• „Sukces, goni sukces...”

      12.06.2024

      Z dumą informujemy, iż Marcelina Panek, uczennica klasy 7a, zajęła  4 miejsce w Powiatowej Olimpiadzie Języka Angielskiego w II LO w Chojnicach. Po rozwiązaniu bardzo wymagającego testu pisemnego zawierającego, oprócz gramatyki i słownictwa, wiedzę historyczną i kulturową, Marcelina zakwalifikowała się do ścisłego finału, który miał formę ustną.  Po części ustnej , Marcelina zajęła ostatecznie 4 miejsce, co bardzo cieszy, gdyż do konkursu przystąpiło ok. 30 uczniów z powiatu chojnickiego. Konkurs ten był głównie skierowany do uczniów klas 8, więc tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że Marcelina, uczennica klasy siódmej, zajęła tak wysoką lokatę.  Przypomnijmy, że niespełna miesiąc temu, Marcelina zajęła I miejsce w kategorii klas 7 w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego „Panda”.

       

       

      Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy w klasie ósmej.

       

     • Muzyczne sukcesy

      11.06.2024

      Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły świetnie zaprezentowali się na XXV Przeglądzie Piosenki Religijnej Credo 2024 w chojnickiej Bazylice Mniejszej. 

      W kategorii klas 1-3 nasz szkolny Zespół wokalny  "Siódme niebo" zdobył drugie miejsce, natomiast Kółko muzyczno -wokalne w kategorii klas 4-6 otrzymało wyróżnienie. Konkurencja była ogromna, a poziom wykonań wysoki. Serdecznie gratulujemy naszym młodym artystom i trzymamy kciuki za kolejne udane występy. 

      Na co dzień uczniowie pracują pod kierunkiem pani Magdaleny Kosobuckiej.

     • Nagrody!!!

      10.06.2024

      8 czerwca w alei Astronomicznej w parku 1000-lecia odbył się IV Plener Miejski dla dzieci i młodzieży, pod hasłem „Dostrzegalnia gwiazd”, zorganizowany przez stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach. Plenerowi towarzyszył konkurs plastyczny pod nazwą ”Niebo nad nami”, którego ideą było połączenie walorów przyrodniczych chojnickiego parku oraz wyobraźni twórczej powiązanej z obrazowaniem zjawisk i obiektów widzianych na niebie.  Plener miał na celu upamiętnienie i przybliżenie postaci wybitnego chojniczanina, Mateusza Nataniela Wolfa, w 300 lecie jego urodzin. Troje uczniów naszej szkoły otrzymało nagrody oraz wyróżnienie. Nagrody równorzędne przyznano : Dominice Kupczyk z klasy Va oraz Oldze Kimel z Ve. Jan Orłowski otrzymał wyróżnienie za niebanalne podejście do techniki plastycznej-malarskiej tempery oraz ciekawe zrealizowanie tematu konkursu. Gratulujemy artystycznego sukcesu naszym uczniom oraz życzymy rozwijania pasji twórczej.

       

      (Violetta Klugowska)

     • Matematyka inaczej, czyli Centrum Nauki Kopernik w Siódemce

      05.06.2024

      Przez dwa dni uczniowie naszej szkoły mogli oglądać wystawę ,, o matmo!’’ z Centrum Nauki Kopernik. Można było doskonale bawić się, odkrywać , obserwować i szukać rozwiązania rozmaitych zadań. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności , które wymagały zręczności i logicznego myślenia.

      Organizatorzy umieścili też różne ciekawostki związane z matematyką, np. co to jest Księga Szkocka, Kawiarnia Szkocka , żuk Mandelbrota czy inne fraktale w matematyce.

      Ogromnie dziękujemy edukatorom za przygotowanie tak interesującej wystawy!

       

      (Marietta Klinger)

     • Laureatki oraz wyróżnieni uczniowie w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego PANDA 2024!

      03.06.2024

      Z radością informujemy o wielkim sukcesie naszych uczennic i uczniów w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego PANDA! Przypomnijmy, że w zmaganiach w konkursie brało udział aż 64 uczniów z „Siódemki”.

       

      Dwie uczennice naszej szkoły, Marcelina Panek z klasy 7 i Zofia Piekarska z klasy 8, osiągnęły znakomite wyniki w tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu.

