• Kto walczy, ten nie przegrywa, choć nie zawsze jest zwycięzcą

      17.12.2021

      Przekonała się o tym Iza Rozenkiewicz z klasy sportowej 8e, która podjęła intelektualną walkę z anglojęzycznymi lekturami detektywistycznymi pt. Murder at Coyote Canyon autorstwa Giny D.B. Clemen oraz The Hound of the Baskervilles napisaną przez Artura Conan Doyle’a. Iza wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym Reading Ignites the Imagination i chociaż test konkursowy nie należał do łatwych, Iza będąca godnym reprezentantem klasy sportowej, zacięcie walczyła o każdy punkt. Pokonała najgroźniejszego przeciwnika – własne obawy przed trudnym wyzwaniem.

      Tak trzymać, Izo!

       

      Aneta Wałdoch

     • Wycieczka do Drzewiny

      13.12.2021

      Uczniowie klasy 1 b i 1 d odwiedziły wioskę św. Mikołaja w Drzewinie. Po wiosce oprowadzał przemiły Elf Pysia. Dzieci ozdabiały bombki, wykonywały stroik świąteczny, mogły podziwiać szopki z klocków Lego oraz pierniczków, zwiedzić fiński namiot Kota, a także obejrzały film pokazujący proces tworzenia bombek. Najważniejszym punktem jednak było spotkanie ze Św. Mikołajem.

      Dla dzieci był to dzień pełen wrażeń !!

     • Mikołajki

      13.12.2021

      6 grudnia jest dniem długo wyczekiwanym przez dzieci. Tego dnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj, który wręczył dzieciom upominki. Uczniowie klasy 1 d tego dnia również przygotowali przepiękne upominki dla swoich rodziców, a także upiekli pierniczki.

     • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

      13.12.2021

       

      O tym czym jest hazard, jakie są jego rodzaje i jak trudnym jest uzależnieniem dowiedzieli się uczniowie z klas: 7b, 7c, 7d, 7e, 7f oraz 8b. W dniach 23 i 24 listopada 2021r. odbyły się spotkania z p. Moniką Matczak, która pracuje w Urzędzie Skarbowym w Człuchowie. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, która ma na celu uświadomić młodym ludziom, że hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie.

     • Kiermasz świąteczny

      13.12.2021

       

      W ten niezwykły, Mikołajkowy Dzień odbył się Kiermasz Świąteczny podczas którego można było zakupić ozdoby przygotowane przez społeczność szkolną. Piękne stroiki, kolorowe ozdoby na choinkę czy ręcznie robione kartki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podczas kiermaszu udało się uzbierać 1258,50 zł. Cała kwota została przeznaczona na chorego Aleksa.

      Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowanie ozdób oraz za włączenie się w akcję!

     • Wycieczka do "Ścierniska"

      13.12.2021

      Klasy 1 a i 1 e spotkały się z Mikołajem w osadzie "Ściernisko". Dzieci szukały prezentu, pisały list do Mikołaja, piekły pierniczki, które później ozdabiały, oglądały i karmiły zwierzęta z zaprzęgu św. Mikołaja. Wspólnie śpiewaliśmy świąteczne piosenki i kolędy oraz bawiliśmy się i tańczyliśmy z Mikołajem i Panią Mikołajową. To był dzień pełen atrakcji.

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

      12.12.2021

      3 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

      Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

      W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

       

      „POMOCNE DŁONIE SĄ PIĘKNE”

       

      Grudzień to wyjątkowy miesiąc – w tym miesiącu pochylamy się nad tematyką dotyczącą praw dziecka. Ale zanim o prawach  znaleźliśmy  chwilę na godzinie wychowawczej i porozmawialiśmy na temat niepełnosprawności, chorób przewlekłych rówieśników.  Szacunek, zrozumienie, empatia – miały stać się przewodnią myślą spotkania/rozmowy na ten ważny społecznie temat.

      Uczniowie klas 1-3 obejrzeli krótki film  - „Duże sprawy w małych głowach”  poruszający problem niepełnosprawności intelektualnej. Zwrócili również uwagę, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej, możemy spotkać się z niepełnosprawnością ruchową,  osobami niewidomymi, niesłyszącymi czy tez borykającymi się z różnymi chorobami przewlekłymi – jak np. cukrzyca. Mogli zajrzeć także do książki dostępnej w naszej szkolnej bibliotece „ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” – w której zawarto wiele przykładów dzieci mierzących się z różnymi niepełnosprawnościami i informacji o tym, jak sobie radzą na co dzień.

      Uczniowie klasa 4-8 – obejrzeli wzruszający film dokumentalny „Zobacz we mnie człowieka” –poruszający problem niepełnosprawności ruchowej

      Uczniowie zastanawiali się jak mogą pomóc i jacy mogą być dla osób z niepełnosprawnościami i wypisali swoje pomysły na dłoniach z papieru  i przykleili je do drzewka „Pomocne dłonie są piękne” , które znajduje się na parterze szkoły.

