• Promocja książki V. Klugowskiej "Sztuka czarno-biała"

      04.12.2022

      Zapraszamy na promocję nowej książki "Sztuka czarno-biała. Grafika dziecka" Violetty Klugowskiej, nauczycielki sztuki. Książka wydana przez toruńską oficynę wydawniczą Na przykład, jest efektem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Burmistrza miasta Chojnice dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieki nad zabytkami. To niezbędnik dla nauczycieli plastyki, edukatorów sztuki, którzy szukają inspiracji do pracy twórczej z dziećmi w zakresie grafiki warsztatowej. W książce znajduje się wiele cennych informacji o historii grafiki, najważniejszych technikach, które z powodzeniem można wdrożyć na warsztatach i zajęciach dla mniej i bardziej zaawansowanych, młodych artystów. Uzupełnieniem treści jest bogaty katalog przykładów dzieł małych twórców - adeptów grafiki artystycznej uczniów naszej szkoły.

      Spotkanie promocyjne odbędzie się 9 grudnia o godzinie 17.00 w podziemiach kościoła gimnazjalnego.

     • Sukcesy uczniów Siódemki w eliminacjach konkursów chemiczno – fizycznych

      04.12.2022

      Serdecznie gratulujemy naszym młodym naukowcom sukcesów w eliminacjach konkursów o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim.

      Krzysztof Jażdżewski kl. 8f

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Chemii
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Fizyki

      Jakub Radomski kl. 8f

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)
      • Pomorska Liga Zadaniowa z Chemii

      Zuzanna Chamier Cieminska kl. 8e

      Awans do II etapu:

      • Wojewódzki Konkurs Chemiczny (kuratoryjny)

      Zuzanna Podgórska kl. 8e

      Awans do II etapu:

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

      Bianka Jażdżewska kl. 8f

      Wyróżnienie na II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Wpływie Energetyki na Środowisko – Z Energią dla Klimatu

      Trzymamy za Was kciuki w kolejnych etapach. POWODZENIA ;)

      Jażdżewska Daria

     • Kiermasz świąteczny

      04.12.2022

      W dniu 1 grudnia, podczas zebrań z rodzicami odbył się kiermasz świąteczny, który małymi krokami wprowadził nas w atmosferę świąt. Kartki świąteczne, ręcznie robione dekoracje, ozdoby choinkowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród rodziców, nauczycieli i obsługi szkoły. Podczas kiermaszu udało się zebrać 1380,90 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na aranżację przestrzeni szkolnej dla uczniów.

      Wszystkim zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy.

       

      Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki

     • Warsztaty PNBT

      29.11.2022

      16 listopada uczniowie klasy 3c wzięli udział w warsztatach pt. "Jak świąt przyrody przygotowuje się do zimy" zorganizowanych przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zabawie ruchowej, która miała na celu uświadomienie ich jak trudno jest zwierzętom znaleźć pożywienie w czasie zimy. Dzieliły zwierzęta na te które robią zapasy na zimę, zasypiają hak również zmieniają futro. Wykonały pracę plastyczna "Wiewiórka i orzeszek". Pełne nowej wiedzy wróciły zadowolone do szkoły.

       

      J.Pitroch

     • Podróż do Hiszpanii 3c

      29.11.2022

      Wychowankowie klasy 3c wyruszyli w podróż po Europie ,tym razem do Hiszpanii. Na początek poprzez krótki film zapoznaliśmy się z najciekawszymi tradycjami, zabytkami, miastami, tańcem Flamenco. Następnie stworzyliśmy słowniczek z podstawowymi zwrotami w języku hiszpańskim ,dzięki którym mogliśmy przeprowadzić w parach krótkie konwersacje w tym języku. Stworzyliśmy również plakat z podstawowymi symbolami narodowymi oraz z ciekawostkami dotyczącymi Hiszpanii. Jako ,że dzieci uwielbiają zajęcia plastyczne zapoznaliśmy się z twórczością Pabla Picasso po czym wykonaliśmy różnorodne obrazy inspirowane jego twórczością. Na zakończenie naszej podróży obejrzeliśmy relacje z popularnej w Hiszpanii bitwy na pomidory. Podczas projektu uczniowie współpracowali w grupach i uczyli się od siebie nawzajem.