       

      Marcelina napisała test na 100% i zdobyła tym samym I miejsce, otrzymując „specjalny dyplom laureatki” konkursu w kategorii klas siódmych. Zosia uzyskała wynik 93,33% w kategorii klas ósmych i uplasowała się na V miejscu, otrzymując „dyplom laureatki”.

      Zaangażowanie dziewczyn i ich ciężka praca zaowocowały wspaniałymi rezultatami, które są powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej.

       

      Poniżej prezentujemy również listę 10 wyróżnionych osób, którym także należą się brawa i wyrazy uznania:

       

      • Artur Łoboda kl. 5 – 90%
      • Piotr Gostański kl. 5 – 88,33%
      • Jakub Gawroński kl. 6 – 86,67%
      • Maksim Haiduk kl. 7 – 90%
      • Klaudia Szmyt kl. 7 – 90%
      • Julia Błocińska kl. 7 – 88,33%
      • Paweł Krzoska kl.7 – 86,67%
      • Roksana Jaszewska kl. 8 – 86,67%
      • Malina Muzolf kl. 8 – 86,67%
      • Paweł Orlikowski kl. 8 – 85%

       

      Jesteśmy dumni z naszych młodych talentów i życzymy im dalszych sukcesów!

       

      (Aleksandra Zotów)

       

     • Spotkanie z rodzicami

      03.06.2024

      Szanowni Rodzice,

      18 czerwca 2024 r. (wtorek) odbędą się spotkania z wychowawcami przyszłorocznych uczniów klas 1 i uczniów oddziałów przedszkolnych.

      klasy 1- godzina 16.00

      oddziały przedszkolne - godzina 17.00

      O szczegółach spotkania rodzice uczniów klas 1. zostaną powiadomieni telefonicznie.

     • Dzień Dziecka w klasie II b

      01.06.2024

      Z okazji Dnia Dziecka klasa 2b wybrała się na piknik do Lasku Miejskiego, gdzie doskonale bawiła się na łonie natury, korzystając z atrakcji placu zabaw oraz innych gier, które zabrali ze sobą – ringo, frisbee, karty. 

      Dziękujemy również za pyszne lody! To był bardzo miły dzień!

      (Katarzyna Kniter)

     • "Hałas to nasz wróg, dbajmy o ciszę.

      25.05.2024

      Nasza szkoła przystąpiła do kampanii "Hałas to nasz wróg, dbajmy o ciszę",organizowanej przez Stowarzyszenie Słyszeć bez granic i SPnr 5. 

      Uczniowie z różnych klas zaangażowali się w wiele kreatywnych działań!

      Młodsi uczniowie wykonali plakaty i przypinki, które przypominają nam o znaczeniu ciszy i spokoju w szkole.Starsi  uczniowie natomiast opracowali kodeks bezpiecznej przerwy, który pomoże nam wszystkim dbać o komfort i bezpieczeństwo w czasie przerw. 

      Prace można podziwiać na korytarzu szkolnym.

      Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i kreatywność! 

      Lucyna Śpica - koordynator kampanii

       

      VID_20240523_100354.mp4

     • Spotkanie autorskie w bibliotece szkolnej

      20.05.2024

      Dnia 20 maja odbyło się spotkanie autorskie z uczennicą naszej szkoły, która napisała książkę pt. "Mój przyjaciel Janek". Autorka, Klara Zienkowska, uczęszcza do klasy 6d i opowiedziała uczniom klasy 1f, 2e i 3b o inspiracjach do napisania swojej książki oraz o procesie tworzenia bohaterów i fabuły. Klara podzieliła się również swoimi doświadczeniami związanych z pisaniem i zachęcała młodych czytelników do własnych twórczych marzeń i działań.

      Podczas spotkania uczniowie mieli także okazję zadać autorce pytania oraz otrzymać autografy na darmowych egzemplarzach książki. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez uczestników. Dziękujemy Klarze za inspirujące spotkanie i życzymy jej dalszych sukcesów w pisaniu książek.

     • II miejsce Alicji Sawickiej

      19.05.2024

      W poniedziałek 13 maja w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego odbyły się powiatowe eliminacje 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Recytacje oceniało jury w składzie: J.Piekarska (dyrektor Domu Kultury w Wielu), E.Krasinkiewicz (nauczycielka ze szkoły w Czyczkowach) oraz K.Gradowski (instruktor Centrum Kultury w Brusach). Uczennica klasy 6b Alicja Sawicka zdobyła II miejsce.  

