• Warsztaty dla Aleksa

      22.11.2021

      18 listopada odbyły się w szkole warsztaty plastyczne, podczas których aktywni rodzice  wraz ze swoimi dziećmi szyli z kolorowego filcu ozdoby świąteczne. Spotkanie służyło integracji środowiska rodzinnego ze szkołą. Było okazją do wspólnej pracy i wprowadzenia w nastrój przedświąteczny, który otwiera serca dla ludzi znajdujących się w potrzebie. Wszystkie wytwory: serduszka, gwiazdki, choinki,  powstałe podczas warsztatów zostaną przekazane na szkolny kiermasz,  z którego dochód zostanie przekazany dla Aleksa walczącego z SMA.

      Szczególne podziękowania składamy Pani Teresie Rocławskiej, która przekazała na kiermasz zbiór ozdób wykonanych poza warsztatami.

      Dziękujemy Wszystkim obecnych, dzieciom, mamom, babciom i dziadkom, którzy przyłączyli się do naszej szkolnej akcji.

     • MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W AKCJI !!!

      21.11.2021

       

      Drodzy uczniowie od października tego roku reaktywował się Mały Samorząd klas I-III. Jest to świetna inicjatywa ponieważ energia i zapał do działania jest tutaj wśród uczniów ogromny. Już w tak krótkim czasie udało nam się przeprowadzić świetne akcje tj.:

      1. 5.12021r. DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      Tego dnia wszyscy uczniowie przebrali się za bohaterów bajek dla dzieci. Efekt był wspaniały, kiedy to kolorowe postacie mijaliśmy na korytarzach. Dodatkowo każda klasa musiała zaśpiewać piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa. Na koniec wybrana osoba z klasy miała okazję przystąpić do konkursu o znajomości bohaterów z bajek. To był naprawdę wspaniały dzień!!!

      1. 10.11.2021r. DLA ALEKSA KUPUJCIE SŁODKOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Ta akcja przeszła Nasz najśmielsze oczekiwania. Wybrani uczniowie z klasy upiekli babeczki, ciasteczka udekorowane barwami biało-czerwonymi. Słodkości były sprzedawane na przerwach a dochód został przeznaczony na leczenie małego Aleksa.

       

      1. 10.11.2021r. OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Zadanie dla klas polegało na ubraniu się w barwy narodowe czyli biało-czerwone. Dodatkowo klasa miała zrobić sobie zdjęcie z kartami tworząc dużą flagę Polski. Tutaj również wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania.

       

      Mamy już w planach kolejne akcje, które z pewnością też świetnie wypadną!!!!

     • Warsztaty edukacyjne 2d

      21.11.2021

      19 listopada br. klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w siedzibie edukacyjnej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. Tematyka zajęć dotyczyła opakowań wielokrotnego użytku. Podczas zajęć uczniowie poznali historię opakowań, rolę jaką pełniły dawniej i dziś. Klasa dowiedziała się również jak ważnym aspektem dla ochrony środowiska jest używanie torb wielorazowego użytku zamiast jednorazowych. W czasie warsztatów każdy uczeń ozdobił bawełnianą torbę i wykonał na niej rysunek według własnego pomysłu. 

     • Warsztaty "Papier czerpany"

      21.11.2021

      Klasa 3 d 16.11.2021 r. uczestniczyła w warsztatach plastycznych pt. Papier czerpany w centrum edukacyjnym PNBT w Chocińskim Młynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzieli się dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznali cały proces powstawania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie zrobił kartkę papieru z makulatury w różnym kształcie, którą ozdobił i zabrał ze sobą.

      To były fascynujące warsztaty!

     • Zebrania z rodzicami

      18.11.2021

      Zebrania z rodzicami odbędą się 2.12 ( czwartek) online według poniższego harmonogramu.

       

      Harmonogram spotkań:

      16.30- spotkanie z wychowawcą online dla klas:1d,1e,3a, 3d, 3e, 4d, 4e, 5a, 5b, 5d, 7c, 7d, 7e, 7f, 8a, 8b, 8c, 8d, 8e.

