• Z wizytą w Ratuszu

            24.01.2022

             

            19 stycznia 2022r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią w ramach realizacji innowacji „Chojnice – maja mała ojczyzna” wybrali się na wycieczkę do  chojnickiego Ratusza, celem poznania, co kryje wewnątrz piękny, zabytkowy budynek. Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie dzięki ciekawemu opowiadaniu jednego z pracowników Ratusza, Panu Przemysławowi. Przybliżył całą historię tego obiektu, jego funkcji dawniej i obecnie, a co najważniejsze dzieci mogły zobaczyć niemalże każdy zakątek budynku. Ponadto odwiedzili biuro p. Burmistrza, Wiceburmistrza, piękną salę konferencyjną, poznali symbolikę zwierząt na elewacji budynku i inne ciekawostki.

            Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem i niektórzy zapewniali , że będą chcieli w przyszłości zasiadać na pięknych krzesłach w sali konferencyjnej i podejmować same dobre decyzje dla miasta. 

          • Spotkanie noworoczne

            23.01.2022

            Opłatek chleb miłości, przyjaźni, pojednania. W dniu wigilii rodziny dzieląc się tym chlebem, zapominają o trudnych, przykrych wydarzeniach i napełniają swoje serca pokojem i radością. Jednak to tylko od nas samych zależy czy to będzie tylko jeden dzień, czy jednak będziemy te wartości pielęgnować przez 365 dni w roku. Właśnie to przesłanie przekazali uczestnicy  projektu spotkania noworocznego „Spadł śnieg opłatek miłości” swoim kolegom i koleżankom w dniu 18 stycznia 2022 roku. Udział w projekcie wzięli uczniowie klasy 8a, 8c, 8d, 7a, 7b, 7d, 6a, 6b, 4b, 3b,3c, 1b a opiekunami projektu była pani Barbara Piekarska i Ewelina Niechwiadowicz 

          • Sukcesy uczniów Siódemki

            23.01.2022

            Jest nam niezmiernie miło poinformować o sukcesach naszych uczniów w eliminacjach I i II etapu konkursów chemicznych. Antoni Peno z klasy 8d zakwalifikował się do III etapu  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Antoni Peno i Dominik Jażdżewski z 8c awansowali do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz do III etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej. Na drugim etapie Pomorskiej Ligi Zadaniowej reprezetował nas również Igor Stefankiewicz z klasy 8d.Serdecznie gratulujemy chłopakom. Życzymy Wam wytrwałości w przygotowywaniach do finałowych etapów i trzymamy za Was kciuki.

          • "Bliskie spotkanie z wilkiem" klasy 2c

            18.01.2022

            14 stycznia klasa 2c wybrała się do PNBT na "Bliskie spotkanie z wilkiem". Uczniowie dowiedzieli się do jakiej gromady i rodziny należą wilki. Zdziwili się kiedy usłyszeli, że wilk od nosa do ogona ma aż do 200cm oraz jego umaszczenie może być w kolorze rudym. Dzieci wypowiadały się na temat różnicy pomiędzy psem a wilkiem. Zauważyli cechy charakterystyczne takie jak: zawsze sterczące uszy, jasne policzki,długie kończyny czy wąska klatka piersiowa. Omówili także tropy tego ciekawego ssaka oraz mieli okazję zobaczyć jego czaszkę oraz kły. Zajecia zakończyły się pracą plastyczno-techniczną.

          • Olimpusek

            16.01.2022

            Dnia 12 stycznia br. 70 uczniów klas 1-3 wzięło udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek sesji zimowej. Uczniowie rozwiązywali test (sprawdzian zintegrowany) polegający na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. 

            13 stycznia br. uczniowie uczestniczyli w Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego, który pozwolił uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. 

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki! Z nadzieją na sukcesy naszych uczniów!