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      (Patrycja Rudnik - Peplińska)

     • Podsumowanie Miejsko- Gminnego konkursu „Piękno Kaszub” pod hasłem: Wzorem kaszubskim malowane

      15.05.2024

      9 maja 2024 r. – w Dniu Patrona odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie Miejsko- Gminnego konkursu „Piękno Kaszub” pod hasłem: Wzorem kaszubskim malowane.

      Konkurs zorganizowaliśmy po raz pierwszy, we współpracy z chojnickim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Spotkał się on z bardzo pozytywnym przyjęciem, na konkurs wpłynęły 132 prace. Przyznano 10 nagród głównych i 10 wyróżnień.

      Na uroczystość przybyli laureaci wraz z rodzicami i opiekunami.  Nagrody wręczyła pani Alina Jaruszewska – wicedyrektor naszej szkoły i jednocześnie członek zarządu chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z organizatorkami.

       

      W tym miejscu chcielibyśmy skierować serdeczne podziękowania w  stronę sponsorów, którzy pomogli w organizacji konkursu i dzięki, którym mogliśmy przygotować atrakcyjne nagrody dla laureatów:

       

      - Ginter - Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych – SPONSOR GŁÓWNY

      - Centrum Park Chojnice

      - Chojnickie Centrum Kultury

      - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

      - Park Narodowy Bory Tucholskie

      - Promocja Regionu Chojnickiego

      - Zakłady Mięsne Skiba

      Specjalnie przygotowany na okazję podsumowania konkursu słodki kaszubski poczęstunek przygotowała dla nas - Bagietka Chojnice.

      Słodko dziękujemy!!!

     • Dzień Patrona

      14.05.2024

      Dnia 9 maja odbyły się w naszej szkole działania upamiętniające patrona Jana Karnowskiego. Uczniowie każdej z klas rozpoczęli lekcje prezentacją ukazującą biografię pisarza kaszubskiego. Następnie uczniowie klas 4-8 wykonywali plakaty oraz wzory kaszubskie XXL. Prace można zobaczyć na holu przy wejściu głównym. Młodzież z klas 7-8 brała udział w biegu Karnowskiego zorganizowanym przez panie A.Pelowską oraz A.Stanek. Uczniowie klas 6 przygotowali inscenizacje fragmentów książki J.Karnowskiego “Sowizdrzał u Krebanów”. Klasa 4a i 4b brały udział w warsztatach robienia broszek kaszubskich. Dzieci na lekcjach plastyki wykonały również projekty mody etnicznej inspirowane wzorami kaszubskimi. Na lekcjach geografii uczniowie na mapie zaznaczali miejsca, z którymi związany był Karnowski. W Dniu Patrona uczniowie klas 1-3 wykonali m.in. koszulki z motywem kwiatów kaszubskich, brali udział w konkursie wiedzy o patronie, uczyli się tańca kaszubskiego, grali w gry i zabawy kaszubskie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom oraz nauczycielom za pomoc w uświetnieniu tego dnia. 

       

      (Patrycja Rudnik-Peplińska)

     • Sukcesy naszych uczniów na X Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej Euro-Song Chojnice 2024

      14.05.2024

      W minioną środę, 8 maja br. uczniowie uczęszczający na kółka muzyczno - wokalne. "Siódme niebo" prowadzone w naszej szkole przez panią Magdalenę Kosobucką brali udział w X Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej Euro-Song Chojnice 2024.

      W kategorii klas 1-3 zdobylismy II miejsce za energiczne i radosne wykonanie piosenki w języku angielskim "Such a happy day".  W kategorii klas 4-6 również naszym uczennicom przyznano II miejsce za jedną z najbardziej znanych francuskich piosenek -"Aux Champs-Elysées".  W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowe puchary i dyplomy.

      W konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Chojnicach, Stowarzyszenie "Julian" oraz Chojnickie Centrum Kultury brało udział blisko 60 podmiotów muzycznych. Śpiewano głównie w języku angielskim, znacznie rzadziej po francusku, ciekawostką była piosenka w języku japońskim. 

      Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

     • Marta i Paweł laureatami

      14.05.2024

      8 maja uczniowie naszej szkoły odebrali zaświadczenia potwierdzające uzyskanie tytułu laureata w konkursach przedmiotowych – Marta Kitowska (8a) z chemii i Paweł Cieplicki (7c) z historii.

