• Konkurs Logicznego Myślenia

      10.03.2022

      Dnia 4 marca br. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas I-III. Konkurs polegał na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na 26 pytań testowych,  które wymagały rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów. Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwiła uczniom trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko w matematyce, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania problemów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu z nadzieją na wyróżnienia wśród naszych uczniów.

     • Drzwi Otwarte w naszej szkole

      06.03.2022

      Dnia 4 marca br. odwiedzili  nas przyszli pierwszoklasiści wraz z rodzicami.  Każde dziecko na powitanie otrzymało kolorowy balonik. Zebranych serdecznie przywitała Pani Dyrektor Aleksandra Mroczkowska słowami naszego patrona, Jana Karnowskiego:,, Wychowanie młodego Pomorzanina powinno zataczać trzy kręgi: poznanie rzeczy własnych pomorskich, ogólnopolskich i ogólnoludzkich.”         

      Następnie Pani Dyrektor omówiła zasady rekrutacji do klasy pierwszej, m.in. jaką dokumentację należy przygotować, aby była kompletna.  Po spotkaniu można było  od razu pobrać  wniosek od pań przy stoisku . Pani Dyrektor również poinformowała zebranych, że planuje się utworzenie klasy sportowej, klasy z językiem kaszubskim oraz klas ogólnych. Poznaliśmy też przyszłych wychowawców klas pierwszych: panią Sylwię Osińską, panią Marię Kaźmierczak, panią Kingę Dalke, panią Romę Cajtel, panią Monikę Mankiewicz  oraz panią Katarzynę Knitter.

      Później przyszli uczniowie udali się na zwiedzanie szkoły .

      Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

     • Zdrowa 7

      03.03.2022

      Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w marcowej odsłonie projektu Zdrowa 7. W tym miesiącu będą królować chrupiące i pachnące - domowe bułeczki oraz chleb! Zachęcamy do podzielenia się przepisami i zdjęciami pysznych wypieków.zdrowa7@sp7chojnice.plPamiętajcie o podaniu źródła, jeśli korzystacie z przepisów innych niż własne.

     • Kreatywne półkolonie na drugim turnusie.

      03.03.2022

       

      Uczniowie klas I-IV spędzili 5 dni na  wspólnych zabawach i pracach. Czas na półkolonii tak szybko nam upłynął, że nawet nie zorientowaliśmy się, że to już koniec. Zajęcia zorganizowane przez Panią Sylwię Osowską i Karolinę Tyborską tak się spodobały dzieciom, że nie potrafiły wskazać, które były najlepsze. Najczęściej odpowiadały, że wszystkie. A co się mieściło pod słowem wszystkie. Otóż  zabawy integracyjne, zajęcia sportowe, plastyczne, wycieczka do Chocińskiego Młyna na zajęcia przyrodnicze, wyjazd na basen i wyjście do kina na film „Sing 2”. Na zajęciach plastycznych dzieci pomalowały świeczniki z gipsu. Nie zabrakło również pogoni za bańkami mydlanymi, które wzbijały się wysoko w niebo oraz zabaw z chustą animacyjną. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za wspólnie spędzony czas i zaangażowanie na zajęciach, a Paniom za czuwanie nad  bezpiecznym i kreatywnym wypoczynkiem dzieci. 

                                                                                                                   Ewelin Niechwiadowicz 

     • Uwaga! Akcja! Siódemka dla Ukrainy!

      01.03.2022

      Zwracamy się z prośbą do Społeczności Szkolnej o przyłączenie się do akcji "Pomoc Ukrainie". 

      W piątek (4.03) w trakcie lekcji oraz podczas Drzwi Otwartych będzie zbiórka datków do puszki.

      Do piątku (4.03) do godz. 17:00 w sali 108 można zostawić dary.

       

      Zbieramy następujące rzeczy:

       

      Środki medyczne:

      - opatrunki,

      - opaski uciskowe,

      - pastry,

      - bandaże,

      - środki odkażające,

      - apteczki,

      - folie termiczne

       

      Środki pierwszej pomocy:

      - śpiwory, koce, kołdry,

      - karimaty,

      - termosy,

      -latarki,

      - akumulatorki, power  banki,

      - pampersy, pieluchy jednorazowe,

      - baterie

       

      Żywność:

      - suche jedzenie (o długim terminie ważności) np. makarony, ryż,

      - puszki,

      - batony energetyczne,

      - mleko w proszku dla dzieci

       

      Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji. Pamiętajmy dobro zawsze wraca.

       

     • Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie 3 b

      15.02.2022

      8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji nasza klasa uczestniczyła w pogadance z panią pedagog, podczas której dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z Internetu i jakie zagrożenia można w nim spotkać.

      Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu wzięliśmy także  udział w Konferencji Asów Internetu - online- w  lekcji "W krainie życzliwosci" - w trakcie zajęć mówiliśmy o tym jak ważna jest życzliwość i kierowanie do siebie dobrych słów, zarówno w świecie realnym jak i tym wirtualnym. Mamy nadzieję,że ta lekcja zostanie jak najdłużej w głowach naszych dzieci. Efektem podsumowującym zajecia było stworzenie klasowych Dobralonów - gdzie dzieci umieściły dobre słowa. 