          • Wycieczka klasy 4 a

            16.01.2022

            12.01.2022 r. uczniowie klasy 4a naszej szkoły wybrali się korzystając ze środków komunikacji publicznej do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach, gdzie wzięli udział w warsztatach wypieku chleba „Sworzyńskiego”. Jest to jedna z propozycji, którą WDK ma w swojej stałej ofercie. Na zajęciach instruktorzy prowadzący zajęcia zdradzili nam recepturę wypieku chleba, którą ongiś stosowano na obszarze południowych Kaszub. W trakcie zajęć dzieci miały również możliwość wysłuchania prelekcji na temat tradycji wypieku oraz szacunku, jakim należy darzyć chleb. Po wstawieniu samodzielnie przygotowanych chlebów do pieca, cała klasa wybrała się na niedługi spacer po miejscowości. Podczas spaceru uczniowie mogli zobaczyć m.in. jezioro Karsińskie, rzekę Brdę i przejść przez tamtejszy sławny „Kozi mostek”. Po spacerze zwiedziliśmy również Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Na zakończenie warsztatów, oprócz pieczywa, każdy z uczestników otrzymał certyfikat „Małego Piekarza” wraz z przepisem, który z pewnością wykorzystamy  w naszych domowych wypiekach.

          • Jasełka po kaszubsku

            02.01.2022

            Uczniowie klasy 1b uczący się języka kaszubskiego przedstawili historię Bożego Narodzenia po kaszubsku. Dzieci świetnie wcielili się w odgrywane role , wspaniale mówili i śpiewali po kaszubsku. Barwne stroje, piękna scenografia, muzyka sprawiły, że wszyscy odbiorcy tego przedstawienia w pełni poczuli klimat świąteczny.

          • Koncert kolęd

            19.12.2021

            Czas świąteczny to czas kolędowania. Aby tradycji stało się zadość uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach po raz kolejny zagościli na chojnickim rynku, wesoło śpiewając. Mimo mroźnej, zimowej aury atmosfera była ciepła i radosna, a zgromadzona publiczność nie mogła się oprzeć świątecznemu podśpiewywaniu.

             

            Rafał Lew-Kiedrowski

          • "Siódemka łączy pokolenia" na Jarmarku Bożonarodzeniowym

            17.12.2021

            12 grudnia na chojnickim rynku odbył się koncert pt. „Siódemka łączy pokolenia”. Tym razem szkolna społeczność pospieszyła na pomoc Aleksowi. Jak przystało na bożonarodzeniowy jarmark, w repertuarze znalazły się piosenki zimowe i świąteczne.

            Pani Joanna Radomska i Alicja Radomska - mama z córką wykonały piosenkę pt. „Rockin around the Christmas Tree”. Kinga Dahlke – nauczyciel SP nr 7 ze swoją uczennicą Rozalią Bukowską zaśpiewały utwór „Przekażcie sobie znak pokoju”. Pani Ewa Kwiatkowska przypomniała przebój Skaldów „Z kopyta kulig rwie” a na bis – „Konika na biegunach” – piosenkę, której brawurowe wykonanie pamiętamy z pierwszej edycji festiwalu. W chórku śpiewały Alicja Radomska, Klara Zientkowska oraz Rozalia Bukowska. Koncert przygotowała pani Sylwia Osińska.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertu!

             

            Sylwia Osińska

          • Kto walczy, ten nie przegrywa, choć nie zawsze jest zwycięzcą

            17.12.2021

            Przekonała się o tym Iza Rozenkiewicz z klasy sportowej 8e, która podjęła intelektualną walkę z anglojęzycznymi lekturami detektywistycznymi pt. Murder at Coyote Canyon autorstwa Giny D.B. Clemen oraz The Hound of the Baskervilles napisaną przez Artura Conan Doyle’a. Iza wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym Reading Ignites the Imagination i chociaż test konkursowy nie należał do łatwych, Iza będąca godnym reprezentantem klasy sportowej, zacięcie walczyła o każdy punkt. Pokonała najgroźniejszego przeciwnika – własne obawy przed trudnym wyzwaniem.

            Tak trzymać, Izo!

             

            Aneta Wałdoch

          • Wycieczka do Drzewiny

            13.12.2021

            Uczniowie klasy 1 b i 1 d odwiedziły wioskę św. Mikołaja w Drzewinie. Po wiosce oprowadzał przemiły Elf Pysia. Dzieci ozdabiały bombki, wykonywały stroik świąteczny, mogły podziwiać szopki z klocków Lego oraz pierniczków, zwiedzić fiński namiot Kota, a także obejrzały film pokazujący proces tworzenia bombek. Najważniejszym punktem jednak było spotkanie ze Św. Mikołajem.

