• „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”

            28.11.2021

            26 listopada w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach odbyła się promocja publikacji albumowej „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach.Autorką publikacji jest pedagog sztuk wizualnych, nauczycielka naszej szkoły, Violetta Klugowska.W albumie znajdują się licznie obrazy naszych uczniów, w wieku od 7 do 14 lat.

            „….Niniejsza publikacja wskazuje sposoby rozwijania w dzieciach wyjątkowych umiejętności będących jednymi z kompetencji przyszłości. Jest poradnikiem dla nowoczesnego nauczyciela, który buduje potencjał uczniów, ich kreatywność oraz innowacyjne myślenie.” -Anita Przybyszewska Pietrasiak, doradca metodyczny plastyki CKU TODMi DNw Toruniu

            Promocji towarzyszyła wystawa wybranych prac plastycznych naszych uzdolnionych uczniów. Emilia Grabowska z klasy VII uświetniła spotkanie występem muzycznym. Zagrała na flecie „Taniec klaunów”,kompozycję Ernesto Kohlera.

            Wszystkim dzieciom, autorom prac gratulujemy i żywimy nadzieję, że nie przestaną malować.

            Album jest finałem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Burmistrza dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

            https://wydawnictwonaprzyklad.pl/ksi%C4%85%C5%BCki

            fot.A.Knitter

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            28.11.2021

            21 listopada 2021 roku obchodzimy

             „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”.

             

            HASŁO W TYM ROKU SZKOLNYM – DZIEŃ ŻYCZLIWYCH – DNIEM SZCZĘŚLIWYCH.


            Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

            Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta, pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

                    Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka zaczęliśmy od akcji „Cukierek z pozytywną myślą” – przy wejściu do szkoły w poniedziałek 22.11.2021r. uczniowie mogli się poczęstować takim i rozpocząć dzień od myślenia czym jest życzliwość.

            W klasach uczniowie wypracowywali wspólnie z wychowawcami hasła promujące życzliwość, które zostały zawieszone na drzwiach klas. W świetlicy szkolnej powstało „Słoneczko życzliwych słów i pozdrowień”.

            Mamy nadzieję, że promowanie życzliwości w naszej szkole przyczyni się do dbania o dobre relacje z kolegami/koleżankami i nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły. Miłe słowa, gesty mogą wracać do nas jak „odbijane piłki” i sprawić, że dzięki nim ludzie będą mieli lepsze humory i samopoczucie. Dziękuję Wszystkim za włączenie się do akcji.

          • „Wyczytany” sukces Kaszubów z Siódemki

            24.11.2021

             

            Jesteśmy ogromnie dumni z kolejnego sukcesu uczniów uczących się języka kaszubskiego. Dnia 24 listopada w Swornychgaciach odbył się  Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Mésterbëlnégòczëtaniô”w języku kaszubskim. Dwie uczennice z klasy 2b : Elena Musolf oraz Martyna Hoppe świetnie przeczytały fragmenty wierszy Ewy Warmowskiej. Martynka zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 1-3 i tym samym zapewniła sobie udział w regionalnym etapie tego konkursu w Wejherowie, który odbędzie się 10 grudnia .

             Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !

          • Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

            24.11.2021

            W dniu 19 listopada 2021 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie rozstrzygnięto pierwszy etap XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej odbywającego się w tym roku pod hasłem Inwazyjne gatunki obce. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II i III szkół podstawowych z powiatu chojnickiego. Był to etap plastyczny. Jury składające się z pracowników Parku Narodowego „Bory Tucholskie” postanowiło nagrodzić: 
            -  Oliwię Arndt z kl. II d, której opiekunem jest pani Dorota Pestka.
            W związku z tym do drugiego etapu XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej zakwalifikowała się drużyna z klasy 2 d z naszej szkoły. II etap konkursu odbędzie się 8 grudnia 2021 r.

            Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas drugiego etapu! 
             

          • Warsztaty dla Aleksa

            22.11.2021

            18 listopada odbyły się w szkole warsztaty plastyczne, podczas których aktywni rodzice  wraz ze swoimi dziećmi szyli z kolorowego filcu ozdoby świąteczne. Spotkanie służyło integracji środowiska rodzinnego ze szkołą. Było okazją do wspólnej pracy i wprowadzenia w nastrój przedświąteczny, który otwiera serca dla ludzi znajdujących się w potrzebie. Wszystkie wytwory: serduszka, gwiazdki, choinki,  powstałe podczas warsztatów zostaną przekazane na szkolny kiermasz,  z którego dochód zostanie przekazany dla Aleksa walczącego z SMA.

