dynamiczne wejścia pod kosz czy celne rzuty z dalekich odległości.
Już niebawem zwycięskie drużyny reprezentować będą naszą szkołę w rozgrywkach półfinałowych, które odbędą się w Pruszczu Gdańskim.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych sukcesów.
Tomasz Briegmann
16 listopada 2022 r. troje uczniów naszej szkoły – Julia Blukis kl. 5a, Lena Rudnik kl. 5d i Hubert Synak kl. 4e- zajęło II miejsce w etapie parkowym konkursu „Poznajemy Zaborski Park Krajobrazowy”. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę przyrodniczą i znajomość Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz brali udział w grze terenowej dotyczącej sów. Gratulujemy naszym młodym przyrodnikom oraz życzymy odkrywania kolejnych tajemnic przyrody!
Bardzo dziękuję w imieniu Stowarzyszenia „Pomocomocni” i swoim Parafii Matki Boskiej Fatimskiej i społeczności szkolnej, którzy przynieśli odzież i obuwie zimowe dla potrzebujących z ogarniętej wojną Ukrainy. Ile damy dobrego z siebie, tyle nam się zwróci. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do nas.
Dziękuję!
Ewelina Niechwiadowicz
11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, które jest upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Z tej okazji w zorganizowaliśmy apel, podczas którego uczniowie mogli usłyszeć wiersze i piosenki nawiązujące do naszej pięknej, ale niejednokrotnie smutnej historii.
Po apelach, o godzinie 11:11, społeczność szkolna zaśpiewała hymn Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
Na kolejnych lekcjach dzieci wzięły udział w występach zespołu Kaszëbë, podczas których była okazja do zaśpiewania polskich piosenek i pieśni patriotycznych.
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyliśmy udziałem pocztu sztandarowego w miejskich uroczystościach zorganizowanych przez władze Chojnic.
M.Knitter
10 listopada zapisał się dla uczniów klasy 2b jako dzień europejskiego smaku. Uczniowie w ramach realizowanego projektu „Europa moim domem” poznają różne kraje europejskie- samodzielnie poszukują różnych ciekawych informacji na temat tych krajów, praca z mapą i prezentują je na lekcjach zespołowo. Jednym z elementów projektu było poszukanie informacji na temat charakterystycznych potraw dla danego kraju. I tak samodzielnie dzieci poszukały przepisów sałatek z Dani , Hiszpanii, Polski. Wcześniej samodzielnie podzieliły się na grupy, przydzieliły sobie zadania i kilka dni później wykonały ciekawe, smaczne sałatki wykorzystując różne produkty. Dzieci wykazały ogromną pomysłowością, cierpliwością i odpowiedzialnością. Smaki sałatek były niesamowite !
10.11.2022r. uczniowie klas 8a i 8 b uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez nauczyciela doradztwa zawodowego wspólnie z doradcą zawodowym z Technikum nr 1 w Chojnicach. Zamysłem spotkania była chęć poszerzenia wiedzy na temat możliwości edukacyjnych w powiecie chojnickim a przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych ludzi na ścieżki edukacyjno-zawodowe po szkole podstawowej i przyjrzenie się zawodom technicznym. Dzięki życzliwości i otwartości Dyrekcji Centrum Nauk Technicznych odbyło się dwuczęściowe spotkanie - uczniowie mieli możliwość wysłuchania nauczycieli uczących w Technikum nr 1 i dowiedzieli się o podstawowych różnicach pomiędzy zawodami – programista a informatyk, dowiedzieli się jak wyglądają pracownie, w których uczą się elektronicy oraz jak wyglądają ich zajęcia. Przyjrzeliśmy się zawodowi mechatronika oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – duże wrażenie wywarły sale, w których uczniowie uczą się danego zawodu. Druga część spotkania została przeprowadzona przez panią Alinę Urbańską. Dawała ona możliwość podsumowania wszystkich zebranych informacji, na pewno wyposażała w wiedzę dotyczącą możliwości i kwalifikacji pracy w danym zawodzie. Mieliśmy także możliwość zobaczenia sal do przygotowania zawodowego w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Dziękujemy Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach za wsparcie naszych działań w zakresie doradztwa zawodowego. Mamy nadzieję, że takie działania pomogą naszej młodzieży łatwiej dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej a na pewno wyposażą ich w wiedzę na temat możliwości kształcenia.
