• Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie 3 b

      15.02.2022

      8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji nasza klasa uczestniczyła w pogadance z panią pedagog, podczas której dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z Internetu i jakie zagrożenia można w nim spotkać.

      Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu wzięliśmy także  udział w Konferencji Asów Internetu - online- w  lekcji "W krainie życzliwosci" - w trakcie zajęć mówiliśmy o tym jak ważna jest życzliwość i kierowanie do siebie dobrych słów, zarówno w świecie realnym jak i tym wirtualnym. Mamy nadzieję,że ta lekcja zostanie jak najdłużej w głowach naszych dzieci. Efektem podsumowującym zajecia było stworzenie klasowych Dobralonów - gdzie dzieci umieściły dobre słowa. 

     • „Wiedza pozwala dobrze wybrać” – ścieżki edukacyjne, możliwości wyboru szkoły ponadpodstawowej w powiecie chojnickim.

      11.02.2022

      W dniach 7-8.02.2022r. odbyły się spotkania online dla wszystkich uczniów klas 8 w ramach lekcji doradztwa zawodowego z doradcą zawodowym panią Aliną Urbańską z Szkolnego Ośrodka Kariery przy Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z punktacją w postępowaniu rekrutacyjnym, sposobami przeliczania punktów z punktowanych przedmiotów, możliwościami kształcenia w powiecie chojnickim – typami szkół oraz wiedzą o tym, co mogą dalej zrobić po ukończeniu liceum, technikum czy szkoły branżowej.

      10.02.2022r. z kolei odbyło się spotkanie online dla rodziców uczniów klas 8.  Wcześniej rodzice i uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na temat procedur egzaminu ósmoklasisty.

      Podczas spotkania zostały ponownie przedstawione informacje, które otrzymali uczniowie. Mam nadzieję, że pozwoli to podjąć dyskusje w domach co dalej po szkole podstawowej i mądrze zaplanować każdemu uczniowi taką ścieżkę edukacyjną o jakiej marzy i w której będzie się na 100 procent spełniał. Dziękuję za udział w spotkaniach.

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

      08.02.2022

      Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 8 lutego i jest obchodzony w większości placówek oświatowych w Europie. Od początków pandemii coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami.Badania nad higieną cyfrową, wykazały, że w okresach nauki zdalnej polskie dzieci korzystają z internetu średnio „6 godzin lub więcej” dziennie. Co trzecie z nich poświęca na media tyle samo czasu w tygodniu, jak i w weekendy.

      Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

      Tylko, jak zabrać się za to w zabieganej codzienności pełnej obowiązków?

      Dobrze jest zacząć od wprowadzenia domowych zasad ekranowych. Zapoznaj się z rekomendowanymi limitami konsumpcji mediów w zależności od wieku i sprawdź, na ile już się do nich stosujecie. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny cyfrowej i wyjaśnij rzeczowo, dlaczego ważne jest, by wolny czas wypełniały różnorodne aktywności,w tym: ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

      Określcie wspólnie pory dnia wolne od mediów cyfrowych. Traktuj pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie – wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Dziecko, które wie, że jego zdanie zostało uwzględnione, będzie w większym stopniu przestrzegać wspólnych ustaleń.

      Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące rodzinnych zasad ekranowych można znaleźć w ulotce oraz artykule „Domowa edukacja medialna”.

     • 102. rocznica włączenia Chojnic do Polski

      01.02.2022

      W poniedziałek, 31 stycznia 2022 r., obchodziliśmy 102. rocznicę włączenia Chojnic do Polski. Tego dnia delegacja złożona z uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez władze miejskie. Najpierw złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na ul. 31 stycznia, przy Bramie Człuchowskiej, a następnie udaliśmy się na mszę świętą do pobliskiej Bazyliki Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

      Jakie wydarzenie upamiętniamy 31 stycznia? 

      Gdy w XVII w. przez liczne wojny została zdeptana XVI-wieczna potęga Rzeczpospolitej, naród polski się nie podniósł. Wewnętrzna słabość i podział społeczny, podzielone elity rządzące krajem i niechętne reformom, upadek gospodarczy i wpływ zewnętrznych podmiotów prowadziły do upadku. Polska w 1795 r. przestała istnieć, a na mapy Europy wróciła dopiero w 1918 r. po licznych, ale nieudanych próbach zmiany sytuacji w powstaniu kościuszkowskim (1794), powstaniu listopadowym (1830-1831), powstaniu krakowskim i Wiośnie Ludów (1846-1848), powstaniu styczniowym (1863-1864) i w I wojnie światowej (1914-1918). Najczęściej mówi się o 123 latach niewoli w przypadku państwa, ale dla Chojnic było to ponad 147 lat, gdyż nasze miasto polskie przestało być już w 1772 r., gdy nastąpił pierwszy rozbiór, a wróciło do Ojczyzny ponownie w 1920 r. Wtedy, 31 stycznia 1920 r., pułkownik Stanisław Wrzaliński na czele 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej wjechał do Chojnic i wypowiedział następujące słowa: Przejmuję miasto Chojnice jako cząstkę ziemi polskiej i da Bóg, na wieki nią pozostanie.