            Szczególne podziękowania składamy Pani Teresie Rocławskiej, która przekazała na kiermasz zbiór ozdób wykonanych poza warsztatami.

            Dziękujemy Wszystkim obecnych, dzieciom, mamom, babciom i dziadkom, którzy przyłączyli się do naszej szkolnej akcji.

          • MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W AKCJI !!!

            21.11.2021

             

            Drodzy uczniowie od października tego roku reaktywował się Mały Samorząd klas I-III. Jest to świetna inicjatywa ponieważ energia i zapał do działania jest tutaj wśród uczniów ogromny. Już w tak krótkim czasie udało nam się przeprowadzić świetne akcje tj.:

            1. 5.12021r. DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

            Tego dnia wszyscy uczniowie przebrali się za bohaterów bajek dla dzieci. Efekt był wspaniały, kiedy to kolorowe postacie mijaliśmy na korytarzach. Dodatkowo każda klasa musiała zaśpiewać piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa. Na koniec wybrana osoba z klasy miała okazję przystąpić do konkursu o znajomości bohaterów z bajek. To był naprawdę wspaniały dzień!!!

            1. 10.11.2021r. DLA ALEKSA KUPUJCIE SŁODKOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

            Ta akcja przeszła Nasz najśmielsze oczekiwania. Wybrani uczniowie z klasy upiekli babeczki, ciasteczka udekorowane barwami biało-czerwonymi. Słodkości były sprzedawane na przerwach a dochód został przeznaczony na leczenie małego Aleksa.

             

            1. 10.11.2021r. OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

            Zadanie dla klas polegało na ubraniu się w barwy narodowe czyli biało-czerwone. Dodatkowo klasa miała zrobić sobie zdjęcie z kartami tworząc dużą flagę Polski. Tutaj również wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania.

             

            Mamy już w planach kolejne akcje, które z pewnością też świetnie wypadną!!!!

          • Warsztaty edukacyjne 2d

            21.11.2021

            19 listopada br. klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w siedzibie edukacyjnej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. Tematyka zajęć dotyczyła opakowań wielokrotnego użytku. Podczas zajęć uczniowie poznali historię opakowań, rolę jaką pełniły dawniej i dziś. Klasa dowiedziała się również jak ważnym aspektem dla ochrony środowiska jest używanie torb wielorazowego użytku zamiast jednorazowych. W czasie warsztatów każdy uczeń ozdobił bawełnianą torbę i wykonał na niej rysunek według własnego pomysłu. 

          • Warsztaty "Papier czerpany"

            21.11.2021

            Klasa 3 d 16.11.2021 r. uczestniczyła w warsztatach plastycznych pt. Papier czerpany w centrum edukacyjnym PNBT w Chocińskim Młynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzieli się dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznali cały proces powstawania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie zrobił kartkę papieru z makulatury w różnym kształcie, którą ozdobił i zabrał ze sobą.

            To były fascynujące warsztaty!

          • Zebrania z rodzicami

            18.11.2021

            Zebrania z rodzicami odbędą się 2.12 ( czwartek) online według poniższego harmonogramu.

             

            Harmonogram spotkań:

            16.30- spotkanie z wychowawcą online dla klas:1d,1e,3a, 3d, 3e, 4d, 4e, 5a, 5b, 5d, 7c, 7d, 7e, 7f, 8a, 8b, 8c, 8d, 8e.

             

            17.15- spotkanie z wychowawcą online dla klas: oddziały przedszkolne, 1a, 1b, 1c, 2b, 2c, 2d, 3b, 3c, 4a, 4b, 4c, 5c, 6a, 6b, 7a, 7b.

             

             

          • Egzaminy próbne

            15.11.2021

            15 listopada 2021 roku w naszej szkole rozpoczęły się egzaminy próbne. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają zadania matematyczne i językowe.  Do egzaminów właściwych jest jeszcze trochę czasu, by skupić się na rzeczach, które wymagają większej uwagi  i wytężonej pracy. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w dalszych częściach egzaminów próbnych.