Urszula Wirkus-Wielińska
W dniach 28 października, 3 i 4 listopada 2022r. odbyły się warsztaty dla wszystkich uczniów z klas 3-8 dotyczące higieny cyfrowej i zjawiska fonoholizmu. Zajęcia prowadziły trenerki z Fundacji Dbam o Mój Zasięg, a fundatorem warsztatów był Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej.
W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest uzależnienie, a czym nawykowe korzystanie ze sprzętów elektronicznych oraz na czym polega higiena cyfrowa. Podczas pracy w grupach dzieci wypisywały plusy i minusy internetu oraz jakie są możliwe skutki częstego używania sprzętów elektronicznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Mamy nadzieję, że po warsztatach uczniowie będą dbali o swoją higienę cyfrową.
Patrycja Zmuda-Trzebiatowska
Lista uczniów
zakwalifikowanych do stopnia II - rejonowego
Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniów klas IV-VIII szkół
podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2022/2023
przeprowadzonego w dniu 24.10.2022 r.
Lista_uczniow.doc
Zwracamy się z prośbą do społeczności szkolnej o włączenie się do zbiórki organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocomocni
Do 14 listopada (poniedziałek) zbieramy:
- koce, śpiwory;
- buty zimowe (dla dzieci i dorosłych);
- kurtki zimowe (dla dzieci i dorosłych);
- podgrzewacze, świeczki, wkłady do zniczy.
Sprawdźcie swoje szafy! Rzeczy mogą być używane, ale czyste i niepodarte. Rzeczy zostawić będzie można w sali 108.
Wspólnie możemy zrobić więcej!
Zebrane rzeczy zostaną przekazane Stowarzyszeniu, które wyśle transport na Ukrainę i przekaże je osobom potrzebującym. Za każdą rzecz bardzo dziękujemy i zachęcamy do przeglądania strony Stowarzyszeniem „Pomocomocni” gdzie umieszczone są fotorelacje z przekazywania darów Ukrainie.
Uczniowie klas 1-8 wykazali się niesamowitą pomysłowością i w naszej szkole mogliśmy podziwiać niezwykle kreatywne wykonane przez zespoły klasowe dynie. Każda inna i wyjątkowa na swój sposób sprawiała mnóstwo radości i rozświetlała każdy dzień w szkole. W festiwalu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski wzięło udział 25 klas. Dzięki nawiązaniu współpracy z Radą Rodziców udało się uzyskać nagrody w postaci batonów dla 4 wyjątkowych dyń - jury (panie: Ewelina Niechwiadowicz i Magdalena Mączyńska) wybrały dynie klas - 2d, 3a, 5b, 8f. Był to niezwykle trudny wybór. Każda klasa otrzyma pamiątkowy dyplom. Mamy nadzieję, że do kolejnych działań proponowanych przez Samorząd Uczniowski przyłączą się wszyscy i będziemy mogli dzięki pomocy Rady Rodziców nagrodzić kolejne najbardziej aktywne zespoły klasowe. Wszystkim biorącym udział w tej akcji dziękujemy za zaangażowanie!
Urszula Wirkus-Wielińska
Sukces uczniów naszej szkoły w konkursie kuratoryjnym z geografii.
Uczniowie:
Olaf Hamerski – klasa 7a
Marcin Drewczyński – klasa 8a
Marceli Malinowski – klas 8e
awansowali do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu z Geografii.
GRATULACJE
16 grudnia etap rejonowy w naszej szkole - trzymamy za Was kciuki
Powodzenia.