       

      17.15- spotkanie z wychowawcą online dla klas: oddziały przedszkolne, 1a, 1b, 1c, 2b, 2c, 2d, 3b, 3c, 4a, 4b, 4c, 5c, 6a, 6b, 7a, 7b.

       

       

     • Egzaminy próbne

      15.11.2021

      15 listopada 2021 roku w naszej szkole rozpoczęły się egzaminy próbne. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają zadania matematyczne i językowe.  Do egzaminów właściwych jest jeszcze trochę czasu, by skupić się na rzeczach, które wymagają większej uwagi  i wytężonej pracy. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w dalszych częściach egzaminów próbnych.

     • Narodowe Święto Niepodległości

      14.11.2021

      11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości, a w tym roku przypadła 103. rocznica powrotu Polski na mapy Europy.

       

      Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach wzięła udział w kilku wydarzeniach upamiętniających święto.

       

      9 listopada zawitał do nas Pan Leszek Bolibok, który grając na instrumentach i śpiewając, odwoływał się do polskiej historii, przedstawiając pieśni i piosenki patriotyczne. Uczniowie mieli okazję zaśpiewać, ale również dobrze bawić się, przyklaskując w rytm prezentowanych utworów.

      #SzkołaDoHymnu

      10 listopada wzięliśmy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wstali i w czasie lekcji w salach odśpiewali cały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wydarzenie zostało urozmaicone śpiewem naszych uczennic poprzez szkolny radiowęzeł, dzięki czemu melodia i słowa pięknego polskiego hymnu niosły się po szkolnych korytarzach.


      Film


      11 listopada reprezentanci naszej placówki wzięli udział w powiatowych obchodach święta. Poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach upamiętniających wydarzenia i bohaterów sprzed ponad 100 lat. Pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu Hitlerowskiego złożyliśmy kwiaty, a następnie delegacje przeszły w kierunku pomnika Chrystusa Króla, po czym udały się w kierunku bazyliki, gdzie odbyła się msza święta w intencji naszej Ojczyzny. W wydarzeniu udział wzięli włodarze powiatu i miasta oraz przedstawiciele wielu różnych instytucji i środowisk społecznych.     • Zawody tenisa stołowego

      09.11.2021

      W dniu 08.11.2021r. w naszej szkole odbyły się drużynowe zawody w tenisa stołowego. Reprezentacje szkół rozegrały zawody w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzieży. 

      W klasyfikacji generalnej w grupie młodszej poszczególne miejsca zajęły szkoły:

      1 miejsce dziewczęta SP nr 7

      2 miejsce  dziewczęta SP nr 5

      1 miejsce chłopcy SP nr 5 

      2 miejsce chłopcy SP nr 3

      3 miejsce chłopcy SP nr 7 

      4 miejsce chłopcy SP nr 8

      Klasyfikacja w grupie młodzieży:

      1 miejsce dziewczęta SP nr 5 

      2 miejsce dziewczęta SP nr 7

      1 miejsce chłopcy SP nr 5

      2 miejsce chłopcy SP nr 3 

      3 miejsce chłopcy SP nr 7 

      4 miejsce chłopcy SP nr 8

      Wszystkim gratulujemy! 

     • Mały Samorząd Uczniowski w akcji - Dzień Postaci z Bajek.

      08.11.2021

       

       5 listopada jest  „Dniem Postaci z Bajek”. Wszyscy kochamy bajki i ci mali i ci duzi, które nie tylko przedstawiają nam pewne historie, ale uczą pozytywnych zachowań i pokazują nam jakimi wartościami powinniśmy kierować się w życiu.

      Z okazji takiego wspaniałego dnia Mały Samorząd Uczniowski , którego opiekunem jest pani Magdalena Mączyńska  przy współpracy z panią Eweliną Niechwiadowicz zorganizowali konkurs ze znajomości bajek dla klas 1-3. Wszystkie dzieci przyszły w tym dniu pięknie przebrane. Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem nie zabrakło pogody ducha, a ich przebrania  rozświetliły ten ponury dzień. 