          • Narodowe Święto Niepodległości

            14.11.2021

            11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości, a w tym roku przypadła 103. rocznica powrotu Polski na mapy Europy.

             

            Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach wzięła udział w kilku wydarzeniach upamiętniających święto.

             

            9 listopada zawitał do nas Pan Leszek Bolibok, który grając na instrumentach i śpiewając, odwoływał się do polskiej historii, przedstawiając pieśni i piosenki patriotyczne. Uczniowie mieli okazję zaśpiewać, ale również dobrze bawić się, przyklaskując w rytm prezentowanych utworów.

            #SzkołaDoHymnu

            10 listopada wzięliśmy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wstali i w czasie lekcji w salach odśpiewali cały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wydarzenie zostało urozmaicone śpiewem naszych uczennic poprzez szkolny radiowęzeł, dzięki czemu melodia i słowa pięknego polskiego hymnu niosły się po szkolnych korytarzach.


            Film


            11 listopada reprezentanci naszej placówki wzięli udział w powiatowych obchodach święta. Poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach upamiętniających wydarzenia i bohaterów sprzed ponad 100 lat. Pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu Hitlerowskiego złożyliśmy kwiaty, a następnie delegacje przeszły w kierunku pomnika Chrystusa Króla, po czym udały się w kierunku bazyliki, gdzie odbyła się msza święta w intencji naszej Ojczyzny. W wydarzeniu udział wzięli włodarze powiatu i miasta oraz przedstawiciele wielu różnych instytucji i środowisk społecznych.



          • Zawody tenisa stołowego

            09.11.2021

            W dniu 08.11.2021r. w naszej szkole odbyły się drużynowe zawody w tenisa stołowego. Reprezentacje szkół rozegrały zawody w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzieży. 

            W klasyfikacji generalnej w grupie młodszej poszczególne miejsca zajęły szkoły:

            1 miejsce dziewczęta SP nr 7

            2 miejsce  dziewczęta SP nr 5

            1 miejsce chłopcy SP nr 5 

            2 miejsce chłopcy SP nr 3

            3 miejsce chłopcy SP nr 7 

            4 miejsce chłopcy SP nr 8

            Klasyfikacja w grupie młodzieży:

            1 miejsce dziewczęta SP nr 5 

            2 miejsce dziewczęta SP nr 7

            1 miejsce chłopcy SP nr 5

            2 miejsce chłopcy SP nr 3 

            3 miejsce chłopcy SP nr 7 

            4 miejsce chłopcy SP nr 8

            Wszystkim gratulujemy! 

          • Mały Samorząd Uczniowski w akcji - Dzień Postaci z Bajek.

            08.11.2021

             

             5 listopada jest  „Dniem Postaci z Bajek”. Wszyscy kochamy bajki i ci mali i ci duzi, które nie tylko przedstawiają nam pewne historie, ale uczą pozytywnych zachowań i pokazują nam jakimi wartościami powinniśmy kierować się w życiu.

            Z okazji takiego wspaniałego dnia Mały Samorząd Uczniowski , którego opiekunem jest pani Magdalena Mączyńska  przy współpracy z panią Eweliną Niechwiadowicz zorganizowali konkurs ze znajomości bajek dla klas 1-3. Wszystkie dzieci przyszły w tym dniu pięknie przebrane. Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem nie zabrakło pogody ducha, a ich przebrania  rozświetliły ten ponury dzień. 

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            1 miejsce: Kalina Zielińska z klasy 1 c i Malwina Rudnik z 2 a

            2 miejsce: Rozalia Bukowska 3 b, Paulina Mocek 3 d i Ignacy Sochan 3 a.

                                                                                 Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy z laureatom.