      J.Pitroch

     • Twórcze Warsztaty Szycia

      27.11.2022

      Dnia 24 listopada, Stowarzyszenie Przyjaciół Siódemki zorganizowało integracyjne Twórcze Warsztaty Szycia, dla dzieci oraz rodziców. Bezpośrednim rezultatem było uszycie świątecznej ozdoby na choinkę z barwnych filców i kolorowych nitek. Na to niecodzienne wydarzenie przyszło sporo uczestników, z czego się bardzo cieszymy. Twórcze warsztaty były okazją do wspólnej zabawy, która była wyjątkową okazją do nauki operowania igłą i nitką oraz rozwinięcia własnej kreatywności. Aktywność dzieci przy boku swojej mamy, taty, dziadka czy babci budowały w nich pewność siebie oraz przyczyniły się do nawiązywania pozytywnych relacji międzyludzkich: dziecko-nauczyciel, dziecko -dziecko, rodzic -dziecko. Dla rodziców spotkanie w szkole było formą relaksu i odpoczynku po pracy oraz okazją do bycia razem z dzieckiem w szkole. Wszyscy uczestnicy przekazali uszyte ozdoby na szkolny kiermasz świąteczny, który odbędzie się 1 grudnia, podczas zebrania z rodzicami. Warsztaty integracyjne po raz kolejny okazały się udaną inicjatywą, a wyjątkowy nastrój towarzyszący spotkaniu, wprowadzał uczestników w czas oczekiwania na nadchodzące święta. Spotkanie prowadziły: Violetta Klugowska oraz Sylwia Osowska.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

     • Mistrzowie w czytaniu po kaszubsku

      27.11.2022

       

      Sześcioro uczniów z naszej szkoły z klas 2b – Katarzyna Koczerzynska, Zofia Słomińska, Barbara Szycaoraz 5b- Igor Korzeniewski, Julian Kotarski, Natasza Żółtkowska wzięli udział w powiatowym etapie konkursu czytania po kaszubsku „MéstërBëlnégòCzetaniô”, który odbył się 25 listopada w Domu Kultury w Swornychgaciach.Nasi uczniowie  pokazali bardzo wysoki poziom  umiejętności czytelniczych w języku kaszubskim. Barbara Szyca z 2b zajęła 1 miejsce w kategorii klas 1-2 , zaś Julian Kotarski z 5b - 3 miejsce w kategorii klas 5-6 i tym samym zakwalifikowali się do etapu regionalnego , który odbędzie się w Wejherowie 9 grudnia.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !!!

     • Warsztaty "Rynek edukacyjny i ja" z Centrum Rozwoju Talentów z Gdańska

      26.11.2022

      23.11.2022r. uczniowie klasy 8b wzięli udział w ciekawym spotkaniu online z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów z Gdańska. Był to dobry moment by  podsumować zebrane informacje z zajęć doradztwa zawodowego. Podczas warsztatu uczniowie mogli podzielić się informacjami w czym są dobrzy,lub dowiedzieć się jak inni ich postrzegają. Skupili się na obszarach "Co brać pod uwagę wybierając szkołę - preferencje,predyspozycje, jakie szkoły mam do wyboru oraz rynek pracy.

      Pracowaliśmy też na teorii Hollanda - dowiadując się jaki mamy typ preferencji i jaki zawód najlepiej z nim współgra. Klasa świetnie się odnalazła podczas warsztatów i współpracowała z dużą motywacją.

      Centrum Rozwoju Talentów Centrum Rozwoju Talentów to miejsce stworzone w Gdańsku dla wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnego doradztwa kariery. Priorytetem jest pomoc w budowaniu mocnych stron, wspieranie rozwoju talentów oraz uczenie umiejętności, które podnoszą wiarę we własne siły. Siedziba Centrum jest w Gdańsku. Strona internetowa to: centrumtalentow.pl 

      W Centrum Talentow można umówić się na spotkanie indywidualne z doradcą zawodowym ma ono na celu poznanie swoich mocnych stron i talentów oraz zdobycie wiedzy o możliwościach edukacyjnych: szkołach, uczelniach i rekrutacji. Spotkanie takie pozwala zaplanować ścieżkę kariery - pomaga wybrać odpowiednią szkołę, kierunek studiów lub profil zawodowy. Bezpłatny proces doradczy składa się z co najmniej dwóch spotkań stacjonarnych w Centrum lub online. Wystarczy wybrać dogodny termin i zarezerwować pierwszą wizytę. Doradztwo przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży szkolnej (od 7 klasy szkoły podstawowej, pod opieką rodziców). 