      Takie społeczne akcje są niesamowicie ważne, ponieważ pokazują naszym uczniom, że mimo różnic, każdy z nas przed wszystkim jest człowiekiem i każdemu z nas zależy na szacunku, empatii i równości.

     • Sukces „trzech wspaniałych”

      01.12.2021

      „Trzech wspaniałych” czytelników literatury anglojęzycznej: Milena Hope, Marcel Lemańczyk oraz Mikołaj Pałubicki (uczniowie klasy 7b) przeszło do kolejnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego The Bookers - Reading Adventure, który miał miejsce w naszej szkole w czwartek 25 listopada. Przygotowania nie należały do łatwych ponieważ w dwa tygodnie należało przeczytać 40 stron w języku angielskim. Zwycięzcy poznali fabułę dramatu Williama Shakespeare’a pt. ”King Lear” oraz noweli science-fiction Isaak’a Asimov’a pt. ”I, robot”.

      Gratulacje i powodzenia w kolejnych szrankach.

     • „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”

      28.11.2021

      26 listopada w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach odbyła się promocja publikacji albumowej „Rybolągi i niebojeże. Wyobraźnia dziecka”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach.Autorką publikacji jest pedagog sztuk wizualnych, nauczycielka naszej szkoły, Violetta Klugowska.W albumie znajdują się licznie obrazy naszych uczniów, w wieku od 7 do 14 lat.

      „….Niniejsza publikacja wskazuje sposoby rozwijania w dzieciach wyjątkowych umiejętności będących jednymi z kompetencji przyszłości. Jest poradnikiem dla nowoczesnego nauczyciela, który buduje potencjał uczniów, ich kreatywność oraz innowacyjne myślenie.” -Anita Przybyszewska Pietrasiak, doradca metodyczny plastyki CKU TODMi DNw Toruniu

      Promocji towarzyszyła wystawa wybranych prac plastycznych naszych uzdolnionych uczniów. Emilia Grabowska z klasy VII uświetniła spotkanie występem muzycznym. Zagrała na flecie „Taniec klaunów”,kompozycję Ernesto Kohlera.

      Wszystkim dzieciom, autorom prac gratulujemy i żywimy nadzieję, że nie przestaną malować.

      Album jest finałem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Burmistrza dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

      https://wydawnictwonaprzyklad.pl/ksi%C4%85%C5%BCki

      fot.A.Knitter

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

      28.11.2021

      21 listopada 2021 roku obchodzimy

       „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”.

       

      HASŁO W TYM ROKU SZKOLNYM – DZIEŃ ŻYCZLIWYCH – DNIEM SZCZĘŚLIWYCH.


      Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta, pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

              Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka zaczęliśmy od akcji „Cukierek z pozytywną myślą” – przy wejściu do szkoły w poniedziałek 22.11.2021r. uczniowie mogli się poczęstować takim i rozpocząć dzień od myślenia czym jest życzliwość.

      W klasach uczniowie wypracowywali wspólnie z wychowawcami hasła promujące życzliwość, które zostały zawieszone na drzwiach klas. W świetlicy szkolnej powstało „Słoneczko życzliwych słów i pozdrowień”.

      Mamy nadzieję, że promowanie życzliwości w naszej szkole przyczyni się do dbania o dobre relacje z kolegami/koleżankami i nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły. Miłe słowa, gesty mogą wracać do nas jak „odbijane piłki” i sprawić, że dzięki nim ludzie będą mieli lepsze humory i samopoczucie. Dziękuję Wszystkim za włączenie się do akcji.

     • „Wyczytany” sukces Kaszubów z Siódemki

      24.11.2021

       

      Jesteśmy ogromnie dumni z kolejnego sukcesu uczniów uczących się języka kaszubskiego. Dnia 24 listopada w Swornychgaciach odbył się  Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Mésterbëlnégòczëtaniô”w języku kaszubskim. Dwie uczennice z klasy 2b : Elena Musolf oraz Martyna Hoppe świetnie przeczytały fragmenty wierszy Ewy Warmowskiej. Martynka zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 1-3 i tym samym zapewniła sobie udział w regionalnym etapie tego konkursu w Wejherowie, który odbędzie się 10 grudnia .

       Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !

     • Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

      24.11.2021

      W dniu 19 listopada 2021 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie rozstrzygnięto pierwszy etap XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej odbywającego się w tym roku pod hasłem Inwazyjne gatunki obce. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II i III szkół podstawowych z powiatu chojnickiego. Był to etap plastyczny. Jury składające się z pracowników Parku Narodowego „Bory Tucholskie” postanowiło nagrodzić: 
      -  Oliwię Arndt z kl. II d, której opiekunem jest pani Dorota Pestka.
      W związku z tym do drugiego etapu XX Konkursu Wiedzy Przyrodniczej zakwalifikowała się drużyna z klasy 2 d z naszej szkoły. II etap konkursu odbędzie się 8 grudnia 2021 r.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas drugiego etapu! 
       

     • Warsztaty dla Aleksa

      22.11.2021

      18 listopada odbyły się w szkole warsztaty plastyczne, podczas których aktywni rodzice  wraz ze swoimi dziećmi szyli z kolorowego filcu ozdoby świąteczne. Spotkanie służyło integracji środowiska rodzinnego ze szkołą. Było okazją do wspólnej pracy i wprowadzenia w nastrój przedświąteczny, który otwiera serca dla ludzi znajdujących się w potrzebie. Wszystkie wytwory: serduszka, gwiazdki, choinki,  powstałe podczas warsztatów zostaną przekazane na szkolny kiermasz,  z którego dochód zostanie przekazany dla Aleksa walczącego z SMA.

      Szczególne podziękowania składamy Pani Teresie Rocławskiej, która przekazała na kiermasz zbiór ozdób wykonanych poza warsztatami.

      Dziękujemy Wszystkim obecnych, dzieciom, mamom, babciom i dziadkom, którzy przyłączyli się do naszej szkolnej akcji.

     • MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W AKCJI !!!

      21.11.2021

       

      Drodzy uczniowie od października tego roku reaktywował się Mały Samorząd klas I-III. Jest to świetna inicjatywa ponieważ energia i zapał do działania jest tutaj wśród uczniów ogromny. Już w tak krótkim czasie udało nam się przeprowadzić świetne akcje tj.:

      1. 5.12021r. DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      Tego dnia wszyscy uczniowie przebrali się za bohaterów bajek dla dzieci. Efekt był wspaniały, kiedy to kolorowe postacie mijaliśmy na korytarzach. Dodatkowo każda klasa musiała zaśpiewać piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa. Na koniec wybrana osoba z klasy miała okazję przystąpić do konkursu o znajomości bohaterów z bajek. To był naprawdę wspaniały dzień!!!

      1. 10.11.2021r. DLA ALEKSA KUPUJCIE SŁODKOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Ta akcja przeszła Nasz najśmielsze oczekiwania. Wybrani uczniowie z klasy upiekli babeczki, ciasteczka udekorowane barwami biało-czerwonymi. Słodkości były sprzedawane na przerwach a dochód został przeznaczony na leczenie małego Aleksa.

       

      1. 10.11.2021r. OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Zadanie dla klas polegało na ubraniu się w barwy narodowe czyli biało-czerwone. Dodatkowo klasa miała zrobić sobie zdjęcie z kartami tworząc dużą flagę Polski. Tutaj również wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania.

       

      Mamy już w planach kolejne akcje, które z pewnością też świetnie wypadną!!!!

     • Warsztaty edukacyjne 2d

      21.11.2021

      19 listopada br. klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w siedzibie edukacyjnej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. Tematyka zajęć dotyczyła opakowań wielokrotnego użytku. Podczas zajęć uczniowie poznali historię opakowań, rolę jaką pełniły dawniej i dziś. Klasa dowiedziała się również jak ważnym aspektem dla ochrony środowiska jest używanie torb wielorazowego użytku zamiast jednorazowych. W czasie warsztatów każdy uczeń ozdobił bawełnianą torbę i wykonał na niej rysunek według własnego pomysłu. 

     • Warsztaty "Papier czerpany"

      21.11.2021

      Klasa 3 d 16.11.2021 r. uczestniczyła w warsztatach plastycznych pt. Papier czerpany w centrum edukacyjnym PNBT w Chocińskim Młynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzieli się dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznali cały proces powstawania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie zrobił kartkę papieru z makulatury w różnym kształcie, którą ozdobił i zabrał ze sobą.

      To były fascynujące warsztaty!

     • Zebrania z rodzicami

      18.11.2021

      Zebrania z rodzicami odbędą się 2.12 ( czwartek) online według poniższego harmonogramu.

       

      Harmonogram spotkań:

      16.30- spotkanie z wychowawcą online dla klas:1d,1e,3a, 3d, 3e, 4d, 4e, 5a, 5b, 5d, 7c, 7d, 7e, 7f, 8a, 8b, 8c, 8d, 8e.

       

      17.15- spotkanie z wychowawcą online dla klas: oddziały przedszkolne, 1a, 1b, 1c, 2b, 2c, 2d, 3b, 3c, 4a, 4b, 4c, 5c, 6a, 6b, 7a, 7b.