      Oficjalna uroczystość odbyła się w gmachu Politechniki Gdańskiej. Był to niezwykle ważny i radosny moment wieńczący nie tylko kilkumiesięczne zmagania w konkursach, ale również rywalizację z setkami innych uczestników.

      Zdobycie tytułu laureata to sukces, z którym wiąże się unikatowa nagroda – przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

      Marto, Pawle – nie zatrzymujcie się, walczcie o swoje marzenia. Życzymy dalszych sukcesów.

       

      (Daria Jażdżewska, Mateusz Knitter)

     • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych

      13.05.2024

      Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla klas czwartych organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5. Do rywalizacji przystąpili aż 43 uzdolnieni matematycznie czwartoklasiści z chojnickich szkół podstawowych. Konkurs miał formułę pisemną - uczestnicy rozwiązywali różnego typu zadania z treścią. Młodzi matematycy z „siódemki” nie mieli sobie jednak równych i zajęli miejsca na podium - pierwsze miejsce zdobył Michał Pieczka z kl. 4b, a drugie miejsce Martyna Hoppe z tej samej klasy. Laureatów do konkursu przygotowywała pani Hanna Wyrowińska. Michałowi i Martynie gratulujemy sukcesu i trzymamy za nich kciuki w kolejnych konkursach!

       

      (Hanna Wyrowińska)

     • Konkurs geograficzny

      10.05.2024

       

      Czy znasz państwa świata?

      W kwietniu zakończyliśmy całoroczny konkurs geograficzny: Czy znasz państwa świata?

      Uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat położenia państw i ich stolic. Musieli również rozpoznawać państwa na podstawie flagi. Konieczna była także umiejętność określania nazwy państwa na podstawie jego konturu. Większość treści zdecydowanie wykraczała poza zakres materiału nauczania geografii w szkole, a zatem udział w konkursie tylu osób wynikał tylko i wyłącznie z zamiłowań geograficznych. Należy im się więc wielki szacunek za włożony do konkursu wysiłek.

      Zadania konkursowe odbywały się w 4 etapach:

      1. Europa (w październiku)
      2. Azja (w grudniu)
      3. Afryka (w lutym)
      4. Ameryki oraz Australia i Oceania (w marcu)

      W konkursie uczestniczyło prawie 30 uczniów z klas od 4 do 8.  Po zsumowaniu wyników z wszystkich 4 etapów do finału zakwalifikowało się 8 uczniów:

      1. Julia Blukis   6a
      2. Damian Hope   7c
      3. Oskar Langier   8b
      4. Jan Orłowski   5a
      5. Jakub Reszka  4a
      6. Paweł Cieplicki   7c
      7. Tymek Gierszewski   7c
      8. Olaf Hamerski   8a

      Gratulacje dla zwycięskiej ósemki.

      Po tym etapie konkursu najlepsze wyniki mieli: Tymek Gierszewski  (97%), Oskar Langier (94%) oraz Damian Hope (93%).

      W kwietniu wymieniona ósemka wspaniałych rozegrała między sobą finał. Dotychczasowe punkty jednak zostały wyzerowane.

      Po siedmiu pytaniach konkursowych Tymek Gierszewski, Oskar Langier oraz Jan Orłowski   nie mieli żadnych pomyłek. W ostatnim rozstrzygającym pytaniu poprawną odpowiedź udzielił tylko Jasiu Orłowski i on został sensacyjnym zwycięzcą konkursu. Jasiu jest bowiem dopiero uczniem 5 klasy i geografię jako przedmiot ma zaledwie od kilku miesięcy. Wieeeelkie gratulacje. Drugie miejsce ex aequo (czyt. egzekwo) zajęli więc Tymek Gierszewski oraz Oskar Langier.

      Wielkie słowa uznania należą się całej ósemce, gdyż na tym etapie popełniali minimalne pomyłki. Szczególnie należy pogratulować Jakubowi Reszka. Kuba nie ma jeszcze w szkole lekcji geografii – jest bowiem dopiero w czwartej klasie – a już taka wiedza i umiejętności. Musiał w ten konkurs włożyć ogrom pracy. W finale zajął 5 miejsce.

      Na zdjęciach:

      1. Zwycięzcy konkursu – od lewej: Oskar, Jasiu, Tymek
      2.  Kilka pytań z finału. Sprawdź się czy znasz odpowiedzi.

       

       

      Organizator konkursu:

      Jacek Mroczkowski