     • „Wiedza pozwala dobrze wybrać” – ścieżki edukacyjne, możliwości wyboru szkoły ponadpodstawowej w powiecie chojnickim.

      11.02.2022

      W dniach 7-8.02.2022r. odbyły się spotkania online dla wszystkich uczniów klas 8 w ramach lekcji doradztwa zawodowego z doradcą zawodowym panią Aliną Urbańską z Szkolnego Ośrodka Kariery przy Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z punktacją w postępowaniu rekrutacyjnym, sposobami przeliczania punktów z punktowanych przedmiotów, możliwościami kształcenia w powiecie chojnickim – typami szkół oraz wiedzą o tym, co mogą dalej zrobić po ukończeniu liceum, technikum czy szkoły branżowej.

      10.02.2022r. z kolei odbyło się spotkanie online dla rodziców uczniów klas 8.  Wcześniej rodzice i uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na temat procedur egzaminu ósmoklasisty.

      Podczas spotkania zostały ponownie przedstawione informacje, które otrzymali uczniowie. Mam nadzieję, że pozwoli to podjąć dyskusje w domach co dalej po szkole podstawowej i mądrze zaplanować każdemu uczniowi taką ścieżkę edukacyjną o jakiej marzy i w której będzie się na 100 procent spełniał. Dziękuję za udział w spotkaniach.

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

      08.02.2022

      Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 8 lutego i jest obchodzony w większości placówek oświatowych w Europie. Od początków pandemii coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami.Badania nad higieną cyfrową, wykazały, że w okresach nauki zdalnej polskie dzieci korzystają z internetu średnio „6 godzin lub więcej” dziennie. Co trzecie z nich poświęca na media tyle samo czasu w tygodniu, jak i w weekendy.

      Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

      Tylko, jak zabrać się za to w zabieganej codzienności pełnej obowiązków?

      Dobrze jest zacząć od wprowadzenia domowych zasad ekranowych. Zapoznaj się z rekomendowanymi limitami konsumpcji mediów w zależności od wieku i sprawdź, na ile już się do nich stosujecie. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny cyfrowej i wyjaśnij rzeczowo, dlaczego ważne jest, by wolny czas wypełniały różnorodne aktywności,w tym: ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

      Określcie wspólnie pory dnia wolne od mediów cyfrowych. Traktuj pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie – wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Dziecko, które wie, że jego zdanie zostało uwzględnione, będzie w większym stopniu przestrzegać wspólnych ustaleń.

      Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące rodzinnych zasad ekranowych można znaleźć w ulotce oraz artykule „Domowa edukacja medialna”.

     • 102. rocznica włączenia Chojnic do Polski

      01.02.2022

      W poniedziałek, 31 stycznia 2022 r., obchodziliśmy 102. rocznicę włączenia Chojnic do Polski. Tego dnia delegacja złożona z uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez władze miejskie. Najpierw złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na ul. 31 stycznia, przy Bramie Człuchowskiej, a następnie udaliśmy się na mszę świętą do pobliskiej Bazyliki Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

      Jakie wydarzenie upamiętniamy 31 stycznia? 

      Gdy w XVII w. przez liczne wojny została zdeptana XVI-wieczna potęga Rzeczpospolitej, naród polski się nie podniósł. Wewnętrzna słabość i podział społeczny, podzielone elity rządzące krajem i niechętne reformom, upadek gospodarczy i wpływ zewnętrznych podmiotów prowadziły do upadku. Polska w 1795 r. przestała istnieć, a na mapy Europy wróciła dopiero w 1918 r. po licznych, ale nieudanych próbach zmiany sytuacji w powstaniu kościuszkowskim (1794), powstaniu listopadowym (1830-1831), powstaniu krakowskim i Wiośnie Ludów (1846-1848), powstaniu styczniowym (1863-1864) i w I wojnie światowej (1914-1918). Najczęściej mówi się o 123 latach niewoli w przypadku państwa, ale dla Chojnic było to ponad 147 lat, gdyż nasze miasto polskie przestało być już w 1772 r., gdy nastąpił pierwszy rozbiór, a wróciło do Ojczyzny ponownie w 1920 r. Wtedy, 31 stycznia 1920 r., pułkownik Stanisław Wrzaliński na czele 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej wjechał do Chojnic i wypowiedział następujące słowa: Przejmuję miasto Chojnice jako cząstkę ziemi polskiej i da Bóg, na wieki nią pozostanie.

     • Wnuczek Nikodem z nagrodą!