      Zawsze w razie potrzeby można skorzystać z pomocy w szkole, ale i też miejsc wskazanych w Chojnicach, podczas spotkania z rodzicami:

      1. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Chojnice - doradca zawodowy pani Karolina Pestkę

      2. Szkolny Ośrodek Kariery - doradca zawodowy pani Alina Urbańska

       

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W NASZEJ SZKOLE - WORLD HELLO DAY

      22.11.2022

      21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, których zadaniem jest wywołanie w nas pozytywnych emocji. I to zadanie udało nam się wykonać - uczniowie wchodzący do szkoły zostali poczęstowani tego dnia cukierkiem zawierającym pozytywną/życzliwą myśl - zdziwienie i radość towarzyszyły temu małemu, zwykłemu gestowi. To święto ma to do siebie, że staje się okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej, wszystko zależy od tego, na ile się w to przedsięwzięcie zaangażujemy - tutaj nie do końca nam wyszło zadanie z przygotowaniem zespołów do założenia określonego elementu garderoby czy też określonego koloru.Mimo to warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.W pochmurny listopadowy dzień jest to dobry moment by też zwrócić uwagę by zrobić coś dobrego dla kogoś innego - z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował Drzewko dobrych uczynków - chętni uczniowie mogli odbić swoją dłoń z zamysłem zrobienia czegoś dobrego dla kogoś innego. Powstało również Drzewko Życzliwych Słów i Pozdrowień, którego celem jest zachęcenie zespołów klasowych do dyskusji nt. życzliwości oraz podzielenia się właśnie dobrym słowem lub pozdrowieniem.Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców w szczególności pani Kornelii Żywickiej za wsparcie naszych działań i sfinansowanie słodkości na ten dzień. Wiemy, że możemy liczyć na wsparcie naszych działań i jest to niezwykle dla nas ważne. Dziękujemy :) 

      Samorząd Uczniowski

      Całą społeczność szkolną zachęcamy do włączenia się w akcję Mikołajkową - szczegóły niebawem!

     • Wyniki igrzysk dzieci i młodzieży w drużynowym tenisie stołowym

      22.11.2022

      Uczniowie naszej szkoły w listopadzie mieli okazję zmagać się przy stołach do ping ponga. Po pierwszym turnieju na szczeblu miejskim kwalifikację do zawodów powiatowych zdobyły aż trzy drużyny. Dwie pierwsze drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców  młodzieży szkolnej oraz drużyna dziewcząt w kategorii dzieci.

      Kolejny etap rozgrywek okazał się być zdecydowanie bardziej wymagający dla zawodników i zawodniczek naszej szkoły. Po wielu emocjonujących i zaciętych spotkaniach drużyna dziewcząt w kategorii dzieci zajęła trzecie miejsce. Chłopcy w kategorii młodzieży szkolnej podobnie jak dziewczynki zajęli trzecie miejsce. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy do rywalizacji przy tenisowym stole za rok.

      Składy zespołów:

      Igrzyska Dzieci w kat. Dziewcząt: Nadia Szark, Magdalena, Szmaglinska , III miejsce w powiecie

      Igrzyska młodzieży w kat. Chłopców: Natanael Biernacki, Parys Lubiński, III miejsce w powiecie

       

      Łukasz Łysak

     • Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców

      22.11.2022

      W listopadzie w naszej szkole odbywały się zarówno miejskie jak i powiatowe Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców.

      Zespoły rozgrywały swoje mecze systemem każdy z każdym, a gościliśmy  szkoły: SP3, SP 1, SP8, a na poziomie powiatu : Nieżychowice, Nową Cerkiew i Charzykowy. W rozgrywkach miejskich nie mieliśmy sobie równych, wygrywając wszystkie mecze w swoich kategoriach.

      Odrobinę gorzej było już w rozgrywkach powiatowych, gdzie zwycięstwo odniosły trzy z czterech naszych drużyn, a jednym punktem w drużynie młodszych chłopców lepsza była drużyna z Charzyków.

      Gry obfitowały w niezwykłe emocje, dynamiczne wejścia pod kosz czy celne rzuty z dalekich odległości. 

      Już niebawem zwycięskie drużyny reprezentować będą naszą szkołę w rozgrywkach półfinałowych, które odbędą się w Pruszczu Gdańskim.

      Serdecznie gratulujemy wspaniałych sukcesów.

       

      Tomasz Briegmann

     • Zbiórka ubrań

      16.11.2022

      Bardzo dziękuję w imieniu Stowarzyszenia „Pomocomocni” i swoim Parafii Matki Boskiej Fatimskiej i społeczności szkolnej, którzy przynieśli odzież i obuwie zimowe dla potrzebujących z ogarniętej wojną Ukrainy. Ile damy dobrego z siebie, tyle nam się zwróci. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do nas.