Ależ to były emocje. We wtorek 25 października w czasie dużych przerw uczniowie naszej szkoły byli bardzo zajęci spoglądaniem w niebo. Dzięki dobremu wywiadowi wiedzieliśmy, że w godzinach od 11.10 do 13.30 najbliższa nam gwiazda - Słońce - będzie w wielkim zagrożeniu. Otóż Księżyc próbował nam zasłonić widok na Słońce (jest to nazywane częściowym zaćmieniem Słońca). Właśnie to zjawisko oglądali w czasie dużych przerw nasi uczniowie. Wykorzystaliśmy archaiczny sprzęt komputerowy - dyskietki 5,25 cala z tarczą magnetyczną, przez którą można było bezpiecznie oglądać zaćmione Słońce. Pomimo złych prognoz sprzyjała nam również pogoda. Każdy, kto był ciekaw mógł obejrzeć to niezwykłe zjawisko.Następne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie 29 marca 2025. Ale będziemy też mieć w całkiem niedalekiej przyszłości zaćmienie całkowite i wtedy zrobi się zupełnie ciemno. Będzie to 7 października 2135 roku. Już dziś umawiamy się na to zaćmienie na placu przy naszej szkole.
Do zobaczenia za 100 lat.
Ewakuacja oznacza opuszczenie w zorganizowany sposób miejsc niebezpiecznych i przemieszczenie się do określonego bezpiecznego rejonu. Co roku w naszej szkole ćwiczymy scenariusz ewakuacji, aby w momencie prawdziwego zagrożenia wiedzieć, jak prawidłowo postąpić. 20 października uczniowie i pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie procedury ewakuacji. Ćwiczyliśmy krok po kroku, jak należy postąpić w momencie zagrożenia. Taka próba jest bardzo ważnym elementem pracy szkoły. Bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem, dlatego podejmujemy wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom. W przypadku pożaru lub innego zagrożenia ludzie często reagują paniką, przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak się zachować. Działania prewencyjne, jak przeprowadzenie próbnej ewakuacji, uczą nas prawidłowego reagowania i postępowania w czasie zagrożenia.
19 października w Bramie Człuchowskiej (Muzeum Historyczno-Etnograficzne) na najwyższej kondygnacji można było podziwiać nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie plastycznym pt. „Niebo Titiusa” ogłoszonym przez stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia, w szczególnym dla miasta roku 2022, ogłoszonym przez Radę Miasta „Rokiem Johanna Daniela Titiusa”, wybitnego chojniczanina, astronoma, przyrodnika, filozofa i naukowca.
Nagrody przypadły również uczniom naszej szkoły , a otrzymały je:
Zofia Słominska z klasy IIb, Wiktoria Kiedrowicz z klasy IVd, Maja Szyszka z klasy VIIIa oraz Amelia Wiśniewska z klasy VIIIf. Wiele prac zakwalifikowało się do wystawy . Wszystkie prace cieszą oko. Mienią się kolorami, zachwycają inwencją i wyobraźnią, ale też umiejętnością zakomponowania powierzchni, doborem odcieni barw i światem przedstawionym.
Konkurs odbywał się pod patronatem Centrum Popularyzacji Kosmosu-Planetarium w Toruniu i ze wsparciem Urzędu Miejskiego.
Opiekunami artystycznymi były P. Barbara Kin, Katarzyna Knitter oraz Violetta Klugowska
Wystawę można oglądać w Bramie Człuchowskiej do 15 listopada.
Wszystkim uczniom gratulujemy artystycznego sukcesu.
18 i 19 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznym Powiatowym Konkursie Recytatorskim EKO-ART.
Nagrodę i dyplom za zajęcie II miejsca otrzymała Helenka Sułkowska z klasy 2 a oraz Tymon Rogala z klasy 5b.
Nagrodę i dyplom za zajęcie III miejsca otrzymała Michalina Trzyńska z klasy 2b.
Nagrodę i dyplom za wyróżnienie otrzymała Klara Zientkowska z klasy 5d.
Wyróżnienie II stopnia otrzymała Alicja Sawicka z klasy 5b i Norbert Żmienko z klasy 2c.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
DRODZY UCZNIOWIE!
Jeśli potrzebujecie pomocy, chcielibyście porozmawiać anonimowo ze specjalistą to możecie skorzystać z darmowego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka lub napisać na czacie.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
Powered by aSc EduPage