      Zwycięzcami konkursu zostali:

      1 miejsce: Kalina Zielińska z klasy 1 c i Malwina Rudnik z 2 a

      2 miejsce: Rozalia Bukowska 3 b, Paulina Mocek 3 d i Ignacy Sochan 3 a.

                                                                           Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy z laureatom.

     • Akcja Szkoła pamięta 2021

      05.11.2021

      #SzkołaPamięta 2021

                  Dnia 29 października 2021 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach wzięła udział w III edycji akcji Szkoła pamięta pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie 4a, 4e, 7d, 7e i 7f, którzy odwiedzili ważne dla historii Chojnic miejsca pamięci:

      1. Pomnik poległych Nauczycieli, którzy w latach 1939-1945 zginęli z ręki zbrodniarzy hitlerowskich.
      2. Pomnik w hołdzie żołnierzom 1 Batalionu Strzelców i Batalionu Obrony Narodowej Czersk, którzy bronili Chojnic we wrześniu 1939 r.
      3. Brama Człuchowska jako jeden z elementów średniowiecznej zabudowy wraz ze współczesną tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Ojczyzny 31 stycznia 1920 r.
      4. Pomnik ofiar faszyzmu hitlerowskiego z lat 1939-1945.
      5. Cmentarz parafialny z grobem Alojzego Sobierajczyka, pierwszego burmistrza Chojnic po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i włączeniu Chojnic w granice II Rzeczpospolitej.
      6. Cmentarz Ofiar Zbrodni Hitlerowskich z grobami Michała Bembenka, Leona Schoena i Władysława Schreibera - pierwszych ofiar oddziałów Selbstschutzu w Chojnicach 15 września 1939 r.
      7. Tablica pamięci upamiętniająca mord na wyżej wymienionych ofiarach z 15 września 1939 r.
      8. Pomnik upamiętniający pierwsze zebranie skautów (harcerzy) w 1911 r.
      9. Pomnik Jana III Sobieskiego postawiony w 1933 r. z okazji 250. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem.
      10. Pomnik w hołdzie kolejarzom zamordowanym przez nazistów w latach 1939-1944.
      11. Pomnik Chrystusa Króla, który nawiązuje do kilku ważnych wydarzeń z historii Chojnic.
      12. Tablica pamięci obywateli Chojnic - nauczycieli, regionalistów, samorządowców - Heleny i Bogumiła Hoffmannów, Feliksa Kopickiego oraz Juliana Rydzkowskiego.
      13. Ściana pamięci w Kolumbarium upamiętniająca ofiary z latach 1944-1963, które walczyły z reżimem komunistycznym i uciskiem sowieckim.
      14. Wzgórze Ewangelickie, które w latach 1621-1948 było cmentarzem.
      15. Tablica pamięci dla ofiar armii francuskiej, która maszerowała przez region w latach 1812-1813.
      16. Pomnik upamiętniający 700-lecie powstania Chojnic - 1275-1975.

      Była to okazja nie tylko do zobaczenia miejsc pamięci, ale także do poznania historii miasta i jego mieszkańców, a dodatkowo uczniowie mieli możliwość posprzątania grobów i zapalenia zniczy.
      Zachęcamy do zapoznania się z filmem.

       

      Film

       

      Uczniowie klas 4a i 4e odwiedzili Dolinę Śmierci, gdzie zapalili znicze i uczcili pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej (1939-1945) zasłużonych mieszkańców Chojnic i okolic oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego. Obecnie miejsce to jest również okazją do zapoznania się z pracami archeologicznymi prowadzonymi przez Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku pod kierownictwem dr Dawida Kobiałki. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca archeologa, obejrzeli przedmioty wydobyte z ziemi, głównie łuski po pociskach karabinów niemieckich oraz byli świadkami odkopania hełmu niemieckiego z czasów wojny.

      Poniżej znajdują się zdjęcia z Doliny Śmierci.