      24.01.2022

      Uczeń klasy 3d Nikodem Trzebiński został wyróżniony w  konkursie plastycznym "Babcia i Dziadek- moi bohaterowie" organizowanym przez Chojnickie Centrum Kultury z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      Na konkurs wpłynęło aż 307 prac plastycznych. Jury oceniło wysoki poziom prezentowanych prac, pomysłowość oraz ciekawe i twórcze wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Projekt „Zdrowa 7” – „Ciepłe i sycące dania rozgrzewające”

      24.01.2022

      Styczeń to miesiąc, w którym rozpoczynamy realizację naszych celów, planów czy też całkiem nowych przedsięwzięć. Jeśli spędzacie choć odrobinę wolnego czasu w kuchni, może podejmiecie wyzwanie i podzielicie się swoim ulubionym przepisem (+zdjęciem pracy) na coś wyjątkowego, co zagości u was w tym miesiącu na stole. My jako propozycję przesyłamy linki do pysznej pieczonej fety autorstwa Rozkosznego -https://www.rozkoszny.pl/pieczona-feta-z-miodem-i-sezamem/, czy też niesamowitej foccacii z Jadłonomi –https://www.jadlonomia.com/przepisy/focaccia-rewolucyjna/ - niech te przepisy staną się inspiracją oraz motywacją do spotkań z najbliższymi przy stole.

       

      Czekamy niecierpliwie na Wasze propozycje: zdrowa7@sp7chojnice.pl

       

      Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z przepisu nie swojego autorstwa , podajemy autora oraz zamieszczamy swoje dane.

     • Z wizytą w Ratuszu

      24.01.2022

       

      19 stycznia 2022r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią w ramach realizacji innowacji „Chojnice – maja mała ojczyzna” wybrali się na wycieczkę do  chojnickiego Ratusza, celem poznania, co kryje wewnątrz piękny, zabytkowy budynek. Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie dzięki ciekawemu opowiadaniu jednego z pracowników Ratusza, Panu Przemysławowi. Przybliżył całą historię tego obiektu, jego funkcji dawniej i obecnie, a co najważniejsze dzieci mogły zobaczyć niemalże każdy zakątek budynku. Ponadto odwiedzili biuro p. Burmistrza, Wiceburmistrza, piękną salę konferencyjną, poznali symbolikę zwierząt na elewacji budynku i inne ciekawostki.

      Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem i niektórzy zapewniali , że będą chcieli w przyszłości zasiadać na pięknych krzesłach w sali konferencyjnej i podejmować same dobre decyzje dla miasta. 

     • Spotkanie noworoczne

      23.01.2022

      Opłatek chleb miłości, przyjaźni, pojednania. W dniu wigilii rodziny dzieląc się tym chlebem, zapominają o trudnych, przykrych wydarzeniach i napełniają swoje serca pokojem i radością. Jednak to tylko od nas samych zależy czy to będzie tylko jeden dzień, czy jednak będziemy te wartości pielęgnować przez 365 dni w roku. Właśnie to przesłanie przekazali uczestnicy  projektu spotkania noworocznego „Spadł śnieg opłatek miłości” swoim kolegom i koleżankom w dniu 18 stycznia 2022 roku. Udział w projekcie wzięli uczniowie klasy 8a, 8c, 8d, 7a, 7b, 7d, 6a, 6b, 4b, 3b,3c, 1b a opiekunami projektu była pani Barbara Piekarska i Ewelina Niechwiadowicz 

     • Sukcesy uczniów Siódemki

      23.01.2022

      Jest nam niezmiernie miło poinformować o sukcesach naszych uczniów w eliminacjach I i II etapu konkursów chemicznych. Antoni Peno z klasy 8d zakwalifikował się do III etapu  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Antoni Peno i Dominik Jażdżewski z 8c awansowali do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz do III etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej. Na drugim etapie Pomorskiej Ligi Zadaniowej reprezetował nas również Igor Stefankiewicz z klasy 8d.Serdecznie gratulujemy chłopakom. Życzymy Wam wytrwałości w przygotowywaniach do finałowych etapów i trzymamy za Was kciuki.

     • "Bliskie spotkanie z wilkiem" klasy 2c

      18.01.2022

      14 stycznia klasa 2c wybrała się do PNBT na "Bliskie spotkanie z wilkiem". Uczniowie dowiedzieli się do jakiej gromady i rodziny należą wilki. Zdziwili się kiedy usłyszeli, że wilk od nosa do ogona ma aż do 200cm oraz jego umaszczenie może być w kolorze rudym. Dzieci wypowiadały się na temat różnicy pomiędzy psem a wilkiem. Zauważyli cechy charakterystyczne takie jak: zawsze sterczące uszy, jasne policzki,długie kończyny czy wąska klatka piersiowa. Omówili także tropy tego ciekawego ssaka oraz mieli okazję zobaczyć jego czaszkę oraz kły. Zajecia zakończyły się pracą plastyczno-techniczną.

     • Olimpusek

      16.01.2022

      Dnia 12 stycznia br. 70 uczniów klas 1-3 wzięło udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek sesji zimowej. Uczniowie rozwiązywali test (sprawdzian zintegrowany) polegający na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. 

      13 stycznia br. uczniowie uczestniczyli w Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego, który pozwolił uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. 

      Z niecierpliwością czekamy na wyniki! Z nadzieją na sukcesy naszych uczniów!