            Dla dzieci był to dzień pełen wrażeń !!

          • Mikołajki

            13.12.2021

            6 grudnia jest dniem długo wyczekiwanym przez dzieci. Tego dnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj, który wręczył dzieciom upominki. Uczniowie klasy 1 d tego dnia również przygotowali przepiękne upominki dla swoich rodziców, a także upiekli pierniczki.

          • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

            13.12.2021

             

            O tym czym jest hazard, jakie są jego rodzaje i jak trudnym jest uzależnieniem dowiedzieli się uczniowie z klas: 7b, 7c, 7d, 7e, 7f oraz 8b. W dniach 23 i 24 listopada 2021r. odbyły się spotkania z p. Moniką Matczak, która pracuje w Urzędzie Skarbowym w Człuchowie. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, która ma na celu uświadomić młodym ludziom, że hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie.

          • Kiermasz świąteczny

            13.12.2021

             

            W ten niezwykły, Mikołajkowy Dzień odbył się Kiermasz Świąteczny podczas którego można było zakupić ozdoby przygotowane przez społeczność szkolną. Piękne stroiki, kolorowe ozdoby na choinkę czy ręcznie robione kartki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podczas kiermaszu udało się uzbierać 1258,50 zł. Cała kwota została przeznaczona na chorego Aleksa.

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowanie ozdób oraz za włączenie się w akcję!

          • Wycieczka do "Ścierniska"

            13.12.2021

            Klasy 1 a i 1 e spotkały się z Mikołajem w osadzie "Ściernisko". Dzieci szukały prezentu, pisały list do Mikołaja, piekły pierniczki, które później ozdabiały, oglądały i karmiły zwierzęta z zaprzęgu św. Mikołaja. Wspólnie śpiewaliśmy świąteczne piosenki i kolędy oraz bawiliśmy się i tańczyliśmy z Mikołajem i Panią Mikołajową. To był dzień pełen atrakcji.

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

            12.12.2021

            3 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

            3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

            Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

            W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

             

            „POMOCNE DŁONIE SĄ PIĘKNE”

             

            Grudzień to wyjątkowy miesiąc – w tym miesiącu pochylamy się nad tematyką dotyczącą praw dziecka. Ale zanim o prawach  znaleźliśmy  chwilę na godzinie wychowawczej i porozmawialiśmy na temat niepełnosprawności, chorób przewlekłych rówieśników.  Szacunek, zrozumienie, empatia – miały stać się przewodnią myślą spotkania/rozmowy na ten ważny społecznie temat.

            Uczniowie klas 1-3 obejrzeli krótki film  - „Duże sprawy w małych głowach”  poruszający problem niepełnosprawności intelektualnej. Zwrócili również uwagę, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej, możemy spotkać się z niepełnosprawnością ruchową,  osobami niewidomymi, niesłyszącymi czy tez borykającymi się z różnymi chorobami przewlekłymi – jak np. cukrzyca. Mogli zajrzeć także do książki dostępnej w naszej szkolnej bibliotece „ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” – w której zawarto wiele przykładów dzieci mierzących się z różnymi niepełnosprawnościami i informacji o tym, jak sobie radzą na co dzień.

            Uczniowie klasa 4-8 – obejrzeli wzruszający film dokumentalny „Zobacz we mnie człowieka” –poruszający problem niepełnosprawności ruchowej

            Uczniowie zastanawiali się jak mogą pomóc i jacy mogą być dla osób z niepełnosprawnościami i wypisali swoje pomysły na dłoniach z papieru  i przykleili je do drzewka „Pomocne dłonie są piękne” , które znajduje się na parterze szkoły.

            Takie społeczne akcje są niesamowicie ważne, ponieważ pokazują naszym uczniom, że mimo różnic, każdy z nas przed wszystkim jest człowiekiem i każdemu z nas zależy na szacunku, empatii i równości.