          • Akcja Szkoła pamięta 2021

            05.11.2021

            #SzkołaPamięta 2021

                        Dnia 29 października 2021 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach wzięła udział w III edycji akcji Szkoła pamięta pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie 4a, 4e, 7d, 7e i 7f, którzy odwiedzili ważne dla historii Chojnic miejsca pamięci:

            1. Pomnik poległych Nauczycieli, którzy w latach 1939-1945 zginęli z ręki zbrodniarzy hitlerowskich.
            2. Pomnik w hołdzie żołnierzom 1 Batalionu Strzelców i Batalionu Obrony Narodowej Czersk, którzy bronili Chojnic we wrześniu 1939 r.
            3. Brama Człuchowska jako jeden z elementów średniowiecznej zabudowy wraz ze współczesną tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Ojczyzny 31 stycznia 1920 r.
            4. Pomnik ofiar faszyzmu hitlerowskiego z lat 1939-1945.
            5. Cmentarz parafialny z grobem Alojzego Sobierajczyka, pierwszego burmistrza Chojnic po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i włączeniu Chojnic w granice II Rzeczpospolitej.
            6. Cmentarz Ofiar Zbrodni Hitlerowskich z grobami Michała Bembenka, Leona Schoena i Władysława Schreibera - pierwszych ofiar oddziałów Selbstschutzu w Chojnicach 15 września 1939 r.
            7. Tablica pamięci upamiętniająca mord na wyżej wymienionych ofiarach z 15 września 1939 r.
            8. Pomnik upamiętniający pierwsze zebranie skautów (harcerzy) w 1911 r.
            9. Pomnik Jana III Sobieskiego postawiony w 1933 r. z okazji 250. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem.
            10. Pomnik w hołdzie kolejarzom zamordowanym przez nazistów w latach 1939-1944.
            11. Pomnik Chrystusa Króla, który nawiązuje do kilku ważnych wydarzeń z historii Chojnic.
            12. Tablica pamięci obywateli Chojnic - nauczycieli, regionalistów, samorządowców - Heleny i Bogumiła Hoffmannów, Feliksa Kopickiego oraz Juliana Rydzkowskiego.
            13. Ściana pamięci w Kolumbarium upamiętniająca ofiary z latach 1944-1963, które walczyły z reżimem komunistycznym i uciskiem sowieckim.
            14. Wzgórze Ewangelickie, które w latach 1621-1948 było cmentarzem.
            15. Tablica pamięci dla ofiar armii francuskiej, która maszerowała przez region w latach 1812-1813.
            16. Pomnik upamiętniający 700-lecie powstania Chojnic - 1275-1975.

            Była to okazja nie tylko do zobaczenia miejsc pamięci, ale także do poznania historii miasta i jego mieszkańców, a dodatkowo uczniowie mieli możliwość posprzątania grobów i zapalenia zniczy.
            Zachęcamy do zapoznania się z filmem.

             

            Film

             

            Uczniowie klas 4a i 4e odwiedzili Dolinę Śmierci, gdzie zapalili znicze i uczcili pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej (1939-1945) zasłużonych mieszkańców Chojnic i okolic oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego. Obecnie miejsce to jest również okazją do zapoznania się z pracami archeologicznymi prowadzonymi przez Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku pod kierownictwem dr Dawida Kobiałki. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca archeologa, obejrzeli przedmioty wydobyte z ziemi, głównie łuski po pociskach karabinów niemieckich oraz byli świadkami odkopania hełmu niemieckiego z czasów wojny.

            Poniżej znajdują się zdjęcia z Doliny Śmierci.

             

             

             

          • Warsztaty „Las w słoiku”

            01.11.2021

            29.11.2021 W naszej szkole odbywały się dzisiaj warsztaty „Las w słoiku”. Klasy 2a i 2b brały udział w zajęciach o lesie. Pan Maciej Adamczyk z Art of Nature wprowadził dzieci w leśny świat. Ciekawie przedstawił specyfikę leśną, omawiał poszczególne warstwy lasu, aktywizował uczniów i zachęcał do dzielenia się posiadaną wiedzą. Zwracał uwagę na aspekt ekologiczny, na potrzebę dbania o nasze środowisko naturalne. Kolejnym etapem było wykonanie przepięknej kompozycji lasu w szkle. Pan Maciej jest profesjonalistą, z zachwytem i podziwem przyglądaliśmy się przygotowanym przez niego zajęciom. Zaangażowanie dzieci było niewyobrażalnie wysokie, dbały o każdy szczegół, widać było, że zajęcia robią na nich niesamowite wrażenie. Każde dziecko swoje dzieło zabrało do domu, rodzice dzielili się niezwykle pozytywnymi opiniami w informacjach zwrotnych. Serdecznie dziękujemy firmie A&M Art of Nature za możliwość uczestnictwa w zajęciach.