       

       

       

     • Warsztaty „Las w słoiku”

      01.11.2021

      29.11.2021 W naszej szkole odbywały się dzisiaj warsztaty „Las w słoiku”. Klasy 2a i 2b brały udział w zajęciach o lesie. Pan Maciej Adamczyk z Art of Nature wprowadził dzieci w leśny świat. Ciekawie przedstawił specyfikę leśną, omawiał poszczególne warstwy lasu, aktywizował uczniów i zachęcał do dzielenia się posiadaną wiedzą. Zwracał uwagę na aspekt ekologiczny, na potrzebę dbania o nasze środowisko naturalne. Kolejnym etapem było wykonanie przepięknej kompozycji lasu w szkle. Pan Maciej jest profesjonalistą, z zachwytem i podziwem przyglądaliśmy się przygotowanym przez niego zajęciom. Zaangażowanie dzieci było niewyobrażalnie wysokie, dbały o każdy szczegół, widać było, że zajęcia robią na nich niesamowite wrażenie. Każde dziecko swoje dzieło zabrało do domu, rodzice dzielili się niezwykle pozytywnymi opiniami w informacjach zwrotnych. Serdecznie dziękujemy firmie A&M Art of Nature za możliwość uczestnictwa w zajęciach.

     • POZNAJEMY ZAWODY - SPOTKANIE ZAWODOZNAWCZE Z PSYCHOTRAUMATOLOGIEM, SOCJOLOGIEM W KLASACH 7 D I 7 E

      01.11.2021

      27.10.2021r. na spotkanie w klasach 7 d i 7 e z zajęć doradztwa zawodowego została zaproszona pani Magdalena Stolp.  W trakcie zajęć uczniowie poznali drogę zawodową Pani Magdy, dowiedzieli się czym zajmuje się psychotraumatolog oraz socjolog oraz o działaniach przez Panią Magdę podejmowanych - czyli prowadzenie bloga i strony na facebooku Nie widzisz bo nie patrzysz - poświęconej tematom związanym z zdrowiem psychicznym, dobrym samopoczuciem oraz cyklom poświęconym street art Mural na niedzielę i akcją Power of las zachęcającą do kontaktu z naturą. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym jest trauma  i jak sobie z nią radzić oraz gdzie szukać pomocy. Nasz gość opowiedział też o psychoedukacji jaką prowadzi w obszarze pracy z dorosłymi jak i młodzieżą. Wizyta ta świetnie wpasowała się w październikowy temat Poznaję siebie - dbam o zdrowie psychiczne, podczas którego uczniowie wszystkich klas 7 zapoznawali się z tematyką zdrowia psychicznego i tego, jak ono jest ważne w kontekście widzenia siebie, swoich mocnych stron i pewności siebie. Było to cenne spotkanie z człowiekiem, którego ideą jest pomaganie innym oraz niesamowita empatia i chęć działania społecznego. Mam nadzieję, że to początek tak inspirujących spotkań. Dziękuję za wprowadzenie nas w ciekawy i trudny zawód  - jak sami stwierdzili uczniowie.

      Urszula Wirkus-Wielińska - nauczyciel doradztwa zawodowego

     • SUKCES NOEMI

      28.10.2021

      19 października 2021r. odbył się szkolny etap kuratoryjnego Konkursu Języka Angielskiego. W językowych zmaganiach wzięło udział ośmioro uczniów naszej szkoły. Oprócz umiejętności czytania ze zrozumieniem, arkusz zawierał również zadania poświęcone umiejętności stosowania słownictwa, gramatyki, a także idiomów oraz wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych. Z wielką dumą informujemy, iż uczennica klasy 8c Noemi Baron przeszła do etapu rejonowego!

     • Szkoła pamięta 2021

      27.10.2021

      Nasza szkoła przystąpiła do trzeciej edycji akcji Szkoła pamięta 2021, której finał odbędzie się w piątek 29 października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta, regionu, społeczności. W związku z tym zachęcamy wychowawców i nauczycieli do przedstawienia uczniom w najbliższych dniach prezentacji zamieszczonej na stronie szkoły.


      Nauczyciele historii

      Michał Dalke

      Mateusz Knitter


      MIEJSCA_PAMIECI_NARODOWEJ_W_CHOJNICACH.pptx​​​​​​​