      Dziękuję!

      Ewelina Niechwiadowicz

     • Obchody Święta Niepodległości

      14.11.2022

      11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, które jest upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

      Z tej okazji w zorganizowaliśmy apel, podczas którego uczniowie mogli usłyszeć wiersze i piosenki nawiązujące do naszej pięknej, ale niejednokrotnie smutnej historii.

      Po apelach, o godzinie 11:11, społeczność szkolna zaśpiewała hymn Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

      Na kolejnych lekcjach dzieci wzięły udział w występach zespołu Kaszëbë, podczas których była okazja do zaśpiewania polskich piosenek i pieśni patriotycznych.

      Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyliśmy udziałem pocztu sztandarowego w miejskich uroczystościach zorganizowanych przez władze Chojnic.

       

      M.Knitter

     • Europejskie smaki w 2b

      14.11.2022

       

      10 listopada zapisał się dla uczniów klasy 2b jako dzień europejskiego smaku. Uczniowie w ramach realizowanego projektu „Europa moim domem” poznają różne kraje europejskie- samodzielnie poszukują  różnych ciekawych informacji na temat tych  krajów, praca z mapą i prezentują je na lekcjach zespołowo.  Jednym z elementów projektu było poszukanie informacji na temat charakterystycznych potraw dla danego kraju. I  tak samodzielnie dzieci poszukały przepisów sałatek  z Dani , Hiszpanii, Polski. Wcześniej samodzielnie podzieliły się na grupy, przydzieliły sobie zadania i kilka dni później wykonały  ciekawe, smaczne sałatki wykorzystując różne produkty.  Dzieci wykazały ogromną pomysłowością, cierpliwością i odpowiedzialnością.  Smaki sałatek były niesamowite !

     • WSPÓŁPRACA Z CENTRUM NAUK TECHNICZNYCH W CHOJNICACH

      13.11.2022

      10.11.2022r. uczniowie klas 8a i 8 b uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez nauczyciela doradztwa zawodowego wspólnie z doradcą zawodowym z Technikum nr 1 w Chojnicach. Zamysłem spotkania była chęć poszerzenia wiedzy na temat możliwości edukacyjnych w powiecie chojnickim a przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych ludzi na ścieżki edukacyjno-zawodowe po szkole podstawowej i przyjrzenie się zawodom technicznym. Dzięki życzliwości i otwartości Dyrekcji Centrum Nauk Technicznych odbyło się dwuczęściowe spotkanie  - uczniowie mieli możliwość wysłuchania nauczycieli uczących w Technikum nr 1 i dowiedzieli się o podstawowych różnicach pomiędzy zawodami – programista a informatyk, dowiedzieli się jak wyglądają pracownie, w których uczą się elektronicy oraz jak wyglądają ich zajęcia. Przyjrzeliśmy się zawodowi mechatronika oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – duże wrażenie wywarły sale, w których uczniowie uczą się danego zawodu. Druga część spotkania została przeprowadzona przez panią Alinę Urbańską. Dawała ona możliwość podsumowania wszystkich zebranych informacji, na pewno wyposażała w wiedzę dotyczącą możliwości i kwalifikacji pracy w danym zawodzie. Mieliśmy także możliwość zobaczenia sal do przygotowania zawodowego w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Dziękujemy Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach za wsparcie naszych działań w zakresie doradztwa zawodowego. Mamy nadzieję, że takie działania pomogą naszej młodzieży łatwiej dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej a na pewno wyposażą ich w wiedzę na temat możliwości kształcenia.

       

      Urszula Wirkus-Wielińska

     • WARSZTATY DOTYCZĄCE FONOHOLIZMU I HIGIENY CYFROWEJ

      13.11.2022

      W dniach 28 października, 3 i 4 listopada 2022r. odbyły się warsztaty dla wszystkich uczniów z klas 3-8 dotyczące higieny cyfrowej i zjawiska fonoholizmu. Zajęcia prowadziły trenerki z Fundacji Dbam o Mój Zasięg, a fundatorem warsztatów był Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej. 

      W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest uzależnienie, a czym nawykowe korzystanie ze sprzętów elektronicznych oraz na czym polega higiena cyfrowa. Podczas pracy w grupach dzieci wypisywały plusy i minusy internetu oraz jakie są możliwe skutki częstego używania sprzętów elektronicznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Mamy nadzieję, że po warsztatach uczniowie będą dbali o swoją higienę cyfrową.

       

      Patrycja Zmuda-Trzebiatowska